Connect with us

TEHNOLOGIJA

Pet najboljih praksi za zaštitu od cyber rizika u uslovima pandemije COVID-19

Objavljeno

 


Švicarsko udruženje banaka (SwissBanking) dijeli pet najboljih praksi kako biste se zaštitili na poslu, jer pandemija Covid-19 stvara povećane rizike od hakovanja računara zbog špijunaže, manipulacije ili sabotaže.

Pandemija COVID-19: Nova dimenziju cyber rizika

Fokus pandemije COVID-19 baca oštro svjetlo na cyber sigurnost više nego ikad. Posao se za mnoge sada obavlja od kuće, što povećava rizik od hakovanja računara u svrhu špijunaže, manipulacije i sabotaže.
Pojam sigurnosti danas je svima na usnama, na primjer u vezi sa zdravstvenim rizicima povezanim s koronavirusom koji, i lako je razumjeti, uvlače cijelo čovječanstvo u brigu i strah. Svuda je situacija izuzetna. Ljudi se pitaju: kako se ponašati kako bi se izbjegla kontaminacija koronavirusom, šta raditi ili ne raditi, koja su aktivnosti opasne? Ako uspostavimo vezu s potencijalno opasnim računalnim virusima, uočavamo da su paralele brojne, a pitanja identična:

• Kako se mogu zaštititi od virusa?
• Jesam li ranjiv, postoji li mana u mom sistemu koja bi mogla favorizirati hakiranje?

Poređenje se tu ne završava. Također s jedne strane otkrivamo kakva je iznenadna i gotovo potpuna paraliza ekonomije i društva: efekti mega katastrofe u cyber prostoru mogli bi uistinu biti isti, na primjeru uvođenja masivnog ransomwarea koji bi zaključao sve podatke i objavio ih samo za otkupninu.

S druge strane, rad od kuće preporučen tokom pandemije daje novi zamah digitalizaciji, ali ne samo to. Budući da je decentraliziran i oslanja se na virtualne interakcije, otvara nove IT ranjivosti koje svaki sistem upravljanja kibernetskom sigurnošću mora uzeti u obzir.
Državne granice ne štite od virusa. Ova se rečenica odnosi na stvarni svijet kao i na virtualni svijet. Rastuća globalizacija i digitalizacija podižu svijest da kibernetički rizici postoje i da niko nije zaštićeno ostrvo. To je vrijedilo i prije nego što je pandemija COVID-19 iznenada postavila pravilo rada kod kuće, kako bi se rizik po zdravlje smanjio na najmanju moguću mjeru.

Reklama

Dobra praksa

Rad od kuće povećava ličnu odgovornost koja leži na svakom zaposlenom. Koji su specifični povezani rizici i kako se možete zaštititi od njih? Evo nekoliko korisnih savjeta.

• Zaštita od virusa

Provjerite je li vaš računar uvijek zaštićen najnovijim antivirusom. Ako radite od kuće s prijenosnim računarom u vlasništvu vašeg poslodavca, pobrinite se da se redovito skenira i štiti od virusa.

• Vizuelna zaštita

Uvjerite se da niko drugi ne može vidjeti ono što prikazuje vaš ekran, na primjer kroz prozor u sobi u kojoj radite. Kada napustite radnu stanicu, makar i na kratko, uspavajte ekran.

Reklama

• Socijalni inženjering (rizik od psihološkog krađe identiteta)

U trenutnom kontekstu povezanim s koronavirusom, budite posebno oprezni kada primate e-poštu ili telefonske pozive (tipičan slučaj: poziv „Microsoftovog tehničara“) koji pod izgovorom, na primjer za resetiranje lozinke ili izvršenja „neophodnog“ ažuriranja sistema Windows, nastoji da od vas dobije osjetljive podatke.

• Oblak

Ako vam poslodavac pruža sigurnu infrastrukturu u oblaku (npr. Office 365) da olakša saradnju s vašim kolegama, koristite je. Ovo je najbolje rješenje za razmjenu dokumenata. Vaš poslodavac će izvršiti potrebne provjere. S druge strane, ako nemate sigurno rješenje u oblaku, budite posebno oprezni pri korištenju sigurnog preglednika i ne šaljite povjerljive datoteke putem javnih oblaka (Dropbox, itd.). Pošaljite svoje osjetljive podatke šifriranom e-poštom u obliku zip datoteke sna primjer prvo razmijenite lozinku putem drugog kanala, na primjer telefonom.

• Smjernice

Ako je potrebno, možda će biti potrebno prilagoditi se novom radnom okruženju, odnosno domu, postojećim direktivama o IT sigurnosti. To uključuje podizanje svijesti zaposlenih o novim oblicima piraterije i psihološke prevare (socijalni inženjering). Gore spomenuti aspekti sigurno nisu iscrpljeni. No usvajanjem dobrih praksi bit ćete sigurni čak i u kontekstu rada od kuće. Zbog toga što švicarske banke tradicionalno ispunjavaju stroge sigurnosne zahtjeve i znaju se zaštititi od kibernetičkih rizika – posebno u okviru švicarske Nacionalne strategije za zaštitu kibernetičkih rizika (NCS) koja se provodi u saradnji s vlastima.

Reklama

Indikator.ba

TEHNOLOGIJA

Kompanija Richarda Bransona u BiH promijenila vlasnike i identitet

Objavljeno

 

Od

Kompanija Virgin Pulse Bosnia, jedan od vodećih IT firmi u Bosni i Hercegovini, primijenila je ime i vizuelni identitet, nakon spajanja i promijena u vlasničkoj strukturi.

Podsjećanja radi, riječ je o kompaniji koju je osnovao britanski milijarder Richard Branson.

Kompanija Virgin Pulse nedavno je spojena sa drugom kompanijom, HealthComp. Nova kompanija koja je nastala spajanjem ove dvije firme zove se Personify Health, pa je posljedično preimenovana i kompanija u BiH, izvještava BiznisInfo.ba.

Kombinovana vrijednost dvije kompanije je 3 mlrd USD. Obje kompanije se bave unapređenjem zdravlja koristeći najsavremenije tehnologije.

Od spajanja, dvije firme su predstavile prvu i jedinu personaliziranu zdravstvenu platformu – sve na jednom mjestu. Personify Health pomaže firmama da optimiziraju ulaganja u svoje članove dok istovremeno osnažuje ljude da se dublje bave svojim zdravljem.

Nova kompanija ima kompleksnu vlasničku strukturu iza koje stoje veliki ulagači. Većinski vlasnik Personify Healtha je fond New Mountain Capital, div koji upravlja imovinom ukupne vrijednosti od preko 40 mlrd USD. Fond je osnovao Steve Klinsky 1999. godine.

Reklama

Drugi veliki dioničari Personify Healtha su Blackstone, Marlin Equity Partners i Morgan Health.

Kako je BiznisInfo.ba ranije pisao, firma Virgin Pulse Bosnia prošle godine je ostvarila ukupne prihode od oko 32,4 mil KM. To su rekordni prihodi i predstavljanju veliko povećanje u odnosu na 21,4 mil KM iz 2021. godine ili 12,7 miliona iz 2020. godine. Nedavno su dosegli broj od 600 zaposlenih u BiH.

Virgin Pulse Bosnia ima sjedište u Tuzli i ured u Sarajevu. Ova kompanija u BiH se neprestano širi. Riječ je trenutno o jednoj od vodećih kompanija u BiH iz IT industrije. Iz naše zemlje, oni rade sa klijentima širom svijeta.

Virgin Puls je 2018. preuzeo tuzlansku firmu Piksel Interactive koja je tada zapošljavala oko 100 mladih i obrazovanih ljudi. Kompanija, koja se od tada zove Virgin Pulse Bosnia, konstantno se širi. Agencija za promociju stranih investicija proglasila Virgin Pulse jednim od najznačajnijih stranih investitora u BiH u 2021.

biznisinfo.ba

Reklama
Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Miškovićev „Ananas“ ulazi na tržište BiH

Objavljeno

 

Od

Najveća regionalna platforma za elektroničku trgovinu Ananas, članica Delta Holdinga Miroslava Miškovića, planira ove godine ući na tržišta Bosne i Hercegovine i Crne Gore, obznanila je danas na konferenciji za novinare viša potpredsjednica za strategiju i razvoj kompanije Delta Holdinga Marija Desivojević Cvetković.

– Platforma je u prošloj godini otvorila svoje urede u Sjevernoj Makedoniji, a u ovoj godini planiran je izlazak na nova tržišta regije, prije svega Crne Gore već u prvoj polovini godine. Smatramo kako ova zemlja ima veliki potencijal. Također, početkom druge polovine godine planiramo i ulazak na tržište Bosne i Hercegovine – kazala je Desivojević Cvetković.

Ananas na crnogorsko tržište neće ući putem akvizicije postojećeg e-trgovca kako je to uradio u Sjevernog Makedoniji nego izravno. Cvetkovićeva je najavila i širenje na tržišta Albanije i Kosova.

Manager.ba

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Google lansirao Gemini, odgovor na Chat GPT

Objavljeno

 

Od

Google je u srijedu lansirao ono što smatra svojim najvećim i najsposobnijim modelom vještačke inteligencije dok raste pritisak na kompaniju da odgovori kako će unovčiti AI.

Veliki jezički model Gemini uključivaće paket od tri različite veličine: Gemini Ultra, njegova najveća, najsposobnija kategorija; Gemini Pro, koji se prilagođava širokom rasponu zadataka; i Gemini Nano, koji će koristiti za specifične zadatke i mobilne uređaje.

Za sada, kompanija planira da licencira Gemini korisnicima putem Google Clouda za korištenje u vlastitim aplikacijama. Od 13. decembra programeri i poslovni korisnici mogu pristupiti Gemini Pro putem Gemini API-ja u Google AI Studiju ili Google Cloud Vertex AI. Android programeri takođe će moći da grade s Gemini Nano.

Gemini će se takođe koristiti za pokretanje Googleovih proizvoda kao što su njegov Bard chatbot i Search Generative Experience, koji pokušava odgovoriti na upite pretraživanja tekstom u stilu razgovora (SGE još nije široko dostupan).

Gemini Ultra je prvi model koji nadmašuje ljudske stručnjake na MMLU-u , koji koristi kombinaciju 57 predmeta kao što su matematika, fizika, istorija, pravo, medicina i etika za testiranje znanja o svijetu i sposobnosti rješavanja problema, kompanija je rekla u blog postu u srijedu. Navodno može razumjeti nijanse i razmišljanje u složenim temama.

Gemini je rezultat velikih zajedničkih napora timova Googlea, uključujući naše kolege iz Google Researcha – napisao je izvršni direktor Sundar Pichai u objavi na blogu u srijedu. “Izgrađen je od temelja da bude multimodalan, što znači da može generalizovati i neprimjetno razumjeti, djelovati i kombinirati različite vrste informacija uključujući tekst, kod, audio, sliku i video.”

Reklama

Počevši od danas, Googleov chatbot Bard koristit će Gemini Pro za pomoć s naprednim razmišljanjem, planiranjem, razumijevanjem i drugim mogućnostima. Početkom sljedeće godine pokrenuće “Bard Advanced”, koji će koristiti Gemini Ultra, rekli su rukovodioci  u razgovoru s novinarima u utorak. Predstavlja najveće ažuriranje Barda, njegovog chatbota sličnog ChatGPT-u, prenio je SEEbiz.

Nastavite čitati

U trendu