Connect with us

ANALIZE

Opštine i gradovi u RS zaduženiji za 50 miliona KM

Objavljeno

 


Plate

Ukupna zaduženost opština i gradova u Srpskoj na kraju aprila iznosila je 352,82 miliona maraka, što je za skoro 50 miliona maraka više u odnosu na isti period godinu ranije.

U Ministarstvu finansija RS kazali su da je ukupan dug lokalnih zajednica na kraju aprila 2019. godine iznosio 306, 46 miliona KM.

„Najveći procenat zaduženosti u odnosu na redovne prihode ostvarene u prethodnoj fiskalnoj godini imaju Sokolac, Bileća, Jezero, Kozarska Dubica i Novo Goražde“, kazali su „Glasu Srpske“ u Ministarstvu finansija.

Dodali su da od 64 lokalne zajednice u Srpskoj samo četiri opštine nemaju zaduženja i to Vukosavlje, Istočni Drvar, Istočni Mostar i Rudo.

Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica rekao je da trenutni dug ove lokalne zajednice iznosi oko osam miliona maraka te da su, uglavnom, za kreditima posezali zbog realizacije kapitalnih projekata.

„Imamo potrebu da se još zadužimo za 1,50 miliona maraka da bismo riješili situaciju u vezi sa komunalnim preduzećem. Da se nije desila ova pandemija, mi bismo na vrijeme izmirivali sve obaveze. Međutim, kasnimo sa isplatom rate po osnovu kredita, ali to ćemo riješiti već iduće sedmice. Prihodi u opštini značajno su srozani za mart, april i maj. Pod znakom pitanja je likvidnost opštine, jer su prihodi pali za 40 odsto, odnosno 240.000 manji su prihodi u budžetu za april i maj u odnosu na isti period prošle godine“, rekao je Bjelica i dodao da ne bi imali problema po osnovu servisiranja obaveza da javno preduzeće „Šume RS“ redovno isplaćuje naknadu prema ovoj, ali i ostalim lokalnim zajednicama u Srpskoj.

Reklama

Načelnica Jezera Snežana Ružičić ističe da se ova lokalna zajednica morala zaduživati da bi pospremila sve ono što je prethodna vlast ostavila iza sebe.

„Ostavili su iza sebe dva budžeta u minusu. Opština se zbog toga odlučila na kreditno zaduženje, jer smo jedino na taj način mogli da platimo sve sudske naknade koje su stigle na naplatu. Riječ je uglavnom o dugovanjima iz ranijeg perioda, prije 2016. godine. Prethodna vlast se mnogo nedomaćinski ponašala. Finansijsko stanje je teško i nesolventnost budžeta je i te kako prisutna. Sa kreditom smo zatvorili oko 70 odsto dugovanja. Međutim, dugovi koji sada stižu na naplatu stvaraju nam blokade u funkcionisanju“, navela je Ružičićeva i dodala da je pandemija virusa korona dodatno pogoršala situaciju. Naglasila je da su čak posegnuli i za moratorijumom na otplatu kredita koji su ponudile banke zbog pandemije.

Opština Jezero posegnuće za novim kreditom u narednom periodu u iznosu od 850.000 maraka.

Inicijativa

Savez opština i gradova u Srpskoj najavio je da će uputiti inicijativu Vladi Srpske da donese odluku da stepen zaduženosti lokalnih zajednica pomjeri sa sadašnjih 18 na 25 odsto.

„Veliki broj opština i gradova podržava tu ideju, jer u ovoj krizi koja nas je pogodila jedino na taj način mogu obezbijediti dodatni novac“, rekao je predsjednik Saveza opština i gradova Ljubiša Ćosić.

Reklama

Nezavisne novine

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu