Connect with us

PRIVREDA

Radovan Vukoje: Maslinovo ulje će tek biti velika priča u Hercegovini

Objavljeno

 


Vukoje maslinovo ulje iz sopstvenih maslinjaka i brend destilata Grozda stvoren od sortnih loza i ljekovitih trava, potpuno su novi proizvodi Podruma Vukoje.

U rekordnom roku iznikla je u Zasad polju kraj Trebinja velika destilerija i začetak uljare Vinskog podruma Vukoje. Tokom Salona žilavke 2018, Radovan Vukoje je u novim prostorijama objekta koji se nalazi u sred njegovog najvećeg vinograda ugostio brojne međunarodne stručnjake i novinare, među kojima je bio i Darel Džozef, ali i predsjednici srpskih udruženja somelijera. I po običaju, izazvao veliku znatiželju ali i oduševljenje kvalitetom novih proizvoda te nepresušnom energijom stvaranja i vizionarstvom.

Prije nego što smo degustirali šest destilata koji su trenutno u portfoliju destilerije, imali smo priliku da probamo jedinstveno i vrhunsko djevičansko maslinovo ulje iz Vukojevog maslinjaka. Hiljadu stabala je još mlado, u osmoj godini zbog čega su prve male količine za sada dostupne samo u specijalizovanim objektima Podruma Vukoje, ali kuve pet sorti masline: lećino, pedolino, frantojo, buša i bjelica već sad pokazuje kvalitet koji izaziva opšte odobravanje.

„Maslinovo ulje je nešto što će tek biti velika priča u Hercegovini“, otvorio je degustaciju Radovan Vukoje. „Trebinje i lokalitet gdje je maslinjak na 270 metara nadmorske visine ima idealan pH za uzgoj što se tiče zemljišta. No za krajnji kvalitet jako je, kao i kod vina, bitan momenat berbe. Znači, želja nam je da uvijek imamo nekih 80 procenata zelenih maslina kako bi zadržali što više aromatike nastale zahvaljujući hladnim trebinjskim noćima. Time dobijamo veoma začinsko i pikantno maslinovo ulje. Znate, maslina je majka a loza maćeha, s majkom je lakše dogovoriti se nego sa maćehom koja traži više pažnje, pa iako su masline veoma mlade, prvi su rezultati više nego zadovoljavajući. Pritom računamo da je proizvod zapravo još uvijek u kolijevci“.

Ulje koje je Vukoje s ponosom predstavio rezultat je saradnje i odabira sortimenta sa italijanskim maslinarom Luiđijem Gocijem. Činjenica da su stabla opstala čak i kad su ove zime bili veliki minusi dokaz je da je trebinjski kraj veoma potentan za ovu mediteransku kulturu gdje se ranije maslina veoma malo gajila jer je sortiment bio vrlo loš.

„Stalno smo gledali na primorje i sadili sorte koje se tamo gaje a one na 270 metara ne daju dobre rezultate kao uz samu obalu i na manjim visinama. Sortiment kao što je oblica nama ne proizvodi kvalitet, dok ovaj koji smo preuzeli iz Istre koja nam je relativno slična čak i malo hladnija od Hercegovine, je veoma pogodan. I tu ćemo moći još mnogo da napredujemo“, objasnio je domaćin.

Reklama

A ulje je veoma meko, sveže, voćno, sa blagom naznakom kajsije, malo travnato. Lećino daje osnovni ton na mirisu iako su sorte podjednako zastupljene, no sva je prilika da će pikantost i mineralnost bjelice vremenom doći do izražaja. Na prvi ukus jasno je da je idealno uz bilo koju hranu, pogotovo za ribu, i da je veoma razumljivo za najširu publiku čak i u tom vrhunskom segmentu maslinovih ulja.

„Želja mi je da uz ovu destileriju postavimo jednu veoma modernu liniju maslinovog ulja kad budemo imali maslinjake u punom rodu kao i da posadim još pet ili deset hiljada stabala što bi bilo dovoljno za proizvodnju koju kao brend možemo da iznesemo. Prerada ulja se trenutno vrši u Čitluku u jednoj uljari ali ovde treba sve objediniti na jednom mestu i napraviti prvu preradu u Trebinju. Ovaj kraj ima mnogo potencijala a sadnjom trebinjskih brda maslinama dobićemo definitivno bazu za vrhunski brend maslinovog ulja“, završio je Vukoje predstavljanje izvrsnog proizvoda dok su prvi destilati već ispunjavali čaše.

Najzanimljivije u cijeloj priči je to što su rađeni od sortnog grožđa i to ne kao komovica već vino zajedno sa pokožicom macerira posle alkoholne fermentacije, nekih 3-4 mjeseca zavisno od sorte prije nego se pređe na destilaciju kako bi se očuvalo što više aromatike i što bolja struktura. Kao u vinima arome se mogu prepoznati u krajnjem proizvodu uprkos visokom alkoholu koji ide i do 42%.

Brend destilata Grozda trenutno predstavljaju rakije Žilavka, prepoznatljiva po aromama bijelog voća dok su kod one od sorte muskat vodeći cvjetni tonovi. Grozda Merlo uz začinski ton nudi sitno crveno voće dok je Vranac najmoćniji, sa takođe 42% alkohola ali i više ekstrakta. Ponudu zaokružuju tradicionalna travarica sa 14 ljekovitih biljaka i trava dok veoma ukusni Biter zamišljen kao dižestiv ima čak 56 raznih trava i ljekovitih bilja selektovanih iz trebinjskih vrleti. Boju daje orah, a destilat ima 35% alkohola i 80gr šećera.

„Selekcija u vinogradu za rakiju je drugačija od vinske jer se biraju najveći grozdovi koji imaju potencijalno dosta šećera ali i visoke kiseline kako bi se očuvala svježina. Produkcija neće prelaziti 10.000 boca. Ne treba nam industrija već da se u rakiji od čistog grožđa osjeti karakteristika hercegovačke zemlje i naše srce koje smo uložili u sve to“, napominje Vukoje.

„Nakon što sam pohodio brojne destilerije po svijetu da bi vidio kako bih ja to uradio, otišao sam kod Adolfa Adrijana, čuvenog proizvođača specifične opreme za premijum destilerije. Rekao mi je: „Ako nemaš vremena za destilate, ako želiš da radiš na veliko i brzo, nemoj ni počinjati jer već radiš odlična vina“. Razumjeli smo se u trenu pa sam kupio manji kazan od 200 litara, s kojim će mi trebati malo više vremena ali gdje će sve najbolje da se sabere u tanku a kasnije u boci i čaši jer sva rakija prolazi kroz četiri kolone gdje se proizvod očisti do perfekcije od svih stranih, potencijalno loših alkohola i mirisa“.

Reklama

U narednom periodu najavljeno je još novih destilata, od kabernea, širaza, dubrovačke malvazije pa i tamjanike, a rakije su ostavile izuzetan utisak i još jednom pokazale da od Radovana Vukoja dolaze samo najbolji proizvodi što se uveliko prepoznaje na tržištima Kine, Amerike i sve više Evrope. Uostalom, to i jeste sastavni dio ideje da svaka boca koja izađe iz Podruma Vukoje bude najbolji ambasador Hercegovine.

 

Izvor: Vino.rs

PRIVREDA

Zaduženost Republike Srpske gotovo dvostruko veća od FBiH

Objavljeno

 

Od

Prvo zaduženje u ovoj godini Vlada Republike Srpske planira već ove sedmice. Zakazana je aukcija šestomjesečnih trezorskih zapisa na Banjalučkoj berzi, putem koje se RS planira zadužiti 10 miliona KM.

Podsjetimo da je Narodna skupština RS krajem prošle godine usvojila odluke o dugoročnom i kratkoročnom zaduženju RS za 2024. godinu kojima je predviđeno da se taj entitet može zadužiti iznosom do 1,2 milijarde KM.

Najavljeno je da će 87. aukcija trezorskih zapisa RS biti održana 25. januara na Banjalučkoj berzi. Planirani iznos emisije je 10 miliona KM sa rokom dospijeća šest mjeseci. Biće to prvo ovogodišnje zaduženje RS.

Maksimalan iznos kratkoročnog duga prema odluci koja je usvojena krajem godine ne može biti veće od 337 miliona KM u ovoj godini, a dugoročno maksimalno 951 milion KM.

Sredstva pribavljena dugoročnim zaduživanjem biće upotrijebljena u skladu sa Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama RS za finansiranje kapitalnih investicija, refinansiranje ukupnog duga ili dijela duga RS, plaćanje uslovnih obaveza po osnovu garancija RS te za finansiranje budžetskog deficita u slučajevima kada Ministarstvo finansija procijeni da će planirani rashodi biti veći od iznosa planiranih prihoda, naveli su iz Vlade.

Ukupan javni dug RS je oko 6,2 milijarde KM što je oko 40 posto BDP-a i vlast ovog entiteta tvrdi da RS nema problema sa otplatom te da je zaduženost na istorijskom minimumu. Opozicija je stava da se i u ovoj godini nastavlja politika neosmišljenog zaduživanja kojima se krpe rupe u budžetu.

Reklama

Neosmiljeno zaduživanje kao što je neosmiljeno bez osnovnih ekonomskih parametara, recimo, podići minimalnu platu u RS. To je vjestačka priča koja služi za jednokratnu upotrebu i zadovoljenje političkih mjera koje služe samo za izbornu priču – smatra Milan Miličević, predsjednik SDS-a.

To zaista zvuči mnogo, ovako kada razmišljate, ali to je opet u okvirima onih normalnih zaduženja BDP-a i dugoročno – kaže Anja Ljubojević, potpredsjednica NSRS.

Zbog priča o sankcijama, podsjeća nas sagovornik, nije isključeno da se Vlada kada je riječ o zaduženju na međunarodnom tržištu okrene dalekoistočnim zemljama.

Zaduženje koje mora da obavi RS nije ozbiljan iznos ni za jednu berzu, tako da je samo pitanje koliko je politička situacija stabilna u smislu investitora koji bi pozajmili taj novac za obveznice, mada je kamata koja je određena vrlo atraktivna i vjerujem da će biti lako naći investitore – ističe ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Ukupan javni dug FBiH je oko 6,4 milijarde KM i veći je za oko 200 miliona KM u odnosu na RS. No, gledano u odnosu na BDP zaduženost RS je gotovo dvostruko veća u odnosu na drugi entitet.

BHRT

Reklama
Nastavite čitati

PRIVREDA

Odobrena akvizicija: Britanci vlasnici Mtel-ove firme „Sky Towers Infrastucture“

Objavljeno

 

Od

Konkurencijsko vijeće Bosne i Hercegovine dopustilo je koncentraciju na tržištu iznajmljivanja telekomunikacijskih tornjeva, odnosno, tržištu pružanja prostora na tornjevima za instalaciju infrastrukture elektronskih komunikacijskih mreža na području Bosne i Hercegovine.

Drugim riječima, Vijeće je odobrilo prodaju Mtelove firme Sky Towers Infrastucture međunarodnom gigantu Actis EU Menagement S à.r.l. Luksemburg, izvještava BiznisInfo.ba.

Kako smo ranije pisali, kompanija Actis, vodeći globalni investitor u održivu infrastrukturu sa sjedištem u Londonu, preuzima veliku mrežu telekomunikacionih stubova u Bosni i Hercegovini koja je pripadala firmi Mtel, odnosno Telekomu Srbija.

Odlukom Konkurencijskog vijeća otklonjena je prepreka za ovu veliku akviziciju.

Kako smo ranije pisali, Telekom Srbija Grupa osnovala je Sky Towers Infrastructure u Srbiji, Crnoj Gori i BiH na koje je prenijela vlasništvo nad antenskim stubovima, kao i nad poslovima njihove izgradnje i održavanja. Sky Towers Infrastructure tako je postao vlasnik antenskih stubova i ostale pasivne telekomunikacione infrastrukture.

Prošlog mjeseca smo objavili da Telekom Srbija sprema prodaju ove infrastrukture, i to ukupno 1.827 ovih stubova, od kojih se 995 nalazi u Srbiji, 725 u Bosni i Hercegovini i 107 u u Crnoj Gori.

Reklama

Telekom Srbije posljednjih godina se agresivno širio u cijelom regionu, uključujući BiH, ali je ujedno drastično uvećao dugove. Iz kompanije su kasnije rekli da se prodaju stubovi, ali ne i oprema za telekomunikacije povezana sa njima, kao što su bazne stanice.

Telekom će i dalje ostati korisnik tih stubova u svojstvu zakupca, a njihovom prodajom će prikupiti značajna sredstva.

BiznisInfo.ba

Nastavite čitati

PRIVREDA

Nakon 44 godine gasi se proizvodnja u Prevent FAD-u

Objavljeno

 

Od

Prevent grupacija odlučila je da ugasi proizvodnju u kompaniji Prevent FAD Jelah i otpusti radnike.

Kako je kazao predsjednik sindikata Prevent FAD-a Enes Roša, firma gasi proizvodnju nakon 44 godine rada, a 59 radnika ostaće bez posla.

Otkaze je već dobilo 35 radnika, a preostala 24 su iz zaštićenih kategorija kojima uprava takođe namjerava dati otkaz.

Prema navodima Roše, iz kompanije su kao razlog za gašenje naveli da proizvodni program nije profitabilan, mada je kompanija ostvarila prošle godine dobit od 2,6 mil KM. Navodno, kompanija planira mašine iz Jelaha izmjestiti u Željezaru Ilijaš.

Povodom odluke o gašenju proizvodnje i otkazima, radnici su protestvovali pred Upravom Preventa u Sarajevu tražeći da im minimalne zakonske otpremnine koje je ponudila Uprava budu uvećane.

Iz Prevent grupacije nisu se oglašavali ovim povodom.

Reklama

Prevent FAD bio je poznat kao proizvođač kočionih diskova koje je izvozio na tržište EU za direktnu ugradnju u vozila VW grupacije.

Prevent je nedavno zatvorio fabriku u Bužimu u kojoj je bez posla ostalo 70 radnika.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu