Connect with us

ANALIZE

Odgođeni problemi tokom pandemije dolaze na naplatu

Objavljeno

 


To što je ove godine, u odnosu na prošlu, naglo porastao broj blokiranih računa, ne iznenađuje ekonomske stručnjake, koji ističu da je poslovna zajednica u BiH 2020. zbog pandemije imala niz olakšica, što ih je relaksiralo u poslovanju, ali su određene obaveze ostale.

Sličnog su stava i u poslovnoj zajednici, odakle ističu da problemi koji su prošle godine zadesili ekonomiju dolaze na naplatu.

Podsjetimo, Saša Lemez iz Odjeljenja za platne sisteme Centralne banke BiH, rekao je da se, kada se poredi stanje sa prethodnim godinama, vidi da se najveća promjena desila kod blokiranih računa, kojih je u sedam mjeseci 2021. već 5.570, dok je za cijelu prošlu godinu broj blokiranih računa bio 3.935.

Ekonomista Saša Stevanović ističe da je činjenica da je prošle godine uveden moratorijum na otplatu kredita, koji je relaksirao preduzeća, u smislu da se prolongiraju plaćanja obaveza, a time je smanjen i broj blokiranih računa.

„To može da bude jedan od razloga zašto sada imamo više blokiranih računa nego u cijeloj 2020. godini. U međuvremenu su neka preduzeća izgubila tržišnu perspektivu“, rekao je Stevanović u izjavi za „Nezavisne novine“.

Ekonomista Igor Gavran podsjeća da je jedna od prošlogodišnjih mjera bila moratorijum na otplatu kredita.

Reklama

Međutim, istakao je, moratorijum ne briše obavezu otplate, već se te obaveze samo odgađaju.

To faktički, kako napominje, nije nikakvo rješenje, već samo odgađanje problema, koji se akumuliraju.

„Osim toga, kao što su ‘Nezavisne’ ranije objavile, povećan je broj građana, pa i poslovnih subjekata, zaduženih u mikrokreditnim organizacijama, gdje su kamatne stope veće. Dakle, sve to pokazuje da veći broj subjekata postaje opterećen dugovima. Osim toga, logično je da će, ako moraju da biraju između plaćanja obaveza banci s jedne, te dobavljaču sa druge strane, dobavljaču teže izmiriti obaveze, a onda će neko od dobavljača podnijeti zahtjev za blokadu računa“, pojasnio je Gavran.

Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore Republike Srpske, ističe da je povećanje broja blokiranih računa ove godine definitivno posljedica pandemije, koja je u značajnoj mjeri uticala na poslovanje privrede.

„U prvim mjesecima pandemije bilo je i direktnih mjera pomoći Vlade, a imali smo i uvođenje moratorijuma na otplatu obaveza. Međutim, to istovremeno ne znači da su time riješeni svi problemi privrede. Očito je da pandemija ostavlja dugoročne posljedice na poslovanje privrede. Prošle godine privrednici su se uspjeli izboriti sa problemima, ali to odgođeno dolazi na naplatu“, naglasio je Blagojević.

Inače, u jedinstvenom registru računa Centralne banke BiH trenutno je više od 732.000 računa, od čega je aktivnih 236.612, ugašenih je 396.785, a blokiranih računa je 98.965.

Reklama

Prema riječima Saše Lemeza, u 2019. godini blokirano je 4.975 računa, a do ove godine ukupan broj iznosio je 84.388.

Lemez je naveo da registre Centralne banke BiH čine jedinstveni registar transakcionih računa pravnih lica, centralni registar kredita za pravna, kao i centralni registar kredita za fizička lica.

Osvrćući se na centralni registar kredita, on je rekao da je prošle godine broj odobrenih zaduženja kod fizičkih lica iznosio 961.321, što je pad u odnosu na prethodnu godinu, te dodao da se stanje u ovoj već popravilo, tako da je odobreno 826.314 zaduženja.

Kada je riječ o pravnim licima, Lemez je naveo da su u ovoj godini odobrena 35.124 zaduženja, u ukupnom iznosu od oko 6,5 milijardi KM.

On je istakao da je Centralna banka BiH stvorila i tehničke preduslove za registar transakcionih računa za fizička lica, kao i da nastoji stalno unapređivati platni sistem.

Nezavisne novine

Reklama
Nastavite čitati

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu