Connect with us

ANALIZE

Ko su kriptomilijarderi

Objavljeno

 


Trenutno svijetom vlada digitalna zlatna groznica. Ogroman rast vrijednosti bitkoina i drugih kriptovaluta uveo je kriptomilijardere na velika vrata na „Forbsovu“ listu najbogatijih ljudi na svijetu.

Koliko toga može da se desi za samo godinu dana najbolje znaju oni koji ulažu u kriptovalute. Kada je američka ekonomija zastala u martu prošle godine, investitori su se uspaničili, bitkoin je pao čak 50 odsto za jedan dan, a pratile su ga i druge kriptovalute.

Dvanaest mjeseci kasnije budućnost digitalnih dobara nikad nije izgledala svjetlije. Bitkoin je obarao rekorde ove godine, a cijena je u martu dostizala i brojke više od 60.000 dolara. Druge kriptovalute imale su sličan rast, što je dovelo do toga da ukupna tržišna kapitalizacija kriptovaluta poraste na više od 1,5 biliona dolara.

Sada i banke i kompanije kreću u pohod na to tržište. Kako ovo tržište raste, raste i lista bogatih. Čak 12 kriptomilijardera ušlo je na „Forbsovu“ listu najbogatijih za samo godinu dana, u odnosu na samo četiri, koliko ih je bilo na spisku godinu dana prije toga.

Kameron i Tajler Vinklvos

Braća blizanci i bivši veslači tužili su „Facebook“, nagodili se i dobili 65 miliona dolara, a onda su to pretvorili u još veće bogatstvo, pa tako sada obojica imaju po tri milijarde dolara. Sa kupovinom bitkoina su počeli 2012. godine.

Takođe su pokrenuli i kripto-mjenjačnicu Džeminaj (Gemini) i aukcijsku platformu za digitalne umjetnine Nifti gejtvej (Nifty Gateway).

Reklama

Majkl Sejlor

Sejlor je CEO kompanije Majkro stratedži (MicroStrategy) koji je težak 2,3 milijarde dolara.

Bitkoine je kupio prije buma, kako za sebe, tako i za kompaniju, čime je pogurao rast cijene njenih akcija.

Metju Rozak

Rozak je entuzijasta za kripto bio još od 2011. godine. Danas njegovo bogatstvo se procjenjuje na 1,5 milijardi dolara.

On je i na čelu kompanije „Blok“ (Bloq), koja je specijalizovana za blokčejn infrastrukturu, ali i rani investitor u kriptostartape.

Tim Drejper

Godine 2014. ovaj kapitalista iz Silicijumske doline kupio je bitkoine u vrijednosti od 18,7 miliona dolara, koje su prije toga američki maršali konfiskovali sa crnog tržišta Put svile (Silk Road).

Danas ti bitkoini vrijede 1,5 milijardi dolara.

Reklama

Sem Benkman Frajd

Senkman Frajd je najbogatiji kriptomilijarder. Ovaj dvadesetdevetogodišnjak je završio studije na američkom univerzitetu MIT, a težak je 8,7 milijardi dolara.

Brajan Armstrong

Armstrong je CEO i koosnivač „Koinbejsa“ (Coinbase), čije se bogatstvo više nego ušestorostručilo u posljednjih godinu dana zbog buma na tržištu kriptovaluta.

Njegovo bogatstvo se procjenjuje na 6,5 milijardi dolara.

Fred Ersam

On je zajedno s Armstrongom osnovao „Koinbejs“ 2012. godine. Kompaniju je napustio, ali je ostao član Odbora, a njegov udio u kompaniji od šest odsto procjenjuje se na 1,9 milijardi dolara.

Čangpeng Žao

Osnivač kriptomjenjačnice „Bajnens“ (Binance) vratio se na listu milijardera. Bogatstvo: 1,9 milijardi dolara.

Beri Silbert

Njegovo bogatstvo vezano je za konglomerat DCG (Digital Currency Group), koji je osnovao 2015, a procjenjuje se na 1,6 milijardi dolara.

Reklama

Kris Larsen

Koosnivač i predsjednik kompanije „Ripl“ (Ripple) posjeduje bogatstvo vrijedno 3,4 milijardi dolara.

Džed Mekejleb

Još jedan koosnivač „Ripla“, čije se bogatstvo procjenjuje na dvije milijarde dolara.

Nezavisne novine

Nastavite čitati

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu