Connect with us

ANALIZE

Korona najviše pogodila mala preduzeća do deset radnika

Objavljeno

 


Ugostiteljstvo

Pandemija virusa korona najviše je pogodila mala preduzeća koja zapošljavaju do deset radnika, a čak 60 odsto poslodavaca bi se ugasilo za tri mjeseca da su ograničenja u radu iz aprila ove godine bila nastavljena.

Ovo se između ostalog navodi u istraživanju i analizi o uticaiju virusa korona na poslovanje u Republici Srpskoj, a koju je uradila Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske uz podršku Međunarodne organizacije rada (MOR) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). U istraživanju je učestvovalo 543 poslodavca koji zapošljavaju 49.466 radnika, a koji su istakli, tačnije njih 25 odsto, da su očekivali pad prihoda između 100.000 i 500.000 KM, dok je pad prihoda preko 500.000 očekivalo 20 odsto poslodavaca, a najveći pad prihoda preko 500.000 KM očekivali su u sektoru hotela i turizma.

„Najveći očekivani pad prihoda je u sektorima hotela, ugostiteljstva, proizvodnji tekstila, kože i odjeće i transporta i transportne opreme“, navodi se u analizi koja je u petak predstavljena u Banjaluci, a nakon koje je održana stručna diskusija „Kako nakon korone“.

Poslodavci su u aprilu strahovali od produžetaka krize i ograničenja do kraja maja i u tom slučaju ih je polovina očekivala visok pad prihoda preko 50 odsto dok je 31% anketiranih očekivao da im prihodi padnu 20 do 50%. Zanimljivo je da je od anketiranih 543 poslodavaca tek svako deseto preduzeće imalo vlastiti izvor finansiranja u obliku gotovine ili štednje, dok njih čak 43% nije imalo pristup izvorima finansiranja, a 41% njih je imalo pristup kreditima i zajmovima.

Jedna od najvećih dilema poslodavaca je mjera koju treba sprovesti kako bi se sačuvala stabilnost preduzeća, a njih 94 odsto nije otpuštalo radnike.

„Sektor poljoprivrede, ratarstva i ribolova, sektor proizvoda od drveta, papira i šumarstva su sektori koji su pristupili otpuštanju respektivno oko 10 odsto zaposlenih radi očuvanja ekonomske supstance“, navodi se u istraživanju u kojem se ističe i to da preduzeća koja zapošljavaju veći broj radnika, odnosno preko 251 radnika u najmanjoj mjeri razmišljaju o otpuštanju broja radnika.

Reklama

Kada su u pitanju preduzeća između 100 i 251 radnika, 19 odsto anketiranih odgovorilo je da razmišlja o otpuštanju radnika, a sektori u kojima se najviše anketiranih preduzeća razmišlja o otpuštanju su poljoprivreda, ratarstvo i ribolov, sektor građevinarstva, maloprodaja i trgovina, transport i transportna djelatnost.

Saša Stevanović, autor analize kaže da je tokom istraživanja i u analizi najupečatljivija neizvjesnost, jer poslodavci nisu znali šta se dešava, zbog čega je potrebno infomracije pa i procjene objavljivati što ranije.

„Dosta je bilo odgovora „ne znam“, a to je znak da treba djelovati. Poslodavci su dosta pesimistično gledali na sve, očekivali pad prihoda od preko 50%, a na kraju se ispostavilo da to nije toliko“, rekao je on.

Ističe da je na kraju zaključeno da radno mjesto treba da bude prioritet, ali da je to nešto što košta te da su poslodavci izrazili želju da oni učestvuju u spašavanju radnih mjesta ali da bi pola tog „tereta“ trebala da preuzme i država.

„Trenutno se gleda samo na kratkoročnom nivou i kako riješiti probleme likvidnosti te da se prvo pomogne solventnim preduzećima sa preko 100 radnika“, istakao je Stevanović.

Ključne preporuke Unije udruženja poslodavaca RS u vremenu poslije korone jesu smanjenje fiskalnih i parafiskalnih nameta, nastavak projekta subvencionisanja rasta plata i broja zaposlenih, zatim povoljne kreditne linije za likvidnost i tehnološki razvoj, privremene mjere fiskalnog rasterećenja za ugrožene sektore te krizni fond za pomoć poslodavcima.

Reklama

Izvor: Nezavisne novine

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu