Connect with us

ANALIZE

I najniža plata pogurala prosječnu

Objavljeno

 


Povećanje najniže plate, kao i povećanje neoporezivog dijela plate, ali i nedostatak radne snage uticali su da prosječna julska plata u Srpskoj premaši cifru od 1.000 KM, saglasni su sindikalci i poslodavci.

Naime, kako je rečeno iz Republičkog zavoda za statistiku, prosječna julska plata nakon oporezivanja u Republici Srpskoj iznosila je 1.019 KM i to je prvi put da je premašila 1.000 KM.

„Prosječna plata nakon oporezivanja isplaćena u julu u odnosu na jun nominalno je veća za 2,5 odsto, a realno za 2,6 odsto. Najviša prosječna plata nakon oporezivanja isplaćena je u području finansijske i djelatnosti osiguranja u visini od 1.526 KM, a najniža u području djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstva i ugostiteljstva od 729 KM. Prosječna julska bruto plata iznosila je 1.559 KM“, kazali su iz Republičkog zavoda za statistiku.

Božana Radošević, stručna saradnica za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS, kazala je za „Nezavisne“ da je prvi put prosječna plata u julu prešla cifru od 1.000 KM, što predstavlja rast prosječne plate za 25 KM u odnosu na junsku platu.

„Kada posmatramo pojedine sektore i djelatnosti, bitno je napomenuti da je došlo do povećanje najniže plate za 20 KM, zatim je budžetsko-fondovskim korisnicima povećana plata za oko pet odsto“, kazala je Radoševićeva.

Kako kaže, isplaćena prosječna julska plata je rezulatat svih tih aktivnosti koje su se u prethodnom periodu sprovodile.

Reklama

„Kad uporedimo prosječnu platu sa sindikalnom potrošačkom korpom, računica pokazuje da je u julu prosječna isplaćena plata prvi put pokrivala 52 odsto sindikalne korpe“, kazala je Radoševićeva i dodala da je ovo sigurno dobar trend rasta plate i da treba da se i dalje radi na tome.

Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, kazao je da su se predviđanja poslodavaca obistinila, da je evidentno da i pored virusa korona privreda sve bolje posluje, te da rastu izvoz i proizvodnja, ali i zaposlenost.

„Sa druge strane, i nedostatak radne snage utiče na podizanje plata, ali na rast prosječne plate uticali su i rast najniže plate, rast plate u javnom sektoru, ali i podrška Vlade RS kroz povećanje neoporezivog dijela plate“, kazao je Trivić.

Da je i u privredi primjetan rast plate, kaže i Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore Republike Srpske.

„Sigurno je to rezultat oporavka privrede, odnosno pozitivnih trendova koje bilježi naša privreda, a sve kao rezultat oporavka nama najznačajnijih tržišta“, kazao je Blagojević.

Da bi se nastavio trend rast plata, ističe on, dalje se treba insistirati na smanjenju poreza i doprinosa, kao i drugim rastrećenjima privrede, koji bi dodatno stvorili mogućnost za povećanje plata.

Reklama

„Povećanje plate prati i poskupljenje proizvoda. Kada se to sve stavi na papir i kada podvučete crtu, dođete bukvalno na isto ono što smo imali i prije nekoliko godina. Dakle, ništa se značajno nije promijenilo“, rekao je Dušan Srdić, predsjednik Udruženja građana „Reakcija“ Banjaluka.

Cijene proizvoda

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u julu u odnosu na jun u prosjeku su niže za 0,1 odsto, dok su u odnosu na isti mjesec prethodne godine u prosjeku više za 1,7 odsto.

Najveći godišnji rast cijena u julu od 9,9 odsto zabilježen je kod prevoza, zbog povećanja cijena goriva i maziva, dok je najveći pad cijena na godišnjem nivou zabilježen u odjeljku odjeća i obuća od 9,5 odsto, usljed sezonskih sniženja konfekcije i obuće tokom godine.

Nezavisne novine

Reklama

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu