Connect with us

TEHNOLOGIJA

Digitalna rješenja za realne potrebe

Objavljeno

 


Od digitalnog bankarstva do beskontaktnih plaćanja i aplikacija koje omogućavaju odloženo plaćanje, nove tehnologije postale su oslonac mnogima od nas tokom pandemije. Cjelokupno pandemijsko okruženje dovelo je do značajnih promjena u načinima na koje se ponašamo, trošimo i štedimo novac. Potrošači traže digitalne alate i usluge koji će im riješiti realne potrebe i probleme. Mobilni telefoni i drugi tehnički uređaji sada su izvori informacija, komunikacije, zabave ali i plaćanja.

Gotovinu su zamijenile platne kartice kao najpraktičnije i najsigurnije rješenje jer pojedinac koji radi od 9 do 5 a poslije toga žuri na viđanje sa prijateljima ili vozi djecu u školu jezika sigurno nema vremena da dodatno traži bankomat. Predstavljamo vam sve opcije koje vam platne kartice nude kako biste uštedili vrijeme:

  • Beskontaktna plaćanja – sa ovim terminom ste sigurno upoznati i vjerovatno ste među 77% građana BiH koji tako već plaćaju. Ipak, da li ste znali da kada kažemo mobilna plaćanja zapravo mislimo isključivo na beskontaktna plaćanja koja se obavljaju mobilnim telefonom? Aplikacija mobilnog novčanika vaše banke vam omogućava da digitalizujete svoju fizičku platnu karticu bilo ukucavanjem kredencijala ili njenim skeniranjem, poslije čega će vaša digitalna kartica biti tokenizovana i spremna za korištenje kad god vam je potrebno, svuda gdje već plaćate beskontaktno.
  • Credentials on file – ili čuvanje podataka sa kartice u sigurnom i certifikovanom okruženju. Ako vas je, recimo, aplikacija nekog od servisa za dostavu upitala da li želite da sačuvate karticu, onda znate koliko je korisna ova usluga za ponavljajuća plaćanja. Proces registracije je prilično jednostavan – dovoljno je da jednom unesete podatke o broju i datumu isteka svoje Mastercard kartice, oni se zatim tokenizuju i postaju spremni za korištenje kad god su vam potrebni, bez potrebe za dodatnim unosima prilikom plaćanja. Osjetljivi podaci kao što su PIN, CVC2, Mastercard SecureCode i Mastercard Identity Check kod nikada se ne čuvaju što pojačava osjećaj sigurnosti prilikom korištenja ove ecommerce opcije.
  • PayPal Instant Transfer – ukoliko koristite Mastercard kartice, možete zaboraviti na čekanje da novac „legne“ na vaš račun sa PayPal-a, jer kroz PayPal Instant transfer opciju, sredstva prebacujete sa PayPal naloga na svoju karticu u realnom vremenu. BiH je među svega 11 zemalja u svijetu gdje je ova opcija omogućena jer je postojala velika potražnja od strane PayPal korisnika, a brzina transfera i brži pristup zaradi značajno poboljšavaju likvidnost i tokove novca, naročito ako ste digitalni radnik na internetu.
  • Kriptovalute – tržište koina trenutno je u bull fazi, ali prije nego što krenete sa ulaganjima, dobro proučite mogućnosti i regulativu, te razmislite da li je kripto-berza za vas. Ako ste već uložili u stabilne i regulisane valute, imate opciju da trgujete njima putem Mastercard kartica koje izdaju WirexBitPay i LVL. Ova opcija je za sada dostupna u SAD-u, a kako se regulativa bude usaglašavala širom svijeta, a kriptovalute budu nalazile realnu primjenu kod trgovaca i u mjenjačnicama, domet kripto-rješenja će se sigurno širiti.

Budućnost plaćanja je sigurno uzbudljiva, ali ono u šta smo sigurni je da će samo rješenja koja nude beskompromisnu sigurnost i besprijekorno korisničko iskustvo uspjeti da opstanu i ostanu prvi izbor potrošača.

Biznisinfo

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Kompanija Richarda Bransona u BiH promijenila vlasnike i identitet

Objavljeno

 

Od

Kompanija Virgin Pulse Bosnia, jedan od vodećih IT firmi u Bosni i Hercegovini, primijenila je ime i vizuelni identitet, nakon spajanja i promijena u vlasničkoj strukturi.

Podsjećanja radi, riječ je o kompaniji koju je osnovao britanski milijarder Richard Branson.

Kompanija Virgin Pulse nedavno je spojena sa drugom kompanijom, HealthComp. Nova kompanija koja je nastala spajanjem ove dvije firme zove se Personify Health, pa je posljedično preimenovana i kompanija u BiH, izvještava BiznisInfo.ba.

Kombinovana vrijednost dvije kompanije je 3 mlrd USD. Obje kompanije se bave unapređenjem zdravlja koristeći najsavremenije tehnologije.

Od spajanja, dvije firme su predstavile prvu i jedinu personaliziranu zdravstvenu platformu – sve na jednom mjestu. Personify Health pomaže firmama da optimiziraju ulaganja u svoje članove dok istovremeno osnažuje ljude da se dublje bave svojim zdravljem.

Nova kompanija ima kompleksnu vlasničku strukturu iza koje stoje veliki ulagači. Većinski vlasnik Personify Healtha je fond New Mountain Capital, div koji upravlja imovinom ukupne vrijednosti od preko 40 mlrd USD. Fond je osnovao Steve Klinsky 1999. godine.

Reklama

Drugi veliki dioničari Personify Healtha su Blackstone, Marlin Equity Partners i Morgan Health.

Kako je BiznisInfo.ba ranije pisao, firma Virgin Pulse Bosnia prošle godine je ostvarila ukupne prihode od oko 32,4 mil KM. To su rekordni prihodi i predstavljanju veliko povećanje u odnosu na 21,4 mil KM iz 2021. godine ili 12,7 miliona iz 2020. godine. Nedavno su dosegli broj od 600 zaposlenih u BiH.

Virgin Pulse Bosnia ima sjedište u Tuzli i ured u Sarajevu. Ova kompanija u BiH se neprestano širi. Riječ je trenutno o jednoj od vodećih kompanija u BiH iz IT industrije. Iz naše zemlje, oni rade sa klijentima širom svijeta.

Virgin Puls je 2018. preuzeo tuzlansku firmu Piksel Interactive koja je tada zapošljavala oko 100 mladih i obrazovanih ljudi. Kompanija, koja se od tada zove Virgin Pulse Bosnia, konstantno se širi. Agencija za promociju stranih investicija proglasila Virgin Pulse jednim od najznačajnijih stranih investitora u BiH u 2021.

biznisinfo.ba

Reklama
Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Miškovićev „Ananas“ ulazi na tržište BiH

Objavljeno

 

Od

Najveća regionalna platforma za elektroničku trgovinu Ananas, članica Delta Holdinga Miroslava Miškovića, planira ove godine ući na tržišta Bosne i Hercegovine i Crne Gore, obznanila je danas na konferenciji za novinare viša potpredsjednica za strategiju i razvoj kompanije Delta Holdinga Marija Desivojević Cvetković.

– Platforma je u prošloj godini otvorila svoje urede u Sjevernoj Makedoniji, a u ovoj godini planiran je izlazak na nova tržišta regije, prije svega Crne Gore već u prvoj polovini godine. Smatramo kako ova zemlja ima veliki potencijal. Također, početkom druge polovine godine planiramo i ulazak na tržište Bosne i Hercegovine – kazala je Desivojević Cvetković.

Ananas na crnogorsko tržište neće ući putem akvizicije postojećeg e-trgovca kako je to uradio u Sjevernog Makedoniji nego izravno. Cvetkovićeva je najavila i širenje na tržišta Albanije i Kosova.

Manager.ba

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Google lansirao Gemini, odgovor na Chat GPT

Objavljeno

 

Od

Google je u srijedu lansirao ono što smatra svojim najvećim i najsposobnijim modelom vještačke inteligencije dok raste pritisak na kompaniju da odgovori kako će unovčiti AI.

Veliki jezički model Gemini uključivaće paket od tri različite veličine: Gemini Ultra, njegova najveća, najsposobnija kategorija; Gemini Pro, koji se prilagođava širokom rasponu zadataka; i Gemini Nano, koji će koristiti za specifične zadatke i mobilne uređaje.

Za sada, kompanija planira da licencira Gemini korisnicima putem Google Clouda za korištenje u vlastitim aplikacijama. Od 13. decembra programeri i poslovni korisnici mogu pristupiti Gemini Pro putem Gemini API-ja u Google AI Studiju ili Google Cloud Vertex AI. Android programeri takođe će moći da grade s Gemini Nano.

Gemini će se takođe koristiti za pokretanje Googleovih proizvoda kao što su njegov Bard chatbot i Search Generative Experience, koji pokušava odgovoriti na upite pretraživanja tekstom u stilu razgovora (SGE još nije široko dostupan).

Gemini Ultra je prvi model koji nadmašuje ljudske stručnjake na MMLU-u , koji koristi kombinaciju 57 predmeta kao što su matematika, fizika, istorija, pravo, medicina i etika za testiranje znanja o svijetu i sposobnosti rješavanja problema, kompanija je rekla u blog postu u srijedu. Navodno može razumjeti nijanse i razmišljanje u složenim temama.

Gemini je rezultat velikih zajedničkih napora timova Googlea, uključujući naše kolege iz Google Researcha – napisao je izvršni direktor Sundar Pichai u objavi na blogu u srijedu. “Izgrađen je od temelja da bude multimodalan, što znači da može generalizovati i neprimjetno razumjeti, djelovati i kombinirati različite vrste informacija uključujući tekst, kod, audio, sliku i video.”

Reklama

Počevši od danas, Googleov chatbot Bard koristit će Gemini Pro za pomoć s naprednim razmišljanjem, planiranjem, razumijevanjem i drugim mogućnostima. Početkom sljedeće godine pokrenuće “Bard Advanced”, koji će koristiti Gemini Ultra, rekli su rukovodioci  u razgovoru s novinarima u utorak. Predstavlja najveće ažuriranje Barda, njegovog chatbota sličnog ChatGPT-u, prenio je SEEbiz.

Nastavite čitati

U trendu