Connect with us

TURIZAM

Uspješna turistička godina, više od 100.000 noćenja u Trebinju

Objavljeno

 


U protekloj godini u Trebinju je evidentirano 101.227 registrovanih noćenja, što predstavlja uvećanje za osam odsto u odnosu na 2018. godinu, čime je nastavljeno uvećanje obima turističkog prometa, podaci su gradske Turističke organizacije.

Prema svim parametrima, protekla godina ocijenjena je izuzetno uspješnom, saopšteno je iz Turističke organizacije.

Broj registrovanih noćenja domaćih turista iznosi 30.145 ili 30 odsto od ukupnog broja, a stranih gostiju 71.082 ili 70 odsto.

Najveći broj noćenja ostvarili su turisti iz Srbije sa 15 odsto, zatim Turske 12 odsto, Francuske šest, Kine pet, Grčke četiri i Španije 3,5.

Ukupna iskorištenost smještajnih kapaciteta u protekloj godini, prema prikupljenim podacima, iznosila je 12 odsto, dok je dužina prosječnog boravka bila 1,53 dana.

Trend uvećanja broja registrovanih ležajeva nastavljen je i tokom 2019, tako da Trebinje u ovu godinu ulazi sa više od 2.700 registrovanih smještajnih jedinica.

Reklama

Gostima je na raspolaganju smještaj u 16 hotela, tri prenoćišta, kao i po dva motela, hostela i vile. Turisti se mogu odlučiti i za prenoćište u kampu ili Đačkom domu, te u više od 90 registrovanih smještajnih objekata u privatnom vlasništvu.

„Proporcionalno uvećanju broja registrovanih noćenja u 2019. godini došlo je i do uvećanja iznosa prikupljene boravišne takse, pa je Turistička organizacija grada Trebinja inkasirala 234.712 KM, što je za oko 55 odsto više nego za 2018“, navode iz ove organizacije.

Kao i prethodnih godina, Trebinje su lani u grupama i individualno posjećivali turisti iz svih dijelova svijeta, a prostorije Turističkog informativnog centra posjetila su 21.373 turista iz 74 zemlje, pri čemu su najveći broj zabilježili gosti iz NJemačke, Srbije, Rusije, Francuske i Švedske.

Tokom protekle godine, na graničnim prelazima u blizini Trebinja /Klobuk, Zupci i Ivanica/ broj evidentiranih ulazaka iznosio je 946.139 lica i veći je za oko šest odsto u odnosu na 2018. godinu, kada je bilo 890.101 lice.

Turisti su najčešće obilazili bogato kulturno istorijsko nasljeđe iz različitih istorijskih perioda: manastire, crkve, spomenike, Stari grad, Muzej Hercegovine, Perovića /Arslanagića/ most, kao i vinske podrume, ali i restorane i konobe u čijoj su ponudi specijaliteti nacionalne kuhinje.

Veliki broj posjeta zabilježen je u sportsko-turističkom kompleku „Grad sunca“, koji je i ove godine otvaranjem novih sadržaja različitih namjena znatno doprinio obogaćivanju i proširenju turističke ponude, te ukupnom povećanju broja posjeta i noćenja u Trebinju.

Reklama

Turizam u Trebinju kontinuirano ide uzlaznom putanjom sa značajnim procentima uvećanja obima turističkog prometa, što ovaj grad čini brzorastućom turističkom destinacijom koja rezultatima u velikoj mjeri doprinosi uvećanju ukupnog turističkog prometa u Republici Srpskoj i BiH.

Iz gradske Turističke organizacije napominju da će i u tekućoj godini realizacijom niza projekata i različitih aktivnosti na promociji Trebinja kao zanimljive turstičke destinacije stvoriti preduslove za dodatno unapređenje i razvoj turizma kako bi se grad na Trebišnjici još bolje pozicionirao na globalnom turističkom tržištu i opravdao epitet prvog proglašenog turističkog mjesta u Republici Srpskoj.

Preuzeto: Nezavisne novine

VINARSTVO

Mostar preuzeo titulu „Evropskog grada vina“ – Trebinje „Najbolja održiva destinacija za vinski turizam“

Objavljeno

 

Od

Juče je na svečanom prijemu u vijećnici francuskog grada Toulousea, gradonačelnik Mostara Mario Kordić preuzeo titulu Evropskog grada vina Dionisio 2024. godine.

„Nakon što smo prošle godine preuzeli nagradu u Portugalu ove godine je, kao u ragbiju, predajemo Mostaru. Želio bih još dodati da su upravo gradovi predvodnici Evropske unije, te da su još od srednjeg vijeka na ovamo održavali veze i stvarali su evropski duh suradnje. Tako i danas na ovom događanju slavimo vino, jer vino povezuje sve ljude bez obzira na naciju“, izjavio je ovom prilikom gradonačelnik Toulousea Jean-Luc Moudenc.

Titulu Evropskog grada vina Dionisio dodjeljuje Evropska mreža vinskih gradova RECEVIN s ciljem promocije destinacija koje su uspješno povezale vinogradarstvo i turizam, podsjećaju iz Grada Mostara.

Ova titula posljednja je u nizu priznanja koje su hercegovački vinari i Hercegovina kao vinogradarska regija osvojili u proteklom periodu, uključujući članstvo Vinske ceste Hercegovine u Kulturnoj ruti Vijeća Europe Iter Vitis, nagradu „Najbolji Iter Vitis vinski grad“ za Grad Mostar, „Najbolja održiva destinacija za vinski turizam“ za Grad Trebinje, „Najbolja praksa unapređenja kulturno-povijesnog nasljeđa i vina“ za manastir Tvrdoš, te 39 medalja za hercegovačka vina na Decanter World Wine Awards 2023, najprestižnijem svjetskom ocjenjivanju vina.

Ovo je izvanredno priznanje našem gradu i svim ljubiteljima vina u našoj regiji. Recevin Dionisio Grad Vina za 2024. godinu predstavlja iznimnu priliku za promociju Vinske ceste Hercegovine i njenih vinara te će potaknuti razvoj turizma i gospodarstva u našem gradu. Ovo je prilika da svi zajedno pokažemo što Mostar i Hercegovina mogu ponuditi svijetu“, izjavio je mostarski gradonačelnik.

Pored Grada Mostara, delegacija Bosne i Hercegovine uključuje i predstavnike Spoljnotrgovinske komore, koja u saradnji s lokalnim zajednicama rukovodi Vinskom ceste Hercegovine, te projekta USAID Turizam, koji pruža značajnu podršku njenom razvoju.

Reklama

Ponosni smo na Grad Mostar i čestitamo im na prestižnoj tituli – Europski grad vina za 2024. Ovo priznanje dodatno ističe značaj Hercegovine u svijetu vinskog turizma. Vinska cesta Hercegovine nudi jedinstveno i bogato iskustvo za ljubitelje vina, omogućujući im da uživaju u izvrsnim okusima naših lokalno proizvedenih vina dok istražuju jedinstvenu kulturnu baštinu Hercegovine. Ova prilika također predstavlja značajan korak prema promociji naših vina i vinogradara na međunarodnoj razini. Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine ostaje posvećena podršci vinogradarima i vinarijama, i nastavlja razvijati Vinsku cestu Hercegovine kao jednu od vodećih destinacija za vinski turizam”, izjavio je dopredsjednik Spoljnotrgovinske komore Vjekoslav Vuković, navodi se u saopštenju.

Od Ljubuškog i Čitluka u zapadnoj Hercegovini, preko Mostara, Čapljine i Stoca u centralnom dijelu, pa sve do Trebinja na jugoistoku, proizvođači vina Vinske ceste Hercegovine stekli su međunarodnu prepoznatljivost kroz autohtone sorte vina žilavke, blatine, vranca i trnjaka.

Vinarije su tek najvidljiviji dio Vinske ceste Hercegovine, ali ona uključuje i mnoge prirodne atrakcije, bogato kulturno naslijeđe, gastronomsku ponudu i jedinstvenu kulturu gostoprimstva.

swot.ba

Nastavite čitati

NOVOSTI

Grad Trebinje opet među 100 najboljih priča održivog turizma

Objavljeno

 

Od

Grad Trebinje je i ove godine, na gala ceremoniji Konferencije o zelenim destinacijana, koja je održana u Talinu, u Estoniji, svrstan među 100 najboljih priča održivog razvoja u oblasti turizma, a ovaj put, predstavljena je ponuda aktivnog odmora u našem gradu.

Riječ je o projektu ReTRail, koji je provela Razvojna agencija – TREDEA sa partnerima, a čiji rezultat je proširenje ponude aktivnog turizma u našem gradu, kroz glavnu aktivnost revitalizaciju biciklističke staze kojom je nekada prolazio popularni Ćiro.

Dražen Bošković, zamjenik gradonačelnika i koordinator cijelog projekta je istakao da je Grad Trebinje, već treću godinu zaredom, uključen u program Green Destinations i da je i ove godine trebinjska priča prepoznata kao jako kvalitetna i održiva.

U ovaj projekat su uključeni svi oni pružaoci turističkih usluga koji se nalaze duž te trase ali i svi oni gdje imamo sadržaje aktivnog odmora, poput Parka prirode Orjen i ostale lokacije u Trebinju. Nadam se da ćemo sa ovom pričom doživjeti bar približno isti uspjeh kao što smo imali 2021. godine, kada smo pobijedili sa projektom Hercegovačke kuće. Ovo je prvi krug, sada slijede naredni krugovi takmičenja, nadamo se da ćemo ove godine biti među tri prvoplasirane priče održivog razvoja”, kaže Bošković.

Ovo je, ističe, veliki uspjeh za Trebinje.

Jer poslije Atine, Berlina, pojavili smo se u Estoniji na jednom od najprestižnijih događaja koji se organizuju u oblasti turizma. Za Trebinje se ponovo čulo i sigurno je ovo jedan od najboljih mogućih vidova promocije kako Trebinja tako i svega onoga što mi imamo u turističkog ponudi. Nadamo se da ćemo nastaviti sa ovim uspjesima”, rekao je on.

Reklama

Želja je da kroz ovaj program, do kraja godine, Grad Trebinje dobije i sertifikat o održivosti destinacije.

“Bićemo prva destinacija u BiH koja će to postići, a druga destinacija na prostoru Zapadnog Balkana poslije Tivta, koji je prošle godine dobio taj prestižni sertifikat. Nadamo se da ćemo do kraja godine uspjeti da ostvarimo i taj rezultat”, kaže Bošković.

Konferenciju organizuje globalna organizacija Green Destinations, a teme konferencije su predstavljanje održivih rješenja i najboljih praksi za efikasno upravljanje turističkim destinacijama, digitalna transformacija u turizmu te saradnja javnog i privatnog sektora.

Učešće predstavnika Trebinja organizovano je kroz projekat EU4Business Recovery i podršku GIZ-a.

Radio Trebinje

Reklama
Nastavite čitati

TURIZAM

U Trebinju produžena ljetna turistička sezona, u septembru više od 20.000 noćenja

Objavljeno

 

U Trebinju se do kraja godine očekuje da će broj registrovanih noćenja premašiti 150.000, što će biti više za oko 50 odsto u odnosu na rekordnu 2019. godinu. (više…)

Nastavite čitati

U trendu