Connect with us

TEHNOLOGIJA

Digitalni život mogao bi dokrajčiti čovječanstvo, a niko ne zna zašto

Objavljeno

 


Istraživači su primijetili neke promjene u društvu koje su direktna posljedica tehnološkog napretka, ali nitko ne zna zašto je do tih promjena došlo.

Istraživači su primijetili neke promjene u društvu koje su direktna posljedica tehnološkog napretka, ali nitko ne zna zašto je do tih promjena došlo.

Digitalni život koji danas vodimo ostavlja trajne i ozbiljne posljedice na naš fizički život.

Naučnici su primijetili da je od 1975. godine počela opadati plodnost kod muškaraca. Zašto? Nitko nije posve siguran, no iste se godine na tržištu pojavila prva prava kompjuterska igra – Pong, istaknuo je u svom predavanju na LEAP Summitu Tomislav Krištof, stručnjak za digitalni marketing i komunikacije.

No nije samo plodnost u problemima.

U posljednje vrijeme naučnici upozoravaju kako je opšti koeficijent inteligencije u populaciji sve niži. Njegov pad možemo povezati s pojavom pametnih telefona. Od 2011. godine do danas umjesto da nas pametni telefoni učine pametnijima, oni nas zaglupljuju. 2010. godine počeo je uspon pametnih telefona, a pad produktivnosti. Više se ne moramo truditi. Sve nam je nadohvat ruke, ne moramo izaći iz kuće da bismo obavili stvari, a to potiče zaglupljivanje, upozorava Krištof te dodaje kako zaglupljivanje nije jedina posljedica korištenja pametnih telefona.

Reklama

Veza između ekrana i depresije

Nešto se dogodilo u periodu od 2010. do 2012. a mi to nismo primijetili. Šta se dogodilo? U to se vrijeme pojavio značajan porast depresivnih znakova u opštoj populaciji. Istovremeno se smanjio broj aktivnosti koje nemaju veze s ekranima, ističe Krištof.

Upozorava kako su ljudi prestali živjeti u „3D svijetu“ i zatvorili se u okvire „2D svijeta“ koji vide na ekranu.

Zatvoreni smo u dvodimenzionalnom svijetu, no da bismo preživjeli, moramo izići van, u trodimenzionalni svijet, ističe Krištof.

Najbolji je lijek za depresiju izlazak iz kuće, fizička aktivnost i interakcija sa drugim ljudima.

Pametni telefoni u našem mozgu bude određenu potrebu za zadovoljstvom. To zadovoljstvo osjećamo zbog hormona koji se zove dopamin. No tijelo s vremenom traži sve više dopamina i mi reagujemo tako da provodimo još više vremena pred ekranom. Kako bismo prekinuli taj začarani krug, trebali bismo izići van, među ljude, i baviti se nekakvim aktivnostima koje nas zadovoljavaju. Takve društvene aktivnosti bude seratonin, a on ubija depresiju, pojašnjava Krištof.

Reklama

Kako se onda boriti protiv depresije i zaglupljivanja u digitalnom svijetu u kojem je nemoguće pobjeći od pametnih telefona i tehnologije?

Krištof i njegov tim osmislili su HDI odnosno „Human Digital Intelligence“. Radi se o inicijativi kojoj je cilj razotkriti sve opasnosti koje digitalno društvo donosi i postaviti smjernice za zdraviji i bolji život.

Kako se naša digitalna inteligencija penje, naš je pravi IQ sve niži i postajemo sve gluplji. HDI indeks još se razvija, ali će nam pomoći da se lakše nosimo s digitalnim, istaknuo je Krištof.

Za početak predstavio je „3D formulu“ koja bi trebala biti prvi korak ka zdravijem životu u digitalnom dobu. Ona bi svima trebala pomoći da identifikuju koliko su zapravo ovisni o pametnim telefonima i usmjeriti ih na to kako da se te ovisnosti riješe.

Radi se o tri jednostavna koraka.

Disconfort – (distress) – Koliko se osjećate nesigurni i u panici ako ostavite pametni telefon kod kuće? Imate li potrebu stalno ga provjeravati? Možete li zamisliti ijedan dan bez njega?

Reklama

Distract – (diversion) – Naučite raditi neku „3D aktivnost“ koja nema veze s digitalnim životom. Pronađite nešto što vas ispunjava i zadovoljava.

Delight – (dopamine) – Kad vam neka aktivnost izaziva zadovoljstvo i sreću, znači da ste uspjeli. Za neke je to šetnja u prirodi, za druge druženje s prijateljima.

Krištof i njegov tim razvijaju HDI indeks i test koji će svi moći ispuniti i saznati koliko je svako od nas izložen digitalnim prijetnjama.

Želimo pomoći ljudima da razviju vještine i navike koje bi ljudima pomogle da budu digitalno produktivniji, a da istovremeno očuvaju svoje fizičko i mentalno zdravlje, poručio je na kraju Krištof.

 

Izvor: zimo.dnevnik.hr

Reklama
Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Kompanija Richarda Bransona u BiH promijenila vlasnike i identitet

Objavljeno

 

Od

Kompanija Virgin Pulse Bosnia, jedan od vodećih IT firmi u Bosni i Hercegovini, primijenila je ime i vizuelni identitet, nakon spajanja i promijena u vlasničkoj strukturi.

Podsjećanja radi, riječ je o kompaniji koju je osnovao britanski milijarder Richard Branson.

Kompanija Virgin Pulse nedavno je spojena sa drugom kompanijom, HealthComp. Nova kompanija koja je nastala spajanjem ove dvije firme zove se Personify Health, pa je posljedično preimenovana i kompanija u BiH, izvještava BiznisInfo.ba.

Kombinovana vrijednost dvije kompanije je 3 mlrd USD. Obje kompanije se bave unapređenjem zdravlja koristeći najsavremenije tehnologije.

Od spajanja, dvije firme su predstavile prvu i jedinu personaliziranu zdravstvenu platformu – sve na jednom mjestu. Personify Health pomaže firmama da optimiziraju ulaganja u svoje članove dok istovremeno osnažuje ljude da se dublje bave svojim zdravljem.

Nova kompanija ima kompleksnu vlasničku strukturu iza koje stoje veliki ulagači. Većinski vlasnik Personify Healtha je fond New Mountain Capital, div koji upravlja imovinom ukupne vrijednosti od preko 40 mlrd USD. Fond je osnovao Steve Klinsky 1999. godine.

Reklama

Drugi veliki dioničari Personify Healtha su Blackstone, Marlin Equity Partners i Morgan Health.

Kako je BiznisInfo.ba ranije pisao, firma Virgin Pulse Bosnia prošle godine je ostvarila ukupne prihode od oko 32,4 mil KM. To su rekordni prihodi i predstavljanju veliko povećanje u odnosu na 21,4 mil KM iz 2021. godine ili 12,7 miliona iz 2020. godine. Nedavno su dosegli broj od 600 zaposlenih u BiH.

Virgin Pulse Bosnia ima sjedište u Tuzli i ured u Sarajevu. Ova kompanija u BiH se neprestano širi. Riječ je trenutno o jednoj od vodećih kompanija u BiH iz IT industrije. Iz naše zemlje, oni rade sa klijentima širom svijeta.

Virgin Puls je 2018. preuzeo tuzlansku firmu Piksel Interactive koja je tada zapošljavala oko 100 mladih i obrazovanih ljudi. Kompanija, koja se od tada zove Virgin Pulse Bosnia, konstantno se širi. Agencija za promociju stranih investicija proglasila Virgin Pulse jednim od najznačajnijih stranih investitora u BiH u 2021.

biznisinfo.ba

Reklama
Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Miškovićev „Ananas“ ulazi na tržište BiH

Objavljeno

 

Od

Najveća regionalna platforma za elektroničku trgovinu Ananas, članica Delta Holdinga Miroslava Miškovića, planira ove godine ući na tržišta Bosne i Hercegovine i Crne Gore, obznanila je danas na konferenciji za novinare viša potpredsjednica za strategiju i razvoj kompanije Delta Holdinga Marija Desivojević Cvetković.

– Platforma je u prošloj godini otvorila svoje urede u Sjevernoj Makedoniji, a u ovoj godini planiran je izlazak na nova tržišta regije, prije svega Crne Gore već u prvoj polovini godine. Smatramo kako ova zemlja ima veliki potencijal. Također, početkom druge polovine godine planiramo i ulazak na tržište Bosne i Hercegovine – kazala je Desivojević Cvetković.

Ananas na crnogorsko tržište neće ući putem akvizicije postojećeg e-trgovca kako je to uradio u Sjevernog Makedoniji nego izravno. Cvetkovićeva je najavila i širenje na tržišta Albanije i Kosova.

Manager.ba

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Google lansirao Gemini, odgovor na Chat GPT

Objavljeno

 

Od

Google je u srijedu lansirao ono što smatra svojim najvećim i najsposobnijim modelom vještačke inteligencije dok raste pritisak na kompaniju da odgovori kako će unovčiti AI.

Veliki jezički model Gemini uključivaće paket od tri različite veličine: Gemini Ultra, njegova najveća, najsposobnija kategorija; Gemini Pro, koji se prilagođava širokom rasponu zadataka; i Gemini Nano, koji će koristiti za specifične zadatke i mobilne uređaje.

Za sada, kompanija planira da licencira Gemini korisnicima putem Google Clouda za korištenje u vlastitim aplikacijama. Od 13. decembra programeri i poslovni korisnici mogu pristupiti Gemini Pro putem Gemini API-ja u Google AI Studiju ili Google Cloud Vertex AI. Android programeri takođe će moći da grade s Gemini Nano.

Gemini će se takođe koristiti za pokretanje Googleovih proizvoda kao što su njegov Bard chatbot i Search Generative Experience, koji pokušava odgovoriti na upite pretraživanja tekstom u stilu razgovora (SGE još nije široko dostupan).

Gemini Ultra je prvi model koji nadmašuje ljudske stručnjake na MMLU-u , koji koristi kombinaciju 57 predmeta kao što su matematika, fizika, istorija, pravo, medicina i etika za testiranje znanja o svijetu i sposobnosti rješavanja problema, kompanija je rekla u blog postu u srijedu. Navodno može razumjeti nijanse i razmišljanje u složenim temama.

Gemini je rezultat velikih zajedničkih napora timova Googlea, uključujući naše kolege iz Google Researcha – napisao je izvršni direktor Sundar Pichai u objavi na blogu u srijedu. “Izgrađen je od temelja da bude multimodalan, što znači da može generalizovati i neprimjetno razumjeti, djelovati i kombinirati različite vrste informacija uključujući tekst, kod, audio, sliku i video.”

Reklama

Počevši od danas, Googleov chatbot Bard koristit će Gemini Pro za pomoć s naprednim razmišljanjem, planiranjem, razumijevanjem i drugim mogućnostima. Početkom sljedeće godine pokrenuće “Bard Advanced”, koji će koristiti Gemini Ultra, rekli su rukovodioci  u razgovoru s novinarima u utorak. Predstavlja najveće ažuriranje Barda, njegovog chatbota sličnog ChatGPT-u, prenio je SEEbiz.

Nastavite čitati

U trendu