Connect with us

ANALIZE

Lani uvezeno više električnih vozila nego prethodnih godina zajedno

Objavljeno

 


Tojota

Broj uvezenih električnih i hibridnih automobila u Bosnu i Hercegovinu tokom prošle godine veći je nego prethodnih svih godina kada se računaju zajedno, podaci su Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Naime, prema tim podacima, tokom prošle godine u BiH je uvezeno 50 električnih i 359 hibridnih vozila.

„Tako je 2020. uvezeno 12 električnih vozila, 2019. godine 14, godinu ranije sedam, a 10 – 2017“, navodi  iz UIO BiH za „Nezavisne novine“.

Kako se ističe u podacima, najskuplji uvezeni električni automobil u BiH u toku prošle godine je Porsche Taycan 4S, čija je vrijednost oko 219.287 KM, računajući i plaćene dažbine, a stigao je iz Njemačke.

„Zatim slijedi uvoz Porscea Taycan 4 Cross Turismo, takođe iz Njemačke, koji je koštao 209.640 KM. Tokom prošle godine električni automobili su se najviše uvozili iz Njemačke, SAD, Francuske i Kine“, naveli su iz UIO BiH.

Sa druge strane, od 359 hibridnih vozila koja su uvezena prošle godine u BiH, 269 je novih, a 90 polovnih.

Reklama

„Tokom 2020. godine uvezeno je 67 hibridnih vozila, 2019. ih je bilo 107, a 2018. godine 55“, kazali su u UIO BiH.

Haris Muratović, predsjednik Udruženja ovlaštenih zastupnika i trgovaca automobilima pri Privrednoj komori FBiH, istakao je za „Nezavisne“ da postoje tri razloga zbog kojih je povećan uvoz električnih automobila u BiH.

„Svi proizvođači električnih automobila prethodnih godina su imali prototipe koje su lansirali na tržište, međutim nisu doživjeli potpunu komercijalizaciju. Tokom prošle godine u svijetu je lansirano više od 100 modela električnih automobila te je počela komercijalizacija i prodaja. Brendovi poput ‘Tesle’ i drugih su posljednjih godina počeli blago da isporučuju svoje modele. Drugi razlog jeste sve bolja infrastruktura, jer je u posljednje dvije godine u BiH instalirano mnogo punionica, trenutno ih je 140, a skoro sve su besplatne. Treći razlog je taj da su cijene tih automobila u prethodnih pet godina drastično u padu, i to sigurno za oko 30 odsto, te upravo zbog te komercijalizacije električni automobili su sada približni cijenama automobila na fosilna goriva“, objašnjava Muratović.

Na pitanje da li bi subvencije i ukidanje carina na uvoz električnih automobila dodatno povećale dolazak ovih vozila u BiH, Muratović ističe da je to sigurno, te da bi uvoz bio 10 puta veći.

„Ukoliko bismo imali subvencije, uvoz električnih automobila dosegao bi cifru od 500-600 vozila na godišnjem nivou te bi to uvjetovalo veću prodaju. Imamo najavu da bi oko toga moglo nešto da se desi ove godine, prije svega ukidanje carine, ali i da se dobije neka stimulacija za nabavku električnih automobila. Koliko znam, Vlada FBiH je planirala milion KM u tu svrhu“, zaključio je Muratović.

Uvoz električnih auta po godinama

Reklama

2021.     50

2020.     12

2019.     14

2018.     7

2017.  10

Uvoz hibridnih vozila po godinama

Reklama

2021.     359

2020.     67

2019.     107

2018.     55

Nezavisne novine

Reklama

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu