Connect with us

ANALIZE

Petričević: Za pomoć privredi do sada izdvojen 81 milion KM

Objavljeno

 


Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vjekoslav Petričević izjavio je danas da Vlada Srpske pokazuje razumijevanje za potrebe i probleme privrede kako bi se i u narednom periodu postigli što bolji efekti na ublažavanju posljedica pandemije virusa korona za šta je do sada izdvojeno 81 milion KM.

Petričević je istakao da su mjerama Vlade Srpske za podršku privredi obuhvaćene sve djelatnosti koje su direktno ili indirektno pretrpjele i još trpe posljedice pandemije, te dodao da će podrška biti nastavljena do kraja godine.

„Osim pomoći koja se izdvaja iz Kompenzacionog fonda, posebnom kreditnom linijom Vlade Republike Srpske koja se plasira putem Garantnog fonda, privrednim subjektima je olakšan pristup finansijskim sredstvima za povratak poslovnim aktivnostima nakon višemjesečne pauze i blokade“, pojasnio je Petričević.

On je naglasio i da je bankarski sektor u Republici Srpskoj iskazao veliko povjerenje u državne institucije, pa su do sada potpisani ugovori sa 11 banaka i mikro-kreditnih organizacija iz Garantnog programa.

„Vlada Republike Srpske je formiranjem Garantnog programa još jednom pokazala razumijevanje za potrebe i probleme privrede, kako bi se u narednom periodu postigli što bolji efekti za ublažavanje posljedica pandemije virusa korona“, rekao je ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vjekoslav Petričević.

Iz resornog ministarstva su podsjetili da će odlukom o Garantnom programu podrške privredi o izdvajanju značajnih sredstava, privrednim subjektima i preduzetnicima biti omogućen brz i povoljan način dolaska do neophodnih sredstava, a garant za takva sredstva u tom slučaju biće država.

Reklama

„Na bazi portfolio garancija, koje u ime i za račun Republike Srpske izdaje Garantni fond Srpske, obezbijeđen je iznos od 238 miliona KM kojima će Srpska garantovati do 70 odsto iznosa glavnice kredita namijenjenih preduzetnicima, malim i srednjim preduzećima za namjenu finansiranja likvidnosti i obrtnih sredstava i investicionih troškova“, navode iz Ministarstva.

Tim programom, naglašava se, obezbijeđene su niže kamatne stope u odnosu na kamatne stope standardnih kredita koje banke i mikrokreditne organizacije nude klijentima bez garancije garantnog programa, uz grejs period od tri do 12 mjeseci, sa rokom otplate do četiri godine.

Privredni subjekti, koji imaju teškoće u poslovanju nastale kao posljedica virusa korona obraćaju se finansijskim organizacijama, koje učestvuju u programu i kojima podnose zahtjeve za sredstva iz garantnog programa.

Vlada Republike Srpske je pravovremeno donijela set mjera za podršku privredi s ciljem ublažavanja štetnih posljedica virusa korona.

„Ovo se naročito odnosi na privredne subjekte kojima je bio zabranjen rad odlukom Republičkog štaba za vanredne situacije kao i štabova lokalnih samouprava gdje su isplaćivani porezi i doprinosi, odnosno iznos najniže plate sa porezima i doprinosima u zavisnosti od toga kada su privredni subjekti počeli sa radom“, navode iz resornog ministarstva.

Iz Ministarstva podsjećaju i na niz drugih mjera Vlade Republike Srpske, među kojima su odgađanje plaćanja poreza na dobit i svih obaveza po završnom računu za 2019. godinu i umanjenje paušala za preduzetnike, isplata povrata doprinosa za povećanje plata u 2019. godini, uvođenje moratorijuma na otplatu kredita IRB-a, kao i odluku Agencije za bankarstvo Srpske za odobravanje moratorijuma i drugih olakšica za pravna i fizička lica koji su direktno ili indirektno pogođeni negativnim efektima pandemije virusa korona.

Reklama

Nezavisne novine

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu