Connect with us

ENERGETIKA

Portal „Zelena energija“ i prva „onlajn “ platforma za trgovinu biomasom

SRBIJA  – Privredna komora Srbije realizuje portal „Zelena energija” u okviru projekta „Smanjenje barijera za ubrzani razvoj tržišta biomase u Srbiji“. Projekat implementira Program Ujedinjenih Nacija za razvoj (UNDP) u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike, Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine i partnerima iz javnog, civilnog i privatnog sektora.

Objavljeno

 


U julu 2015. godine potpisan je Sporazum o dodjeli granta za razvoj i uspostavljanje internet-portala za obnovljive izvore energije, „onlajn“ platforme za trgovinu biomasom i platforme za e-trgovinu biomasom. Privredna komora Srbije je sklopila taj sporazum sa Programom Ujedinjenih Nacija za razvoj.

Promocija portala i platformi održava se danas, sedmog novembra, u Privrednoj komori Srbije.  

Veb-portal za obnovljive izvore energije biće kreiran kao dinamični informacioni portal na kom će biti objavljivane vijesti u vezi sa obnovljivim izvorima energije, digitalne publikacije, ali i reklame i oglasi ponuđača usluga, opreme i mehanizacije iz oblasti obnovljive energije.

Onlajn platforma za trgovinu biomasom je softverski program koji omogućava iznošenje ponuda i porudžbina, prihvatanje ponuda, zaključivanje dogovora, preciziranje isporuke…

Platforma za e-trgovinu biomasom se koristi za elekronsku trgovinu, tj. za zaključivanje poslovnih aranžmana i obavljanje finansijskih transakcija za trgovinu biomasom putem interneta; za druge poslove poput arbitraže, kontrole količine i kvaliteta biomase po zahtevu trgovca, itd.

Pouzdanije snabdevanje i pristup širem tržištu

Reklama

Pokretanjem platforme izlazi se u susret potrebama kupaca i prodavaca biomase, uspostavljaju se standardi, olakšava trgovina i objedinjuje ponuda.

Takođe, portal i platforme omogućiće kupcima biomase da obezbjede pouzdanije snabdevanje, a prodavcima da pristupe širem tržištu i lakše riješe pitanje neprodatih zaliha.

Planirano je da se uspostavljanje funkcionalnog veb-portala i platforme za trgovinu okonča do kraja novembra 2017. godine.

Potral „Zelena energija“ treba da pruži sveobuhvatne i relevantne informacije o obnovljivim izvorima energije, pomogne u izgradnji i podizanju kapaciteta tržišta, sa posebnim akcentom na biomasu, kao i da objedini sve aktere na tržištu ‒ investitore, projektantske kuće, izvođače radova, distributere opreme, banke, vladin i nevladin sektor.

Portal treba da pruži budućim domaćim i stranim ulagačima informacije, uputstva i podršku, kako i pod kojim uslovima da razviju, finansiraju, izgrade i rukovode uspješnim i profitabilnim projektima.

Portal će u prvoj fazi sadržati aktuelne informacije o obnovljivim izvorima i energetskoj efikasnosti, zakone i podzakonske akte, propise, standarde, nadležnosti institucija, izvore finansiranja projekata, stručne radove, publikacije, studije, projekte, baze svih aktera na tržištu, linkove, najave događaja, vijesti i druge relevantne informacije za poslovanje u Srbiji.

Reklama

U drugoj fazi Portal će dodatno još omogućiti prvu onlajn trgovinu različitim vrstama biomase na našim prostorima.

Izvor: RTS

Nastavite čitati

ENERGETIKA

Traži se koncesionar za solarnu elektranu Nova kod Trebinja – Investicija od 14 mil KM i godišnje proizvodnje od 17,7 GWh

Objavljeno

 

Od

Ministarstvo energetike i rudarsta Republike Srpske je raspisalo javni poziv za dodjelu koncesije za izgradnju solarne elektrane Nova na područja grada Trebinja.

Riječ je o solarnoj elektrani instalisane snage od 12.249 MW i procijenjene godišnje proizvodnje od 17,7 GWh.

Lokacija solarne elektrane je planirana na lokalitetu Zubačkog platoa, do koje se dolazi odvajanjem sa regionalnog puta Trebinje-Herceg Novi na oko 12 km od grada Trebinja.

Izgradnja je planirana na površini od oko 15 hektara, a biće priključena na postojeću eletroprenosnu mrežu izgradnjom priključnog dalekovoda.

Procijenjena vrijednost investicije iznosi 14,1 mil KM, dok će se proizvedena električna energija prodavati na tržištu, ističe se u pozivu.

Koncesija se dodijeljuje na maksimalnih 50 godina, dok jednokratna koncesiona naknada iznosi 423.000 KM a naknada za korištenje iznosi 0,0055 KM po proizvedenom KWh.

Reklama

Rok za dostavljanje ponuda je 30 dana od dana objavljivanja javnog poziva (5. mart 2024.).

eKapija

Nastavite čitati

ENERGETIKA

Sarajevska Elektroprivreda u teškoj situaciji, rudnici ne ispručuju dovoljno ugljena

Objavljeno

 

Od

Uprava i uposlenici Elektroprivrede BiH (EPBiH) će s Vladom FBiH i dalje činiti maksimalne napore na iznalaženju rješenja za izuzetno tešku situaciju u kojoj se kompanija nalazi.

Izostanak rješenja bit će ozbiljna prijetnja integritetu i stabilnosti elektroenergetskog sustava, ali i funkcioniranja drugih segmenata FBiH, priopćili su iz JP Elektroprivreda BiH.

JP Elektroprivreda BiH unatoč problemima s kojima se zbog nedostatka dovoljnih količina ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH suočava u omogućavanju kontinuiteta proizvodnje električne energije, osigurava urednu opskrbu više od 800 tisuća kupaca i očuvanje integriteta elektroenergetskog sustava.

Smanjenje isporuka ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH prema termoelektranama u Tuzli i Kaknju datira od 2019. godine i traje u kontinuitetu do danas. Trenutne isporuke su drastično niske. Rezultat je ozbiljno ugrožavanje rada termoelektrana, pad proizvodnje električne i toplinske energije za zagrijavanje gradova Tuzla, Lukavac i Kakanj.

Elektroprivreda BiH je 2018. godine proizvela 7.245,4 GWh električne energije. Godinu kasnije zabilježen je značajan pad zbog nedostatka ugljena i ostvarenje od 6.033,8 GWh. U 2022. godini proizvedeno je svega 5.849,2 GWh ili 1.396 GWh manje u odnosu na 2018. Za 11 mjeseci ove 2023. ostvarena proizvodnja je iznosila 4.834 GWh i na kraju godine će biti ispod 5.500 GWh.

Bez obzira na nepovoljne okolnosti s raspoloživim količinama ugljena, Elektroprivreda BiH nije dozvolila urušavanje elektroenergetskog sustava i opskrbe. Nedostajuće količine ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH nadomještene su kupovinom od trećih osoba kako ne bi bilo ugrožena opskrba prvenstveno domaćih kupaca. Međutim, navedeni ostvareni proizvodni rezultati doveli su do značajnog smanjenja bilansnih viškova namijenjenih za prodaju na tržištu i ostvarenju prihoda po tom osnovu. Situacija je neminovno utjecala na financijsko poslovanje kompanije i negativne rezultate”, navodi se u priopćenju.

Reklama

Iako se na financijske efekte poslovanja utjecati i primjena odluka Vlade FBiH o ograničavanju povećanja cijena za opskrbu tržišnih kupaca tijekom 2022. i ove godine, koje su u konačnoj primjeni rezultirale cijenama znatno nižim od tržišnih, Elektroprivreda BiH je provedbom odluka iskazala spremnost za provođenje mjera zaštite gospodarstva BiH i njezine konkurentnosti.

Prosječna cijena Elektroprivrede BiH za tržišnu opskrbu za 10 mjeseci ove godine bila je 77 eura po MWh, dok je proizvodna cijena iz termoelektrana iznosila u prosjeku 85 eura po MWh. U zemljama regije, cijena po MWh za tržište kretala se od 230 do 414 eura što je slučaj u Hrvatskoj, Sloveniji od 197 do 250 eura, a u Srbiji od 130 do 150,9 eura.

Dajući svoj doprinos u zaštiti domaćih gospodarstvenika, sprečavanju značajnijeg povećanja cijena proizvoda i usluga bh. kompanija, i zadržavanjem cijena za javnu opskrbu na razini iz 2015. godine, Elektroprivreda BiH je potvrdila društveno odgovorno djelovanje u zaštiti gospodarstvenika i standarda građana”, priopćeno je iz Službe za komunikacije EPBiH.

Nastavite čitati

NOVOSTI

Lager iz Posušja postao vlasnik firme AT Solar

Objavljeno

 

Od

Kompanija Lager iz Posušja, koja je jedna od najvećih firmi u BiH, kupila je još jednu firmu. Naime, Lager je postao vlasnik firme AT Solar iz Bosanskog Petrovca, čiji je raniji vlasnik bio Aleksandar Aćimovac, piše BiznisInfo.ba.

Kompanija AT Solar iz Bosanskog Petrovca planira da na području ove opštine izgradi tri solarne elektrane. Sve tri solarne elektrane naziva AT1, AT2 i AT3 će imati snagu od 20 MW, prema idejnom projektu.

Ovo je druga slična akvizicija Lagera u ovoj godini. U julu ove godine smo objavili da su preuzeli firmu Promondis Energy iz Sanskog Mosta koja je bila u vlasništvu istoimene njemačke kompanije čiji je vlasnik investitor Berthold Brentrup. Promondis Energy stoji iza projekta izgradnje solarnog parka Bjelajski Vaganac vrijedog 60-ak miliona eura.

Vlasnik Lager je Milenko Bašić iz Posušja.

Lager iz Posušja je firma koja je zauzela visoko treće mjesto po neto dobiti, odnosno čistoj zaradi u 2022. godini u Federaciji BiH. Ova firma je u prošloj godini zaradila čak 64,9 miliona maraka.

Lager je niz godina regionalni lider u prodaji i servisiranju građevinskih mašina i rudarske opreme te generalni zastupnik najvećih svjetskih proizvođača građevinskih mašina.

Reklama

Osim toga, posljednjih godina pokrenuli su realizaciju nekoliko projekata u energetskom sektoru. Između ostalog, Lager je investirao i izgradio najveću vjetroelektranu u Hrvatskoj – VE “Krš-Pađene” na području Grada Knina.

U Lagerovom vlasništvu je i veliki rudnik uglja u Sanskom Mostu.

biznisinfo.ba

Nastavite čitati

U trendu