Connect with us

FINANSIJE

Zarada banaka najveća u istoriji RS

Objavljeno

 


BANJALUKA – Sve banke u Srpskoj završile su prošlu godinu u plusu i zajedno ostvarile 96,19 miliona maraka dobiti, što je najbolji rezultat bankarskog sektora RS od kada je u poslijeratnim godinama transformisan u sadašnji oblik.

Podaci Agencije za bankarstvo RS pokazuju da je prošlogodišnja dobit banaka od njenog uspostavljanja 1998. godine bila rekordna.

Dobit banaka prije 2017. godine nikada nije prešla 60 miliona maraka, a najbliže toj granici bila je 2011, kada su zaradile 58,3 miliona KM.

S druge strane, najlošija godina bankarskog sektora RS bila je 2015, u kojoj je minus dostigao 85,9 miliona maraka.

Te godine dogodio se potres u bankarskom sektoru, jer su Bobar banka i Banka Srpske završile u dubokom minusu, od kojeg se nisu uspjele oporaviti i u međuvremenu su prestale sa radom i završile u stečaju.

Nerevidirani podaci Agencije za bankarstvo RS pokazuju da je dobit banaka u 2017. godini porasla 116 odsto u odnosu na 2016, kada je iznosila 45,3 miliona KM. Doprinos tome dalo je svih osam banaka koje posluju na tržištu RS.

Reklama

Najveću dobit od 45,30 miliona imala je NLB banka, koja je profitabilnost podigla za 16,49 miliona maraka u odnosu na 2016. godinu.

Druga po profitabilnosti je Unikredit banka sa 25,77 miliona, a treću poziciju zauzima Nova banka sa 9,78 miliona maraka.

Unikredit banka je povećala zaradu u odnosu na prethodnu godinu, dok je Nova banka imala pad profita. Profit je rastao i kod Sberbanke, Komercijalne banke i MF banke.

Dvije banke koje su u 2016. godini imale negativan rezultat uplovile su u 2017. u profitabilne vode. Adiko banka je iz minusa od 9,64 miliona došla do dobiti od 4,49 miliona, dok je Pavlović banka poslije gubitka od 17,20 miliona stigla do simbolične zarade od 57.675 maraka.

U NLB banci ističu da je njihova dobit u 2017. godini najveća koju je jedna banka ikada ostvarila u RS.

– Prošla godina bila je rekordna po dobiti, a na to je uticalo dobro dosadašnje poslovanje. Dobit od 45,3 miliona je najveća koju je neka banka do sada ostvarila u RS – kazao je direktor NLB banke Radovan Bajić.

Reklama

U ovoj banci ističu da je 2017. godina bila specifična po mnogim karakteristikama zbog primjene novog Zakona o bankama, odluka Agencije za bankarstvo i novih međunarodnih računovodstvenih standarda.

– Sve to je rezultovalo novima načinom obračuna rezervacija i zahtjeva za kapitalom. Naši planovi bazirani su na pretpostavci da će tržište omogućavati regularno poslovanje i da će biti realizovani mnogi najavljeni važni infrastrukturni projekti na nivou RS i BiH u kojima ćemo učestvovati. Očekujemo dalju ekspanziju kreditnih plasmana i izraženiju konkurenciju među poslovnim bankama. Kamatne stope će i dalje imati blagi pad i vjerujemo da je to posljednja godina u kojoj će se zadržati takav trend. Sve više je nagovještaja da bi iduće godine trebalo da dođe do postepenog povećanja kamata – kazali su u NLB banci.

U Adiko banci ističu da je povratak u zonu profitabilnog poslovanja najveće dostignuće koje su ostvarili tokom prošle godine.

– Restrukturirana Adiko banka sa novim vlasnicima i upravom, nakon višegodišnjih gubitaka, završila je 2017. godinu sa profitom od 4,5 miliona KM. Ostvarenu dobit ćemo reinvestirati u jačanje poslovanja na području RS, stvarajući kvalitetniju osnovu za budući rast – rekao je predsjednik uprave Adiko banke Banjaluka Mario Ivanković.

On je istakao da je ostvarena dobit rezultat transformacijskih procesa kroz koje je banka prošla i još prolazi s ciljem praktične primjene osnovna tri principa – jednostavna komunikacija, efikasnost i fokus na bitno.

– Primjenom ovih principa postajemo jednostavnija i direktnija banka, klijenti primjećuju te promjene i osjete efekte kroz poslovanje sa nama. Naši procesi su jednostavniji, ponuda proizvoda takođe, a poslovni model je optimizovan da bismo postigli što bolje tržišne efekte – dodao je Ivanković.

Reklama

Ekonomisti objašnjavaju da je rezultat banka u Srpskoj neposredno nakon rata bio skroman zbog manjka poslova, nedostatka kapitala za kredite, a ni platni promet nije bio unutar bankarskog sistema već SDK.

– Povećanje obima poslovanja se desilo ulaskom banaka u poslove platnog prometa i dolaskom stranih bankarskih grupacija. Ranije nismo imali potrošačkih, stambenih i niz drugih kredita. Skoro da nije bilo poslovanja sa stanovništvom. Sada to sve imamo i banke su okrenute ka poslovanju sa stanovništvom, privredom i institucijama. Time je očekivano da njihova dobit raste – kazao je član Udruženja ekonomista RS – SWOT Aleksandar Ljuboja i dodao da je bitan faktor i vraćanje povjerenja stanovništva i privrede u bankarski sektor, nakon što je ono bilo poljuljano prije dvije godine zbog propasti dvije banke.

 

Izvor: Glas Srpske

FINANSIJE

Prodati trezorski zapisi FBiH za 28 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Na današnjem trgovanju na Sarajevskoj berzi ostvaren je ukupan promet od 28.222.037 KM. U sklopu 66 transakcija ukupno je prometovano 19.105 vrijednosnih papira.

Danas je održana 75. aukcija trezorskih zapisa Federacije Bosne i Hercegovine s rokom dospjeća od 6 mjeseci. Metodom višestrukih cijena upisano je ukupno 2.845 trezorskih zapisa, čime je za emitenta prikupljeno ukupno 27.954.184 KM.

  • Vrijednost BIFX-a je pala za 0,28 indeksnih poena na 668,44 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja pad od 0,04 %
  • Vrijednost indeksa SASX-10 je porasla za 0,63 indeksna poena na 943,98 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,07 %
  • Vrijednost indeksa SASX-30 je porasla za 3,58 indeksnih poena na 1.883,42 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,19 %
  • Vrijednost SASE Islamskog indeksa – u saradnji sa BBI, SASX-BBI je porasla za 5,66 indeksnih poena na 10.626,51 poen, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,05 %
  • Vrijednost indeksa SASX-Fundamentals, SASX-FN je porasla za 1,17 indeksnih poena na 17.334,92 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,01 %
  • Na Kotaciji privrednih društava i Kotaciji obveznica nije bilo zaključenih transakcija.

Na Kotaciji fondova ostvaren je promet dionicama ZIF BOSFIN DD SARAJEVO (simbol  BSNFRK2 ) u iznosu od 220,00 KM; u sklopu 1 transakcije prometovano je 500 dionica. Kurs ovog fonda iznosio je 0,44 KM.

Na Slobodnom tržištu – ST1 ostvaren je promet od 173.827,59 KM; u sklopu 15 transakcija prometovano je 5.534 dionice. Najveći dnevni promet ostvaren je dionicama emitenta RUDNICI BOKSITA JAJCE DD JAJCE (simbol RBKJRK2 ) u iznosu od 131.325,00 KM. Kurs ovog emitenta iznosio je 51,50 KM.

Na Slobodnom tržištu – ST2 ostvaren je promet dionicama emitenta IGMAN DD KONJIC (simbol IGKCRK3 ) u iznosu od 1.870,00 KM; u sklopu 1 transakcije prometovano je 11 dionica. Kurs ovog emitenta iznosio je 170,00 KM.

Na Slobodnom tržištu – ST3 i na Tržištu za emitente u stečaju nije bilo ostvarene trgovine.

Najveći dnevni porast vrijednosti zabilježile su dionice emitenta RUDNICI BOKSITA JAJCE DD JAJCE (simbol RBKJRK2) od 3,00 % i dostigle su cijenu od 51,50 KM, dok je dnevni pad registrirao ZIF BOSFIN DD SARAJEVO (simbol  BSNFRK2) od 2,22 % sa cijenom od 0,44 KM.

Reklama

Na vanberzanskom tržištu evidentirana je trgovina dionicama emitenta:

– BROVIS DD VISOKO (simbol: BROVRK2) u vrijednosti od 91.935,00 KM, u sklopu 33 transakcije prometovano je 10.215 dionica.

biznisinfo.ba

Nastavite čitati

BIZNIS

Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?

Objavljeno

 

Od

Dionice kompanije Telekom Srpske, odnosno Mtel, pale su opet danas na najnižu cijenu u posljednjih nekoliko godina.

Na današnjem trgovanju na Banjalučkoj berzi dionice ove kompanije su oslabile za 0,87 posto i zasustavile se na 1,14 KM. Ovo je najniža cijena u posljednjih nekoliko godina, izvještava BiznisInfo.ba. Prema ovoj cijeni dionice, ukupna tržišna kapitalizacija, odnosno vrijednost kompanije, je oko 560 miliona KM.

Podsjetimo da je pad vrijednosti kompanije počeo 25. maja prošle godine kada je firma izgubila oko četvrtine vrijednosti za samo dva dana.

To se desilo nakon odluke kompanije da ne isplati polovinu zarade dioničarima. Iz firme je nedugo nakon toga rečeno da je riječ o kratkoročnom padu te da će se vrijednost dionica brzo vratiti na stari nivo, ali se to nikad nije desilo, a pad vrijednosti se nastavio sve do danas. Prije toga vrijednost kompanije je bila oko 800 miliona maraka.

Poređenja radi, vrijednost dionice BH Telecoma danas je oko 12,5 KM. S obzirom da je kapital kompanije podijeljen na 63.457.358 dionica, tržišna vrijednost BH Telecoma trenutno je nešto preko 793 miliona maraka. Vrijednost BH Telecoma trenutno je, dakle, čak 40 posto veća od Mtelove.

Pritom je ovo najniža vrijednost dionice BH Telecoma od početka godine. Dionice firme su u januaru išle i do 14,5 KM, što diže vrijednost firme na čak 920 miliona KM, prema podacima BiznisInfo.ba.

Reklama

Ovo pokazuje da je BH Telecom puno interesantniji investitorima uprkos činjenici da se Mtel brže širi zbog činjenice da investira mnogo više novca u akvizicije. Ulagačima se očito ne sviđa činjenica što agresivno širenje ide preko leđa dioničara.

Mtel je većinskom vlasništvu Telekoma Srbija, iza kojeg stoji država Srbija.

biznisinfo.ba

Nastavite čitati

FINANSIJE

Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM

Objavljeno

 

Od

Najniža zagarantovana zarada (minimalac) od 1. januara 2024. u Republici Srpskoj biće 900 KM, odlučila je Vlada Republike Srpske.

Obrazlažući ovu odluku, Danijel Egić, ministar rada i biračko-invalidske zaštite Republike Srpske, kazao je nakon 51. sjednice izvršne vlasti da prema zakonu o radu, Ekononsko socijalni savjet RS trebalo da u posljednjem kvartalu predloži iznos najniže zarade, te da Vlada, bila primorana da utvrdi iznos minimalca, jer socijalni partneri u Srpskoj, odnosno predstavnici Saveza sindikata RS, Unije poslodavaca RS i upravo Vlade Srpske, nisu mogli da se dogovore o ovom pitanju, jer su, svako za sebe, imali različite prijedloge o iznosu ove zarade, a koja trenutno iznosi 700 KM.

Odgovarajući na pitanje: Kako Vlada Republike Srpske planira pomoći poslodavcima koji neće moći izdržati povećanje minimalca na 900 maraka?, Egić je kazao da ne može da kaže tačno kako.

Uvjereni smo da će to biti jako mali poslodavaca. Prema Zakonu o radu najniža plata se isplaćuje samo ako radnik ne može svojim radom da nadomjesti tu platu. A znamo svi da svi radnici više zarađuju, a plaćeni su, bar po minimalcu. To smo znali utvrditi kad bi inspekcije išle po preduzećima. To je ta siva zona, koju moramo da iskorijenimo i očistimo„, naglasio je on.

Nije uračunat topli obrok i prevoz u najnižu platu“ , poručio je Egić, odgovarajući na ovo pitanje.

Podsjećamo, prvo je predsjednik Srpske Milorad Dodik iznio ideju da minimalac bude 1.050 maraka, nakon čega je krenulo licitiranje.

Reklama

Poslodavci su smatrali da je realno da bude 750 KM sa svima davanjima, što je za sindikalce bilo potpuno neprihvatljivo.

Pominjali su iznos od minimalno 950 KM, ali i uz poruku da prihvataju i Dodikovu ideju.

On je rekao da će od januara 2024. biti uveden jedinstven borački dodatak od tri KM za sve boračke kategorije, od prve do sedme.

To se, podsjetimo, odnosi na sve borce koji su bili u zoni borbenih dejstava, minimalno mjesec dana.

Nezavisne novine

Reklama
Nastavite čitati

U trendu