Connect with us

ANALIZE

Skroman ekonomski rast RS u prvom kvartalu

Objavljeno

 


Rast privrede

Bruto društveni proizvod (BDP) Republike Srpske u prvom kvartalu ove godine je rastao dva odsto u odnosu na isti period 2018. godine, što je, prema ocjeni stručnjaka, veoma skromno.

Bruto dodata vrijednost realno je veća u području trgovine, opravke motornih vozila, saobraćaja i skladištenja, pružanja smještaja te pripreme i posluživanja hrane u procentu od 8,8 odsto.

Rast se bilježi i u oblasti informacija i komunikacija od 4,1% i u finansijskim djelatnostima i djelatnostima osiguranja za 3,8%.

Međutim, pad je registrovan u oblasti vađenja ruda i kamena, proizvodnji električne energije te prerađivačkoj industriji koja je skliznula za 7,1 odsto.

Saša Stevanović, doktor ekonomskih nauka, smatra kako su u pitanju podaci kojima treba posvetiti značajnu pažnju, pogotovo imajući u vidu najsnažniji rast ekonomije Republike Srpske od 2009. godine, koji je zabilježen prošle godine.

Smatra kako je usporavanje rasta posljedica usporavanja inostrane tražnje, povećanog uvoza i ostvarene inflacije.

Reklama

„Još je rano govoriti o nekim ozbiljnijim trendovima usporavanja ekonomije, pogotovo imajući u vidu investicioni ciklus koji je pokrenut izdavanjem garancija Republike Srpske. RS ima postignutu makroekonomsku stabilnost koju treba održati. Rast ekonomije, rast investicija i zapošljavanja pokazatelji su koji ohrabruju“, kaže Stevanović za „Nezavisne.“

Dodaje kako budućnost nije moguće predvidjeti, ali da se iz prošlosti može učiti.

„U dobrim vremenima se štedi, u lošim troši i više nego što se stvara. Ovo usporavanje rasta nije tragično, nije pokazatelj recesije i možda je došlo u dobro vrijeme. S obzirom na to da RS nema svoju monetarnu politiku da predstavlja malu i otvorenu ekonomiju, veoma je bitno izbjeći fiskalnu miopiju ili kratkovidost. Likvidnost budžeta, održivost javnog duga stvaraju dobre pretpostavke za ekonomski rast, međutim nekad su želje toliko velike da postanu nerealne, a iznenadi nas eksterni ili interni šok koji ne dočekamo nepripremljeni“, kaže Stevanović.

Prema njegovim riječima, imperativ treba da bude na sprečavanju pada ekonomske aktivnosti.

U Privrednoj komori RS kažu kako su očekivali skroman rast BDP-a, s obzirom na to da pojedini sektori od početka godine prave loše rezultate.

Takođe, dodaju, veliki privredni subjekti poput „Elektroprivrede RS“ su veoma loše započeli godinu, dok je u Rafineriji nafte u Brodu obustavljena proizvodnja.

Reklama

Brine ih i što ostali sektori u privredi bilježe loše rezultate, a posebno oni koji su u prethodnoj godini bilježili dobre rezultate.

„Na to direktno utiče i pad tražnje za našim proizvodima u zemljama u koje izvozimo značajne količine, a u kojima je došlo do recesije i krize. Prema podacima za pet mjeseci, i dalje bilježimo loše rezultate u privredi, tako da ne možemo očekivati da će ni drugi kvartal po pitanju BDP-a biti bolji“, kaže Vladimir Blagojević, portparol Komore.

On dodaje kako nisu realizovane neke najkonkretnije mjere koje je Komora tražila od Vlade, a koje se odnose na rasterećenje privrede pa je neophodno što prije na tome raditi.

Izvor: Nezavisne

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu