Connect with us

ANALIZE

Građani FBiH u bankama drže 10 milijardi KM

Objavljeno

 


Depoziti, kao najznačajniji izvor finansiranja banaka u Federaciji, dostigli su na kraju 2019. iznos od 19,4 milijarde KM. Ostvareni je rast u iznosu od 1,8 milijardi KM ili 10,3 posto, u odnosu na godinu ranije, sa učešćem od 80,2 posto u ukupnoj pasivi.

Štedni depoziti, kao najznačajniji i najveći segment depozitnog i finansijskog potencijala banaka, povećani su za 769,3 miliona KM ili 8,7 posto i iznose 9,6 milijardi KM.

Od ukupnog iznosa, depoziti stanovništva iznose 9,9 milijardi maraka, dok su depoziti pravnih lica oko 9,5 milijardi, piše Biznisinfo. Samo u prošloj godini depoziti stanovništva porasli su za skoro milijardu KM, jer su na kraju 2018. iznosili devet milijardi.

Inače, u FBiH je na dan 31. decembar 2019. godine poslovalo 15 komercijalnih banaka, sa 533 organizaciona dijela, u kojima je bilo zaposleno ukupno 6.659 osoba, prema podacima Agencije za bankarstvo FBiH.

Ukupna neto aktiva na nivou bankarskog sektora u FBiH iznosila je 24,2 milijarde KM i za 2,1 milijardu KM ili 9,6 posto je bila veća u odnosu na godinu ranije.

Profit 273,9 miliona KM

Reklama

Posmatrajući osnovne pokazatelje likvidnosti, kvalitativne i kvantitativne zahtjeve, kao i druge faktore koji utiču na poziciju likvidnosti banaka, može se zaključiti da je likvidnost bankarskog sektora u FBiH sa 31. decembrom 2019. godine zadovoljavajuća.

Na nivou bankarskog sektora u FBiH, prema izvještajnim podacima banaka, iskazan je pozitivan finansijski rezultat – dobit u iznosu od 273,9 miliona KM, što je za 17,7 miliona KM ili 6,9 posto više u odnosu na 2018. godinu. Sve banke, osim jedne, iskazale su dobit u poslovanju.

Ukupni kapital banaka u FBiH iznosi 3,1 milijardu KM, što je za 160,3 miliona KM ili 5,4 posto više u odnosu na kraj 2018. godine, od čega dionički kapital iznosi 1,3 milijarde KM.
Regulatorni kapital iznosi 2,7 milijardi KM i povećan je za 211,3 miliona KM ili 8,5 posto u odnosu na kraj 2018. godine.
Stopa regulatornog kapitala bankarskog sektora FBiH iznosi 17,9 posto i za 0,4 procentna poena veća je u odnosu na kraj 2018. godine, odnosno za 5,9 procentnih poena od zakonom propisanog minimuma od 12 posto.
Rizična aktiva na nivou bankarskog sektora u FBiH iznosi 19,6 milijardi KM i za 1,1 milijardu KM ili 6,1 posto je veća u odnosu na kraj 2018. godine.

Rast kredita

Krediti, sa učešćem od 62,8 posto u strukturi ukupne aktive, zabilježili su rast u odnosu na kraj 2018. godine u iznosu od 895,1 milion KM ili 6,2 posto, tako da iznose 15,2 milijarde KM.

Rast kredita ostvaren je kod kredita odobrenih stanovništvu, privatnim preduzećima, javnim preduzećima, bankarskim institucijama i nebankarskim finansijskim institucijama, a smanjeno je kreditiranje vladinih institucija i ostalih sektora.

Reklama

Krediti odobreni pravnim licima ostvarili su rast za 348,8 miliona KM ili 4,7 posto, tako da iznose 7,8 milijardi KM, sa učešćem u ukupnim kreditima od 51,4 posto. Krediti dati stanovništvu imaju rast za iznos od 546,3 miliona KM ili 8 posto, sa učešćem u ukupnim kreditima od 48,6 posto i iznose 7,4 milijarde KM.

Učešće NPL-a je smanjeno sa 8,5 posto na 7,6 posto, kao rezultat kreditnog rasta, aktivnosti na naplati i izvršenog otpisa.
Novčana sredstva iznose 7,6 milijardi KM ili 31,6% ukupne aktive i veća su za jednu milijardu KM ili 15,9 posto u odnosu na kraj 2018. godine.
Ulaganja u vrijednosne papire sa 31.12.2019. godine iznose 1,5 milijardi KM, sa učešćem u aktivi od 6 posto i povećana su u odnosu na kraj 2018. godine za 11,6 posto.

Izvor: Biznisinfo

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu