Connect with us

TEHNOLOGIJA

Šta sa starim mobitelom: Bez obzira na to hoćete li ga pokloniti ili baciti, najprije morate napraviti ovo

Objavljeno

 


Stare uređaje prije prodaje ili doniranja obvezno očistite od ličnih podataka, a one koji ne rade reciklirajte!

Kupili ste novi pametni telefon, tablet ili prenosni računar? Čestitamo! I dok se divite novom uređaju, istražujete njegove sposobnosti i mogućnosti, vjerovatno vam je prvo na pameti kako sve podatke prenijeti sa starog uređaja na novi.

Ali šta nakon toga? Hoćete li stari uređaj pokloniti nekom od (manje zahtijevnih) članova porodice? Prodati u oglasima? Baciti u smeće?

Bez obzira na odluku, trebali biste na umu imati dvije bitne stvari – sigurnost i životnu sredinu.

Pazite na privatne podatke!

Prije nego što uređaj, bez obzira na to o kojem se uređaju radi, napusti vaše ruke, trebali biste se pobrinuti da ste s njega uklonili sve lične i privatne podatke. Čak i ako je uređaj „za bacanje“, ne biste trebali olako odbaciti i vaše podatke. Naravno, osim ako se zaista ne radi o uređaju koji je potpuno „mrtav“ i nema nikakve mogućnosti spašavanja podataka.

Reklama

Dakle, pobrinite se da ste prebacili na sigurno (SD karticu, USB memoriju, vanjski disk ili oblak) sve ono što vam je važno i ne želite izgubiti (fotografije, videa, loginove, bookmarke i slično).

Proizvođači pametnih telefona predvidjeli su takvu situaciju pa u postavkama nude opciju sigurnosne pohrane u oblaku. No, za svaki slučaj, priključite svoj telefon na računar i prebacite ono najvažnije (poput kontakata i fotografija) na sigurno.

Potom, kad ste sigurni da na uređaju više nema nikakvih podataka koji vam trebaju, pokrenite povratak na tvorničke postavke. Opcija se obično nalazi u Postavkama. Kad jednom odaberete tu opciju, vaš će se uređaj vratiti u stanje kakvo je bilo kad je izašao iz trgovine.

Isti je postupak i ako imate tablet računar jer ono koristi mobilni operativni sistem.

Međutim, ako je u pitanju prenosni ili lični računar, situacija je malo komplikovanija.

Takođe, pohranite sve bitne dokumente na sigurno – vanjski disk, oblak ili USB memoriju. Kad ste sigurni da na računalu više nema vaših podataka, potrebno ga je vratiti na tvorničke postavke, a to zavisi od operativnog sistema koji koristite.

Reklama

Najjednostavnije je na Chromebooku. Otvorite Postavke, odaberite Advanced i potom Powerwash. Računar će se ugasiti i ponovno upaliti, a sve će biti vraćeno na tvorničke postavke.

Na računarima s novijim Windowsima potrebno je otvoriti Postavke potom odabrati Ažuriranja i Sigurnost, Oporavak (Recovery), Pokreni (Get Started) i potom Restetuj ovaj računar (Reset this PC). Računar će vas pitati želite li ukloniti sve lične podatke i dokumente tokom postupka. Odgovorite potvrdno i pratite uputstva na ekranu.

Korisnici Appleovih računara moraće se malo više potruditi. Nakon što pohranite sve bitne podatke u oblak ili na vanjski disk, ponovno pokrenite svoj računar. U trenutku kad se ono počne paliti pritisnite tipke Option (Alt), Command i slovo R. Držite tipke pritisnute sve dok se na ekranu ne pojavi ikona globusa. Otpustite tipke i odaberite opciju Reinstall macOS te nastavite prateći uputstva na ekranu.

Za dodatni nivo sigurnosti na novom se računaru ili pametnom telefonu ulogujte u svoje račune na različitim servisima i u postavkama provjerite je li vaš stari računar odnosno telefon tamo još uvijek naveden kao „ovlašteni uređaj“. Ako jest, izbrišite ga s popisa.

Nikako u smeće!

Sada kad ste očistili uređaj od svojih podataka, a želite ga baciti ili reciklirati, vodite računa da to napravite na pravilan način. Nikako ga nemojte bacati u obični kućni otpad.

Reklama

Ako je riječ o pametnom telefonu, telekomi znaju imati akcije otkupa i zbrinjavanja starih uređaja. Provjerite sa svojim telekomom imaju li kakav program zbrinjavanja starih uređaja. Ko zna, možda i zaradite koju kunu.

Posjetite velike trgovine sa elektronskom opremom. Posjetite najbliže reciklažno dvorište i odložite uređaj u odgovarajući kontejner.

Uživajte u svom novom uređaju!

 

Izvor: Zimo

Reklama

TEHNOLOGIJA

Kompanija Richarda Bransona u BiH promijenila vlasnike i identitet

Objavljeno

 

Od

Kompanija Virgin Pulse Bosnia, jedan od vodećih IT firmi u Bosni i Hercegovini, primijenila je ime i vizuelni identitet, nakon spajanja i promijena u vlasničkoj strukturi.

Podsjećanja radi, riječ je o kompaniji koju je osnovao britanski milijarder Richard Branson.

Kompanija Virgin Pulse nedavno je spojena sa drugom kompanijom, HealthComp. Nova kompanija koja je nastala spajanjem ove dvije firme zove se Personify Health, pa je posljedično preimenovana i kompanija u BiH, izvještava BiznisInfo.ba.

Kombinovana vrijednost dvije kompanije je 3 mlrd USD. Obje kompanije se bave unapređenjem zdravlja koristeći najsavremenije tehnologije.

Od spajanja, dvije firme su predstavile prvu i jedinu personaliziranu zdravstvenu platformu – sve na jednom mjestu. Personify Health pomaže firmama da optimiziraju ulaganja u svoje članove dok istovremeno osnažuje ljude da se dublje bave svojim zdravljem.

Nova kompanija ima kompleksnu vlasničku strukturu iza koje stoje veliki ulagači. Većinski vlasnik Personify Healtha je fond New Mountain Capital, div koji upravlja imovinom ukupne vrijednosti od preko 40 mlrd USD. Fond je osnovao Steve Klinsky 1999. godine.

Reklama

Drugi veliki dioničari Personify Healtha su Blackstone, Marlin Equity Partners i Morgan Health.

Kako je BiznisInfo.ba ranije pisao, firma Virgin Pulse Bosnia prošle godine je ostvarila ukupne prihode od oko 32,4 mil KM. To su rekordni prihodi i predstavljanju veliko povećanje u odnosu na 21,4 mil KM iz 2021. godine ili 12,7 miliona iz 2020. godine. Nedavno su dosegli broj od 600 zaposlenih u BiH.

Virgin Pulse Bosnia ima sjedište u Tuzli i ured u Sarajevu. Ova kompanija u BiH se neprestano širi. Riječ je trenutno o jednoj od vodećih kompanija u BiH iz IT industrije. Iz naše zemlje, oni rade sa klijentima širom svijeta.

Virgin Puls je 2018. preuzeo tuzlansku firmu Piksel Interactive koja je tada zapošljavala oko 100 mladih i obrazovanih ljudi. Kompanija, koja se od tada zove Virgin Pulse Bosnia, konstantno se širi. Agencija za promociju stranih investicija proglasila Virgin Pulse jednim od najznačajnijih stranih investitora u BiH u 2021.

biznisinfo.ba

Reklama
Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Miškovićev „Ananas“ ulazi na tržište BiH

Objavljeno

 

Od

Najveća regionalna platforma za elektroničku trgovinu Ananas, članica Delta Holdinga Miroslava Miškovića, planira ove godine ući na tržišta Bosne i Hercegovine i Crne Gore, obznanila je danas na konferenciji za novinare viša potpredsjednica za strategiju i razvoj kompanije Delta Holdinga Marija Desivojević Cvetković.

– Platforma je u prošloj godini otvorila svoje urede u Sjevernoj Makedoniji, a u ovoj godini planiran je izlazak na nova tržišta regije, prije svega Crne Gore već u prvoj polovini godine. Smatramo kako ova zemlja ima veliki potencijal. Također, početkom druge polovine godine planiramo i ulazak na tržište Bosne i Hercegovine – kazala je Desivojević Cvetković.

Ananas na crnogorsko tržište neće ući putem akvizicije postojećeg e-trgovca kako je to uradio u Sjevernog Makedoniji nego izravno. Cvetkovićeva je najavila i širenje na tržišta Albanije i Kosova.

Manager.ba

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Google lansirao Gemini, odgovor na Chat GPT

Objavljeno

 

Od

Google je u srijedu lansirao ono što smatra svojim najvećim i najsposobnijim modelom vještačke inteligencije dok raste pritisak na kompaniju da odgovori kako će unovčiti AI.

Veliki jezički model Gemini uključivaće paket od tri različite veličine: Gemini Ultra, njegova najveća, najsposobnija kategorija; Gemini Pro, koji se prilagođava širokom rasponu zadataka; i Gemini Nano, koji će koristiti za specifične zadatke i mobilne uređaje.

Za sada, kompanija planira da licencira Gemini korisnicima putem Google Clouda za korištenje u vlastitim aplikacijama. Od 13. decembra programeri i poslovni korisnici mogu pristupiti Gemini Pro putem Gemini API-ja u Google AI Studiju ili Google Cloud Vertex AI. Android programeri takođe će moći da grade s Gemini Nano.

Gemini će se takođe koristiti za pokretanje Googleovih proizvoda kao što su njegov Bard chatbot i Search Generative Experience, koji pokušava odgovoriti na upite pretraživanja tekstom u stilu razgovora (SGE još nije široko dostupan).

Gemini Ultra je prvi model koji nadmašuje ljudske stručnjake na MMLU-u , koji koristi kombinaciju 57 predmeta kao što su matematika, fizika, istorija, pravo, medicina i etika za testiranje znanja o svijetu i sposobnosti rješavanja problema, kompanija je rekla u blog postu u srijedu. Navodno može razumjeti nijanse i razmišljanje u složenim temama.

Gemini je rezultat velikih zajedničkih napora timova Googlea, uključujući naše kolege iz Google Researcha – napisao je izvršni direktor Sundar Pichai u objavi na blogu u srijedu. “Izgrađen je od temelja da bude multimodalan, što znači da može generalizovati i neprimjetno razumjeti, djelovati i kombinirati različite vrste informacija uključujući tekst, kod, audio, sliku i video.”

Reklama

Počevši od danas, Googleov chatbot Bard koristit će Gemini Pro za pomoć s naprednim razmišljanjem, planiranjem, razumijevanjem i drugim mogućnostima. Početkom sljedeće godine pokrenuće “Bard Advanced”, koji će koristiti Gemini Ultra, rekli su rukovodioci  u razgovoru s novinarima u utorak. Predstavlja najveće ažuriranje Barda, njegovog chatbota sličnog ChatGPT-u, prenio je SEEbiz.

Nastavite čitati

U trendu