Connect with us

ANALIZE

Opet srezan skromni rast BiH

Objavljeno

 


Rast privrede

SARAJEVO – Nakon Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), i ekonomski stručnjaci u finansijskim institucijama smanjili su prognoze rasta BDP-a u ovoj godini za BiH, i to na tri odsto.

Hrvoje Stojić, direktor Odjela ekonomskih istraživanja Addiko grupacije, kaže kako su prognozu rasta snizili na osnovu slabijeg trenda spoljne potražnje, zastoja u privatnim kapitalnim izdacima, te blagog usporavanja privatne potrošnje.

„Očekujemo da će budžet ostati u suficitu zbog plana privremenog finansiranja za prvo polugodište 2019. godine, ograničene potrošnje, odgođenih javnih kapitalnih izdataka, dok se jaz u tekućem računu nastavlja povećavati usljed pojačane potražnje za uvozom i potrošnjom“, kazao je on.

Dodaje kako je industrija usporila uglavnom u segmentu proizvodnje energije, te sektoru netrajnih i intermedijarnih proizvoda. „Visokofrekventni pokazatelji ukazuju na usporavanje rasta BDP-a na 2% godišnje u prvom kvartalu 2019, kroz dalji pad industrije i pogoršanje uslova vanjske trgovine“, rekao je Stojić.

Prema njegovim riječima, potrošnja domaćinstava je zadržala snažan trend zahvaljujući ubrzanju rasta plata i radnih mjesta, višim inostranim turističkim noćenjima te stalnim doznakama nerezidenata.

Reklama

Marko Đogo, profesor na Ekonomskom fakultetu u Palama, kaže kako će rast od tri odsto tek rijetkima u BiH značiti puno, ali da uglavnom većini neće značiti ništa u smislu rasta životnog standarda.

„Ovim tempom rasta trebaće nam 15 godina da se približimo Hrvatskoj, 30 Sloveniji, a 40 godina prosjeku Evropske unije“, kazao je Đogo.

Podsjećamo, EBRD je nedavno „skresao“ prognoze ekonomskog rasta BiH ove godine za pola procenta, prvenstveno zbog odgađanja formiranja nove vlade nakon oktobarskih izbora.

Prema njihovoj prognozi, dalji rizik predstavljaju nestabilnosti kada je riječ o rastu u evrozoni i u vezi s reformskom agendom koja se tiče poslovnog ambijenta i standarda upravljanja, kao i napretka države ka EU. Za ostale zemlje regiona uglavnom su zadržane stope rasta iz ranijeg predviđanja, tako da je najveću negativnu redukciju doživjela upravo BiH.

Ova prognoza EBRD-a nije iznenađenje za one koji prate ekonomska kretanja, jer se već neko vrijeme pojavljuju znaci ekonomskog usporavanja BiH.

Da ekonomija usporava, pokazuju i posljednji podaci, prema kojima je industrijska proizvodnja u Bosni i Hercegovini u prva tri mjeseca ove godine pala za 5,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Reklama

Zbog pada izvoza od 0,47 odsto i rasta uvoza od 4,47 odsto u prvom kvartalu 2019. povećan je spoljnotrgovinski deficit na 1,85 milijardi maraka, pokazuju podaci Spoljnotrgovinske komore BiH.

MMF je svoje procjene korigovao još početkom aprila, i to na 3,1 odsto.

U prethodnim prognozama objavljenim u oktobru prošle godine ova međunarodna institucija predviđala je u 2019. godini rast od 3,5%. Za 2020. godinu prognozirali su rast od 3,2%, a za 2024. godinu 3,5%.

Deficit tekućeg računa u ovoj godini, prema MMF-u, iznosiće -6%, nakon prošlogodišnjih -6,3%.

 

Izvor: Nezavisne novine

Reklama

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu