Connect with us

ANALIZE

MMF: Virus korona rizik za krhki oporavak globalne ekonomije

Objavljeno

 


MMF

Epidemija virusa korona već je prigušila rast kineske privrede, a njeno daljnje širenje na druge zemlje moglo bi osujetiti “vrlo krhki” projektovani oporavak u globalnoj privredi u 2020., upozorili su u srijedu iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

U izvještaju pripremljenom za ovosedmični sastanak centralnih bankara i ministara finansija 20 najvećih razvijenih i privreda u nastajanju (G20), globalni zajmodavac navodi mnoštvo rizika koji prijete globalnoj privredi, uključujući brzo širenje epidemije virusa korona i obnovljenu eskalaciju američko-kineskih trgovinskih napetosti.

Izdvajaju i prirodne katastrofe prouzrokovane klimatskim promjenama.

Ministri finansija i centralni bankari iz grupe G20 okupiće se u drugoj polovini sedmice u glavnom gradu Saudijske Arabije Rijadu u okruženju nastavljene neizvjesnosti u pogledu posljedica virusa korona, službenog naziva COVID-19.

MMF je potvrdio januarske prognoze kojima bi globalna privrede ove godine trebalo porasti 3,3 posto, nakon 2,9-postotnog rasta u 2019. Obje projicirane stope objavljene u sklopu januarskih međuprognoza snižene su za po 0,1 postotni bod u odnosu na redovne jesenje projekcije.

Uoči sastanka G20 upozorili su ipak da će oporavak biti slabašan i da pretežu rizici daljnjeg slabljenja aktivnosti.

Reklama

“Oporavak bi mogao biti zakočen oštrim rastom premije rizika, koji bi, na primjer, mogla podstaknuti ponovna eskalacija trgovinskih napetosti ili daljnje širenje virusa korona”, ističu u MMF-u.

Kako prenosi kineska državna televizija, kineski predsjednik Si Đinping rekao je da Kina uprkos epidemiji još može ostvariti zacrtani rast u 2020. MMF-ovoj izvještaj dovodi u pitanje tu tvrdnju, primjećuje Rojters.

“Virus korona, ljudska tragedija, izaziva poremećaje u kineskoj privredi zbog obustavljene proizvodnje i ograničene mobilnosti u područjima pogođenim virusom”, pišu analitičari MMF-a.

“Izgledno je prelijevanje negativnih posljedica na druge zemlje – na primjer putem turizma, nabavnih lanaca i posljedica po cijene robe.”, dodaju.

Posljedice epidemije još nisu zaokružene i iako aktuelni scenario polazi od pretpostavke o brzom suzbijanju epidemije i oporavku u drugom dijelu godine, mogle bi biti opsežnije i dužeg vijeka.

“Epidemija većih razmjera i dužeg trajanja odnosno kontinuirana neizvjesnost u pogledu zaraze mogli bi intenzivirati poremećaje u nabavnim lancima i dublje narušiti ekonomsku klimu, što bi značilo i ozbiljnije posljedice na globalnom nivou”.

Reklama

U MMF-u ističu da bi globalni oporavak u kratkoročnoj perspektivi mogli zapriječiti i kibernetički napadi, eskalacija geopolitičkih napetosti na Bliskom istoku i zastoj u američko-kineskim trgovinskim pregovorima.

Među dodatnim prijetnjama privredi izdvajaju i katastrofe povezane s klimatskim promjenama, sve izraženiji protekcionizam i socijalne i političke nemire izazvane tvrdokornom nejednakošću.

Stoga MMF ponovo poziva političke čelnike da nastave s podsticajima na planu monetarne i fiskalne politike. Napominju i da niska inflacija u mnogim privredama nalaže zadržavanje labave monetarne politike.

Direktorka MMF-a Kristalina Georgieva smatra da epidemija virusa korona u Kini predstavlja najveću neizvjesnost s kojom se suočava globalna ekonomija i da ministri finansija G20 i centralni bankari treba da preduzmu mjere za smanjenje drugih rizika kao što su trgovina, klimatske promjene i nejednakost.

(Agencije)

Reklama

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu