Connect with us

LIDERSTVO

Prodaja dronova kao dobra poslovna ideja

NIŠ – Važnost pravovremene i dostupne finansijske podrške za uspjeh u malom biznisu. Čak i kada imate odličnu biznis ideju, kao što su imali Miroslav Mitić i Jadran Dopuđ, partneri u firmi Aerial Video Solutions d.o.o. iz Niša koja se bavi prodajom opreme za snimanje iz vazduha tj. dronova, bez adekvatne i pravovremene finansijske podrške uspijeh često nije moguć.

Objavljeno

 


Ova mala i mlada firma koja posluje tek nešto više od godinudana je u presudnom momentu došla do sredstava na jedansasvim neobičan način – uz pomoć jedinstvene web aplikacije Opportunity banke pod nazivom „Mali biznis kredit na KLIK“,nakon što su izgubili nadu da mogu da dobiju kredit. Ako razmišljate o sopstvenom biznisu, neka vam ova priča o uspjehu bude inspiracija za prve korake u svijetu preduzetništva.

Zajednička interesovanja, energija i strast prema bespilotnim letjelicama i snimanjem iz vazduha, spojili su Miroslava i Jadrana i tako je osnovana firma Aerial Video Solutions d.o.o. koja se bavi pretežno trgovinom, ali i pružanjem usluga implementacije dronova u industriji, građevinarstvu i poljoprivredi. U pitanju je kreativan i zanimljiv posao, ali svaki početak je težak.

“Bilo je potrebno mnogo truda i rada bez  zarade i finansiranje firme iz drugih izvora, da bi se firma stavila na noge. Bilo je potrebno gotovo godinu dana da dođemo do toga da firma sama plaća svoje komunalne troškove, struju telefon, plate i doprinose, a zatim slijedi period kada je firma polako počela da posluje pozitivno i ostvaruje skroman profit koji se ulaže prije svega u marketing, razvoj poslovanja i lager” priča nam Miroslav i savjetuje sve one koji bi da počnu sa poslovanjem: “ Nijedan početak nije lak. Ali ukoliko imate viziju svoje firme i svog budućeg posla, želite da uspijete i da se izborite za svoje pozicije, vjerujete u svoje snove i želite da ih ostvarite, onda ćete neizostavno uspjeti.“

O zanimljivosti posla, nadahnuto, priča nam Jadran: “Letjelice nisu upotrebljive samo za snimanje video materijala, već postoji širok spektar primjena. Korisnici naših proizvoda i usluga su svi oni koji imaju potrebu za korišćenjem dronova i njihovih mogućnosti – od produkcijskih kuća i televizija, preko fotografa, ali tu je i građevinska industrija, rudarstvo, drvna industrija, osiguravajuće kuće, civilna zaštita…

U svakom slučaju, kao što vidite, mogu i da vam pomognu da svoj hobi pretvorite u ozbiljan i zanimljiv posao.”

U jednom momentu, kada je bilo potrebno odgovoriti na zahtjeve tržišta i “obrnuti” zalihe, firma je ostala bez sredstava. Igrom slučaja, naišli su na web aplikaciju Opportunity banke pod nazivom „Mali biznis kredit na KLIK“ koja je namjenjena upravo malim biznisima koji žele da dobiju informaciju o tome da li mogu da dobiju kredit u ovoj banci.  “Bila su nam potrebna nevelika, ali značajna sredstva, i to u kratkom roku. Web aplikacija je izuzetno laka za korišćenje, i nakon popunjavanja online formulara koje traje nekoliko minuta, dobili smo potvrdan odgovor da možemo da dobijemo kredit u traženom iznosu, i sve to bez odlaska u banku. Nakon zvaničnog odobrenja kredita, novac nam je bio uplaćen na račun u roku od nekoliko dana.

Nemojte da se plašite da investirate u razvoj svog posla i firme. Ukoliko imate potrebu za razvojem, a novac je jedina stavka koja vas u tome spriječava, isprobajte web aplikaciju Opportunity banke „Mali biznis kredit na KLIK“, jer bez odlaska u banku i nakon samo nekoliko minuta možete dobiti informaciju o mogućnosti kreditiranja svog biznisa.

Reklama

Izvor: Blic

Nastavite čitati

LIDERSTVO

6 lekcija Majkla Džordana o liderstvu

Objavljeno

 

Karantinske dane dobrom dijelu planete uljepšao je dokumentarni serijal „Posljednji ples“, posvećen čuvenom Majklu Džordanu i njegovim isto tako čuvenim Čikago bulsima iz devedesetih godina prošloga vijeka. (više…)

Nastavite čitati

LIDERSTVO

Rješavanja sukoba – šta trebate znati?

Činimo to gotovo svakodnevno. Postalo nam je navika koju uzimamo zdravo za gotovo i ne mislimo da ju možemo promijeniti. Tvrdoglavi smo ako neko kaže da stvari možemo činiti drugačije. Da, govorimo o sukobu. Tom malom naporu koji nas, često bez našeg znanja, sputava i čini razdražljivima.

Objavljeno

 

konflikt

konflikt

 

Novost koju uvodimo u vaš život je da se sukobe može uspješno riješiti, bez da je jedna strana gubitnička, a druga pobjednička. Postoji sukob nakon kojega su svi učesnici nešto naučili i međusobno se zbližili. Jedino što trebate je naučiti kako.

Konstruktivno rješavanje sukoba odnosi se na nenasilno rješavanje sukoba, u kojemu se vodi interes o svim akterima te njihovim interesima. Proces uključuje dijalog, rješenje problema, pregovor, pomirenje i prevenciju eskalacije nasilja.

Da bi rješavanje sukoba bilo uspješno, potrebno je biti upućen u dinamiku sukoba:

  1. Svako od nas u sukobu bira hoće li zauzeti saradnički ili takmičarski stav.
  2. Sukobljene strane često netačno opažaju namjere i akcije drugih ljudi. Često poruka koju šaljemo bude drugačije protumačena od onoga ko poruku prima. Jednako tako mi možemo protumačiti poruku svog sagovornika na način koji nije povezan s onime što nam osoba govori. Uvijek treba provjeriti je li tačna naša interpretacija akcije druge strane.
  3. Uspostavljanje i održavanje povjerenja. Za ponovnu izgradnju povjerenja često može pomoći treća, neutralna strana.
  4. Povezivanje na temelju zajedničkog cilja ili interesa može poslužiti kada nedostaje povjerenja među zavađenim stranama.
  5. Zbog nesigurnost i stalne promjene okolnosti, potrebno je fleksibilno razmišljati i reagovati. Moramo prilagođavati postupke i koristiti različite tehnike prilikom rješavanja sukoba.
  6. Trebamo izbjegavati uzvraćanje istom mjerom. Ako nas je druga strana povrijedila, ne smijemo dozvoliti jednak udarac, jer ćemo se tako naći u spirali iz koje je teško izaći. Bitno je očuvati usmjerenost na cilj i zaboraviti osvetu.
  7. Cilj rješavanja sukoba treba biti čuvanje odnosa, bez odustajanja od važnog interesa.

Koji su pristupi rješavanja problema?

  • Pobjeda – poraz: Ja ću dobiti šta trebam, a ti ćeš izgubiti.
  • Poraz – pobjeda: Ti ćeš dobiti što trebaš, a ja neću.
  • Poraz – poraz: Ni ti, ni ja nećemo dobiti što nam treba.
  • Pobjeda – pobjeda: I ti i ja ćemo dobiti što trebamo.

Da bi rezultat sukoba bio odnos pobjednik – pobjednik, potrebno je pažnju usmjeriti s protivnika na problem i njegovo rješavanje. Također, treba osvijestiti potrebu za ostvarenjem svog cilja unutar sukoba, kao i potrebu da očuvamo odnos s osobom ili osobama s kojima smo u sukobu.

 

Vještine rješavanja sukoba

Reklama

Dogovaranje je tehnika rješavanja sukoba unutar koje je u interesu obje sukobljene strane da obje strane budu maksimalno zadovoljene.

Proces uključuje:

– utvrđivanje osnovnih interesa obje strane,
– traženje alternativa i utvrđivanje posljedica,
– utvrđivanje rješenja koja su prihvatljiva za obe strane,
– primjena rješenja.

Pregovaranje se razlikuje od dogovora jer je zajednički interes sukobljenih strana minimalan. Važno je razlikovati pregovaračku svađu i pregovaranje. Kod pregovaranja postoji iskrena spremnost obiju strana za pronalazak rješenja koje će biti povoljno za sve. U svađi svaka strana traži rješenje za sebe.

Na umu kod pregovaranja treba imati:

  • o čemu se pregovara,
  • kako će se pregovaranje voditi (pravila, spremnost za pregovaranje itd.),
  • te o dotadašnjim odnosima između strana.

Da bi pregovaranje bilo uspješno trebamo: Odvojiti osobe od problema/područja sukoba.

Kod pregovaranja trebamo:

Reklama
  • Biti „tvrdi“ prema zajedničkom problemu, a „meki“ prema osobi.
  • Usmjeriti se na interese i potrebe, a ne na status i poziciju.
  • Naglasiti zajedničke elemente, čak i kad su zajednički interesi minimalni.
  • Predlagati što više rješenja.
  • Dogovoriti jasno rješenje.

Posredovanje je rješavanje sukoba u koju je uključena treća, nepristrana strana. Posrednik olakšava pregovaranje, a ne donosi odluku o rješenju sukoba, pomaže sukobljenim stranama u prepoznavanju stvarnog problema, osigurava dobre uslove za njegovo rješavanje, pomaže pri pronalaženju još mogućih rješenja te olakšava proces donošenja odluka.

Da biste sukob riješili uspješno vodite se navodima:

  • Više se može postići sukobom nego borbom.
  • Rješenja koja zadovoljavaju obje strane postoje.
  • Postoji povezanost načina odnošenja prema problemu i njegova rješavanja.
  • Potrebno je biti spreman na suradnju, imati pozitivnu sliku o sebi te vještine komuniciranja (slušanje, jasno izražavanje…)

Ostanite mirni i srećno!

 

Izvor: krenizdravo.rtl.hr

 

 

 

Reklama

 

Nastavite čitati

PREDUZETNIŠTVO

4 stvari koje najbolji šefovi kažu novom zaposlenom koje većina drugih nikada ne kaže

Objavljeno

 

Od

Naporno radite na pronalaženju, intervjuisanju i zapošljavanju pravih zaposlenih. Oni imaju odlične vještine, veliko iskustvo i sjajan stav, pa jednom kad ih angažujete dovoljno je da ih pustite da sami rade. (više…)

Nastavite čitati

U trendu