Connect with us

INVESTICIJE

Počinje izgradnja „Crnog vrela“ i Zelenog mosta

Objavljeno

 


BANJALUKA – Izgradnja 11 kilometara mreže u okviru regionalnog vodovoda “Crno vrelo” mogla bi početi iduće sedmice, a novog Zelenog mosta za 15 dana ukoliko ne bude žalbi na izbore izvođača radova.

Najavio je to juče gradonačelnik Igor Radojičić u Drakuliću, gdje je ozvaničio početak izgradnje 700 metara vodovoda. Naglasio je da se radi o projektima u vrijednosti većoj od tri miliona KM. Objasnio je da su za oba projekta izbrani izvođači radova te da su u toku žalbeni rokovi koji bu uskoro trebalo da budu završeni.

„‘Crno vrelo’ je u ovom momentu najveća investicija kada je u pitanju gradnja novih vodovoda. Biće građen krak mreže za Goleše i Pervan i drugi za Đurića glavicu, a za njih će biti izdvojeno oko milion KM. Ukoliko bismo prošli bez žalbe, već iduće sedmice radovi mogu početi“, rekao je Radojičić.

Napomenuo je da će za izgradnju novog Zelenog mosta biti izdvojeno više od dva miliona KM.

„Izvođač radova je firma “Prijedorputevi” i, ukoliko ne bude žalbi, u narednih 15 dana mogli bismo početi sa radovima“, rekao je Radojičić i dodao da grad prije toga mora dobiti dozvolu za uklanjanje starog mosta.

Radojičić je rekao da će u krak vodovoda u Drakuliću biti uloženo 110.000 KM, a na mrežu će biti priključena domaćinstva koja su do sada koristila javnu česmu.

Reklama

„Ove godine je u planu izgradnja 17 mreža vodovoda na području Banjaluke koje će biti finansirane iz gradskog budžeta, ali i sredstvima Vlade RS za kapitalne investicije. Radi se u investicijama u vrijednosti od nekoliko miliona maraka, čime će nekoliko hiljada građana riješiti probleme vodosnabdijevanja“, rekao je Radojičić.

Objasnio je da se čeka saglasnost Vlade RS za još milion KM za izgradnju vodovoda u visinskim zonama tri i četiri u Česmi te za izgradnju primarne mreže u Jagarama.

Za finansiranje i izgradnju vodovoda u Drakuliću zadužen je gradski “Vodovod”, a rok za završetak radova je 20 dana.

„Oko 45 domaćinstava biće priključeno na vodovodnu mrežu. Imamo dosta problema sa javnim česmama i nastojaćemo da u narednom periodu to riješimo“, kazao je direktor “Vodovoda” Zoran Popović.

Predsjednik Savjeta MZ Drakulić Željko Dojčinović rekao je da će izgradnja ovog vodovoda mnogo značiti mještanima ove mjesne zajednice.

„Ovim će praktično cijela mjesna zajednica biti pokrivena gradskim vodovodom“, rekao je Dojčinović.

Reklama

Trotoar u Zalužanima

U Zalužanima je juče počela i izgradnja 250 metara trotoara i biciklističke staze od pruge do autobuske stanice te 360 metara oborinske kanalizacije od rijeke Dragočaj do autobuske stanice.

„Vrijednost tih radova je više od 200.000 KM. Na idućoj Skupštini grada imamo i prijedlog odluke za povlačenje sredstava za zaštitu od poplava, a koje bismo usmjerili za nastavak ovog posla. Radi se o više od 600.000 KM koje bi omogućile izgradnju više od jednog kilometra trotoara“, naveo je Igor Radojičić.

 

Izvor: Glas Srpske

Reklama

NOVOSTI

Projekt od oko milijardu i po KM zvanično je propao

Objavljeno

 

Od

Projekat izgradnje Termobloka 7, kao najveće poslijeratne investicije u Bosni i Hercegovini, mogao bi se označiti već sada propalom investicijom.

Projekat je zvanično započet 2006. godine, a vrijednost je bila 722 miliona eura.

Tokom godina je bilo mnogo pregovaranja i dogovaranja sa austrijskim, njemačkim, švicarskim i japanskim kompanijama te izlazaka pojedinih kompanija iz projekta, a 2014. godine je ugovor potpisan s kineskim konzorcijem.

Značajna sredstva su ranije već utrošena, a s obzirom na to da ono što je započeto neće biti završeno, nadležni što prije moraju pronaći alternativu.

– Što se tiče Termobloka 7, definitivno je da se on neće graditi. Sad je pitanje hoćemo li ići u arbitražu ili ćemo postići neki sporazum s onima s kojima je bio potpisan ugovor oko toga – rekao je ove sedmice Nermin Nikšić, premijer FBiH (SDP), izvijestila je Federalna televizija.

biznisinfo.ba

Reklama
Nastavite čitati

BIZNIS

Ekonomski stručnjaci: Koje su najisplativije investicije u 2024.

Objavljeno

 

Od

Ispraćamo još jednu tešku godinu u koju su se slile posljedice globalnih kriza iz protekle tri, ali bez nagovještaja da bi u 2024. godini moglo biti bitno drugačije. Još početkom pandemije koronavirusa energenti i hrana pokazali su se kao ključni za svaku ekonomiju, a značaja snabdijevanja iz domaćih izvora svjesniji smo iz dana u dan.

„Generalno, energetika je oblast u kojoj su nam potrebne investicije, ali kroz obnovljive izvore energije. Prioritet su nam ulaganja u energiju i hranu. To su dvije grane koje svaka zemlja treba osigurati za svoje ljude. Znači, da imaju energije i da nisu gladni“, kaže Aziz Šunje, profesor Ekonomskog fakulteta UNSA-e.

Pravci razvoja

Mi smo mali i siromašan narod koji ne može investirati u visoke tehnologije, podsjeća Aleksa Milojević, ekonomski ekspert.

„Naša baza su prirodna bogatstva – prehrambena i drvna industrija te energetika. To su osnovni pravci našeg razvoja, a tek na tim osnovama moguće je kasnije očekivati više tehnološke nivoe „, pojašnjava Milojević.

Osnovni problem Bosne i Hercegovine je taj što nema vlastite izvore finansiranja, jer se vlasti zadužuju uglavnom za potrošnju, pa prihodi koje bismo mogli investirati odlaze u otplatu duga.

Reklama

„Jedini izvor vlastite akumulacije je promjena načina raspolaganja prirodnim bogatstvima. Umjesto sadašnjih koncesija, koje su toliko niske i beznačajne, čak su mnogo niže od onih u afričkim zemljama, nekadašnjim kolonijama, ta prirodna bogatstva trebaju preći u ruke opština, a da renta za korištenje tih resursa, kao na Zapadu, dostiže čak i 90 posto neto dobiti. Tako bismo imali izvor za naše investicije. Ako ovako nastavimo da, koncesiono, praktično poklanjamo naša prirodna bogatstva, onda nam nema spasa“, ističe Milojević.

Ključna grana

Osim investicija u energetiku, u svim segmentima i svim vidovima proizvodnje energije, zatim transport, kao ključnu granu za plin i naftu, te proizvodnju hrane, Igor Gavran, ekonomski analitičar, prepoznaje još jednu stratešku granu bh. ekonomije s velikim mogućnostima.

„Ono što se, nažalost, čini izvjesnim jeste to da ne samo 2024. nego i narednih godina ulaganja u proizvodnju oružja, municije i vojne opreme imaju najbolju perspektivu“, smatra Gavran.

Očekivanja od države

Iz ugla države, profesor Šunje najznačajnijim smatra investiranje u poduzetničku infrastrukturu, kroz poticanje razvoja biznisa te poticanje poslovnog okruženja.

Reklama

„Prva investicija je svakako obrazovanje. Zatim ulaganje u putnu i željezničku infrastrukturu, uz istovremeno realizaciju reformske agende, jer su nam potrebne reforme da uhvatimo priključak za EU“, ističe Šunje.

Nove tehnologije

Gavran dodaje da razvoj novih tehnologija, vještačke inteligencije i robotike, električnih vozila, infrastrukture i opreme, ima zagarantiranu ekspanziju, a atraktivnim smatra i investicije u nekretnine te eksploataciju litija, kobalta i drugih.

avaz.ba

Nastavite čitati

NOVOSTI

Jedan od najbogatiji Mađara preuzima cementaru u Lukavcu

Objavljeno

 

Od

Fabrika cementa Lukavac do kraja godine će da završi u rukama jednog od najbogatijih Mađara, Lorinca Meszarosa, kažu za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz Meszaros grupe, koja okuplja firme ovog biznismena.

Njega prate kritike zbog bliskosti sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

Meszaros, koji je u Hrvatskoj vlasnik Nogometnog kluba Osijek i nekoliko luksuznih vila na Jadranu, ovom kupovinom prvi put ulazi na tržište Bosne i Hercegovine.

Magazin Forbes u svom profilu ovog biznismena navodi da je jedna od njegovih kompanija, Meszaros i Meszaros, veliki igrač u mađarskom građevinskom sektoru, zahvaljujući ugovorima koje dobija od državne vlasti.

Njegova Talentis grupa, koja je u sastavu Meszaros grupe, tokom ljeta je pokrenula proces kupovine jedne od najvećih bh. cementara od austrijske firme Asamer Baustoffe AG.

Austrijska firma je 2001., tokom privatizacije u BiH, kupila 51% vlasništva nad cementarom.

Reklama

Potom je 2014. otkupila preostale dionice.

Savezno konkurencijsko vijeće Austrije je 7. novembra obaviješteno o prodaji 100% dionica Lukavac cementa, njegovih podružnica i 50% dionica u Rudniku krečnjaka Vijenac, kompaniji Talentis International Construction Investments Kft.

Fabrika cementa u Lukavcu je poznato, jedna od dvije velike cementare u BiH.

Počela je sa radom 1974. godine.

Kako navode na sajtu fabrike, godišnje može da proizvede 700.000 tona klinkera (materijala za izradu cementa) i više od 900.000 tona cementa.

Lukavačka fabrika i Tvornica cementa Kakanj na godišnjem nivou imaju prihode veće od 50 miliona eura.

Reklama

Cementara u Kaknju je u vlasništvu njemačke multinacionalne kompanije Heidelberg Materials od 2000. godine.

U odgovoru za RSE iz Talentisa, rečeno je da su tokom ljeta potpisali pismo namjere da kupe Lukavac Cement.

Time su dobili „ekskluzivna prava za pregovaranje“.

Dodaju da će nastaviti sa svojim poslovnim aktivnostima na međunarodnom nivou.

„Kupovina Lukavac Cementa dalje će proširiti građevinski portfolio Meszaros Grupe, sa stabilnom kompanijom koja je izuzetno profitabilna u regiji, te će doprinijeti smanjenju nestašice sirovih materijala na domaćem tržištu“, navodi se u odgovoru.

Prema procjenama magazina Forbes, Lorinca Meszaros posjeduje bogatstvo vrijedno oko 1,6 milijardi dolara.

Reklama

On je počeo tako što se bavio postavljanjem gasnih instalacija u gradiću Felchut, 25 kilometara zapadno od Budimpešte, mjestu gdje je odrastao današnji mađarski premijer Viktor Orban.

Nakon što je Orban po drugi put došao na mjesto premijera, 2010. godine, počeo je uspon Meszarosa.

Od 2011. do 2018. bio je i gradonačelnik ovog mjesta, uz podršku Orbanove stranke Fidesz.

Poznat je po citatu da su „Bog, sreća i Viktor Orban“ igrali ulogu u njegovom usponu.

seebiz.eu

Reklama
Nastavite čitati

U trendu