Connect with us

ANALIZE

BiH ima 2,67 milijardi KM ugovorenih a neangažovanih kreditnih sredstava

Objavljeno

 


Kredit

Bosna i Hercegovina trenutno ima 2,67 milijardi KM neangažovanih kreditnih sredstava ugovorenih kod međunarodnih kreditora, izvještava Indikator.ba.

Neki od kredita koji su odobreni a neiskorišteni su „na čekanju“ godinama, dok ima onih koji su u fazi realizacije, ali još nisu u propunosti iskorišteni.

Prema informaciji o stanju javne zaduženosti BiH za period januar-juni 2020. koju je objavilo Ministarstvo finansija i trezora BiH, BiH je angažovala samo 855,66 mil KM kreditnih sredstava za šest mjeseci ove godine.
Pri tome glavninu, 76,04%, čine sredstava Međunrodnog monetarnog fonda, a riječ je kreditu brze pomoći od 330 miliona eura koji je odobren u maju ove godine.

Od ostalih povučenih stredstava, 5,6 posto se odnosi na kredite EIB-a, 5,49% na WBIBRD, 4,85% na EBRD, a na ostale kreditore otpada 8,02% (WBIDA, IFAD, OPEC, CEB, Vlada Japana, KWT i KfW). Statistika za period januar -juni 2020. godine pokazuje da se 78,85 posto povučenih sredstava odnosi na projekte usmjerene na javni sektor, tek 18,88% na infrastrukturne projekte, a 2,27% na privredne djelatnosti.

Na sporost u realizovanju nekih investicionih projekata redovno ukazuju međunarodni činioci, a nedavno je održan i sastanak predstavnika kreditora i bh. vlasti u vezi sa izgradnjom Koridora Vc na kojem je izraženo nezadovoljstvo brzinom radova. Na sporu angažovanost sredstava redovno upozoravaju i Njemačka razvojna banka KfW ali i drugi kreditori.

Od 2,67 milijardi KM, veliki broj neangažovanih sredstava odnosi se na izgradnju dionica Koridora VC, potom na projekte modernizacije cesta, projekte oporavka od poplava, a tu su i izgradnja energetskih objekata, jačanje bankarskog sektora, zapošljavanje i drugi projekti.

Reklama

Tako je kod Evropske banke za obnovu i razvoj neangažovano sredstava za popravku nakon poplava u vrijednosti 116,8 miliona KM čiji je korisnik preduzeće Ceste FBiH, za vodu u Sarajevu cifra iznosi 46,8 miliona KM, dok su za dvije dionice Koriodra Vc nepovučena sredstva u iznosima od po 82,9 i 56,5 miliona KM.
Takođe i dugo godina odgađani Regionalni projekat Plava voda ima nepovučenih 21,3 miliona KM, a projekt modernizacije Luke Brčko 13,5 miliona KM.

Kad je riječ o Njemačkoj razvojnoj banci ukupno je nepovučeno 502,3 miliona KM, a najveća odobrena sredstva su za projekte Pumpne HE Vrilo 195,6 miliona KM, Vjetropark Hrgud B 117,3 miliona KM, Vjetroelektrana Podveležje 103,8 miliona KM, Hidroelektrana Janjići 58,6 miliona KM itd.

Evropska investicijska banka ima nepovučenih 601,4 miliona KM, a najveće su stavke za gradnju dionica Koridor Vc Počitelj-Bijača 160,4 miliona KM, Mostar jug 195,6 miliona KM, Zenica-Sjever 68,4 miliona KM, a tu je pomoć u slučaju poplava 22,5 miliona KM, modernizacija cesta u FBiH 33,0 miliona KM…
Kada je riječ o kreditima Svjetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj (WBIBRD) neangažovano je 265 miliona KM od čega 70,9 miliona za projekt jačanja banakrskog sektora, 49,4 miliona projekta podrške zapošljavanju, 74,6 miliona KM modernizacije putnog sektora, 17,1 milion KM za rekonstrukciju željeznica RS, itd.

Među neangažovanim kreditima nalaze se i on i odobreni od Vlade Japana, a dok je projekt podrške rudarstvu u iznosu od 66,2 miliona KM u cjelosti iskorišten, 29,6 miliona KM za TE Ugljevik još čeka na povlačenje.

U ukupnom stanju vanjske zaduženosti koja je na dan 30.06.2020. godine iznosila 8,66 milijardi KM, po osnovu novih kredita, 55,98 posto ili 4,35 milijardi KM odnosi se na kredite usmjerene za realizaciju infrastrukturnih projekata, 30,99% na kredite namijenjene javnom sektoru, dok je 13,03% za privredne djelatnosti.

Indikator.ba

Reklama

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu