Connect with us

ANALIZE

Može li otvaranje baze Wizz Aira u Sarajevu ugroziti poslovanje aerodroma u Tuzli

Objavljeno

 


Wizz Air pravi bazu u Sarajevu i planira devet letova stoga su se mnogi zapitali šta će to značiti za aerodrom u Tuzli na kom kompanija već ima stacionirana dva aviona. Direktor aerodroma u Tuzli Esed Mujačić kaže da ovo ne bi trebalo značiti smanjeno poslovanje.
Iz Međunarodnog aerodroma Sarajevo su uspjeli postići dogovor sa Wizz Airom o stacioniranju njihovih aviona, međutim samo jednog, a ne dva kako su to iz aerodroma prvobitno naveli u javnom pozivu.

Formiranje baze niskobudžetne aviokompanije je način sarajevskog aerodroma da sanira negativne posljedice pandemije i poboljša poslovanje, no s obzirom na to da je svega stotinjak kilometara udaljena druga Wizz Airova baza, mnogi su se pitali hoće li to značiti da prave konkurenciju sami sebi.

„Mislim da se to neće posebno odraziti na naš aerodorm u Tuzli. Ne vjerujem da će se posebno odraziti na popunjenost i broj putnika sa našeg aerodroma, a vjerujem da su i oni to tako procijenili jer oni sve dobro izanaliziraju prije nego što naprave neki korak. Vjerujem da su svjesni da ovo može značiti da prave konkurenciju sami sebi, ali vjerujem da su procijenili da toga neće biti“, kazao je Mujačić.

On kaže kako se iz kompanije Wizz Air nisu konsultovali sa njima o ovim pregovorima, stoga se i nekoliko destinacija poklapa na oba aerodroma, kao što su Memmingen, Basel, Dortmund, no Mujačić vjeruje da su u pitanju njihove procjene te da kompanija može popuniti oba leta.

„Mi imamo dva njihova mlazna aviona, popunjenost letova je najbolja u BiH, ne vjerujem da bi rizikovali nešto utvrđeno i razrađeno, ekonomski isplativo. Ne vjerujem da bi to mijenjali kako bi isto pravili na nekom drugom aerodromu“, naveo je.

Baš kao što će jedan avion Wizz Aira mnogo značiti sarajevskom aerodromu za oporavak, tako je ova kompanija vrlo značajna i u prošlosti i danas bila za poslovanje tuzlanskog aerodroma. Trenutno iz Tuzle postoji osam letova Wizz Aira koji svakodnevno funkcionišu, a u aprilu bi trebalo da aktiviraju još osam letova, kako je ranije i dogovoreno.

Reklama

„Popunjenost po letu je u normalnim okolnostima 160 putnika u avionu, a to nema niko u regiji“, dodaje Mujačić govoreći o tome koliko Wizz Air i aerodrom u Tuzli znače za poslovanje jedno drugom te naglašava da su prošle godine s njima produžili ugovor na četiri godine što predstavlja svojevrsnu garanciju da će ova kompanija ostati u Tuzli.

Prošle godine, kada su letovi bili obustavljeni, sa tuzlanskog aerodroma je poletilo 40 posto putnika od ukupnog broja putnika u „normalnoj“ situaciji, a prihodi su iznosili 54 posto od prihoda iz 2019. godine. Sarajevski aerodrom je pak imao nešto veće gubitke, ostvareni obim prijevoza putnika je bio 39 posto, a poslovanje je opalo za 50 posto.

Klix.ba

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu