Connect with us

ANALIZE

Dijaspora i inflacija podigli BDP

Objavljeno

 


Realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srpske u trećem tromjesečju prošle godine u odnosu na isti period 2020. iznosio je 6,1 odsto, a privrednici i ekonomisti smatraju da je na to najviše uticao dolazak dijaspore, zatim inflacija, te pojačane aktivnosti u privredi.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, znatan realni rast bruto dodate vrijednosti od 12 odsto zabilježen je u područjima trgovine na veliko i na malo, opravke motornih vozila i motocikala, kao i u oblasti saobraćaj i skladištenje.

– Rast bruto dodate vrijednosti od 12 odsto zabilježen je i u djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvu i ugostiteljstvu – pokazali su podaci Zavoda za statistiku RS.

U području prerađivačke industrije, izračunali su u Zavodu, zabilježen je rast od 9,9 odsto.

– U trećem kvartalu prošle godine u odnosu na isti period lani zabilježen je rast bruto dodate vrijednosti za devet odsto u djelatnostima vađenja ruda i kamena, proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom i parom – pokazali su podaci Zavoda.

Član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca trgovine, turizma i ugostiteljstva RS “Horeka” Zlatan Tatić glavne razloge za rast bruto dodatne vrijednosti u oblastima hotelijerstva i ugostiteljstva vidi u povećanom broju dolaska turista nakon popuštanja epidemioloških mjera, ali i skoku cijena od repromaterijala do usluga i hrane.

Reklama

– Smještajni kapaciteti u Banjaluci od juna do kraja septembra bili su skoro stalno popunjeni, jer je dolazilo mnogo stranaca. Bilo je i veoma mnogo naših ljudi koji rade u inostranstvu, a koji zbog pandemije tokom 2020. godine nisu mogli kod nas provesti godišnji odmor – kazao je Tatić.

Direktor prehrambene industrije “Sava Semberija” u Bijeljini Stevo Filipović smatra da su povoljnije okolnosti u prošloj godini u odnosu na 2020. najviše uticale na rast bruto dodate vrijednosti u prerađivačkoj industriji.

– Nije bilo teško ostvariti rast lani uzimajući kao uporedne podatke 2020. godinu kada je bio totalni lokdaun u svijetu i kod nas. Pretprošle godine bio je otežan otežan transport, ali i isporuka robe krajnjim kupcima, jer su 2020. godine mnogi restorani i tržni centri bili zatvoreni, zbog čega niste ni imali kome da isporučite robu – pojasnio je Filipović za “Glas”, dodajući da je na rast BDP-a uticalo i poskupljenje robe, materijala, ali i osnovnih životnih namirnica.

Ekonomista Zoran Pavlović smatra da je na rast BDP-a podjednako uticala dijaspora, zatim inflacija i aktivnosti u privredi.

– Treći kvartal prošle godine obilježio je dolazak dijaspore koja je zbog pandemije nakon godinu dana došla u Srpsku na godišnji odmor i ostavila novac – kazao je Pavlović, dodajući da mnogi građani žive od doznaka iz inostranstva. Dodatni uticaj, kaže on, imala je i inflacija koja se prošle godine javila s porastom cijena dobara na svjetskom nivou.

– Iako su se lani otvorile granice i počeo je transport robe izvan granica zemlje, nisu ostvarene znatne investicije u privredi koje bi jedino trebalo da se računaju kada govorimo o tom povećanju – istakao je Pavlović.

Reklama

Stabilizacija

Stevo Filipović smatra da će i podaci za četvrto tromjesečje 2021. godine biti slični, te da će biti evidentiran još veći rast BDP-a.

– Lani je bilo teško poslovati pozitivno, ali se nadamo da će u ovoj godini doći do stabilizacije cijena energenata na globalnom tržištu što će svakako pozitivno uticati na privredu – istakao Filipović.

Glas Srpske

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu