Connect with us

ANALIZE

Željena plata u BiH za godinu dana porasla za 300 KM

Objavljeno

 


Za godinu dana očekivanja za platama bh. građana porasla su za 300 KM, ali oni istovremeno prednjače i u strahu za svoje poslove i u tome da žele da rade kod stranog poslodavca.

Pokazuju ovo podaci regionalnog istraživanja nekoliko vodećih sajtova za oglašavanje poslova u BiH, Hrvatskoj, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Sloveniji.

Portal Posao.ba je za vrijeme trajanja regionalnih „Virtuelnih dana karijera i znanja“, od 7. do 14. oktobra, u saradnji sa portalima MojPosao iz Hrvatske, Infostud iz Srbije, Vrabotuvanje iz Sjeverne Makedonije te Deloglasnik.si iz Slovenije sproveo ovo istraživanje s ciljem da se uporede sličnosti i razlike na tržištu rada ovih pet zemalja.

U istraživanju je učestvovalo nešto više od 5.000 ispitanika, od kojih je od bh. ispitanika 63 odsto nezaposlenih, 33 odsto zaposlenih, a četiri odsto se još školuju.

„Sedamdeset šest odsto građana BiH u narednih godinu dana želi promijeniti posao, što je za 14 odsto više u odnosu na regionalno istraživanje od prošle godine“, piše u istraživanju i dodaje da su strani poslodavci i ove godine najpopularniji izbor.

Većina zaposlenih ispitanika iz BiH, njih 33%, boji se da bi mogli ostati bez posla u narednom periodu usljed krize izazvane pandemijom virusa korona. Ista je situacija u cijelom regionu.

Reklama

Najmanjom prosječnom platom bi bili zadovoljni Makedonci, dok najvišu cifru žele Slovenci.

„Bh. građani bi bili zadovoljni prosječnom platom od 1.600 KM u odnosu na lanjskih 1.300, Hrvati 2.200 KM, građani Srbije 1.200 KM, Makedonije 1.000 KM, dok je prosječna željena plata kod Slovenaca 2.500 KM“, podaci su istraživanja iz kog je interesantan i podatak da u BiH muškarci očekuju skoro 400 KM veću platu od žena.

Za čak 40 odsto ispitanika iz BiH idealan šef bi bio strani poslodavac, dok se za državne institucije odlučilo 25 odsto ispitanika.

Ispitanici više i visoke stručne spreme u najvećoj bi mjeri radili u stranim privatnim kompanijama, dok oni sa srednjom stručnom spremom preferiraju državne institucije.

Nadalje, 37% ispitanika iz BiH, koje najvećim dijelom čine nezaposlene osobe koje aktivno traže posao, je od izbijanja pandemije u nekom trenutku ostalo bez posla. Hrvatska, Slovenija i Sjeverna Makedonija nas prate postotkom od 36 odsto, dok je u Srbiji postotak najniži i iznosi 29 odsto.

Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, smatra da je prosječna plata onolika koliko tržište govori te da trenutno nisu realna očekivanja radnika da plata bude 1.600 KM.

Reklama

„Trenutno nemamo izvore odakle bi se to namirilo“, ističe Trivić i dodaje da je evidentno da su u RS barem zadnje tri godine plate rasle od pet do sedam odsto godišnje, te da podaci od prethodnog mjeseca govore da je rast plata i dalje nastavljen.

„U RS moramo doći do toga da, kao i na Zapadu, godišnji rast plata bude obavezan“, ističe Trivić.

Igor Gavran, ekonomski analitičar, ističe za „Nezavisne“ da su želje radnika za platama većim za 300 KM ove godine nego godinu dana ranije posljedica većih troškova života i potreba.

„Jedan od dodatnih faktora može biti i iseljavanje stanovništva, koje smanjuje konkurenciju za pojedine vrste poslova i omogućava zaposlenima da više cijene svoj rad i očekuju veće naknade“, ističe on.

Prema njegovim riječima, sasvim je očekivana zabrinutost zaposlenih za sigurnost radnog mjesta zbog posljedica pandemije. Dodao je da je interesantan i podatak da ogroman broj ispitanih u stvari već želi da promijeni poslodavca, ali ipak su zabrinuti jer su svjesni da neće biti lako pronaći novog i boljeg.

„U svakom slučaju nekoliko je zabrinjavajućih poruka ovog istraživanja, veliki broj radnih mjesta je upitan i neophodna je hitna akcija domaćih vlasti na podršci privredi kako bi se barem najveći dio njih uspio sačuvati, iako je pozitivna percepcija da je većina poslodavaca reagovala dobro na pandemiju. Tragično je da značajan broj njih nije omogućio rad od kuće, što je sasvim sigurno imalo negativne efekte i na širenje pandemije“, ističe Gavran.

Reklama

Dodao je da je činjenica da veći broj visokoobrazovanih preferira strane privatne poslodavce u odnosu na javni sektor s jedne strane pozitivan u smislu ambicije i spremnosti na izazov.

„S druge strane, to potvrđuje ono što odavno znamo – da se pametni i sposobni uglavnom uopšte ne mogu zaposliti u javnom sektoru jer su tamo prioriteti partijske, porodične i druge veze“, zaključio je Gavran.

Nezavisne novine

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu