Connect with us

ANALIZE

Više domaćih proizvoda u korpi

Objavljeno

 


Pandemija virusa korona pokazala je da Srpska ima proizvodne kapacitete kojima može da zadovolji veći dio potreba stanovništva, a u jeku krize građani su lani u potrošačku korpu mahom birali proizvode nastale u domaćim fabrikama.

Osim što je kriza natjerala stanovništvo da mijenja navike i kupuje domaće, jer je poremetila transport proizvoda iz uvoza, dobrim dijelom na svijest javnosti uticala je i kampanja “Kupujmo domaće”, koju je kroz projekat “Naše je bolje” lani pokrenula Privredna komora Srpske.

– Kampanja je naišla na pozitivne reakcije predstavnika institucija, medija, potrošača i javnih ličnosti. Doprli smo do svijesti potrošača jer su oni iskazali mnogo veće interesovanje za domaće proizvode nego što je to ranije bio slučaj. To su povratne informacije iz najvećih tržnih centara – kazao je za “Glas Srpske” portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević, podsjetivši da se projekat “Naše je bolje” realizuje već 12. godinu. Pojasnio je da je, s obzirom na to da je prošla godina bila specifična po mnogo čemu, došlo do promjene navika potrošača, koji su kupovali samo osnovne životne namirnice, te nije moguće statistički uporediti prošlu sa bilo kojom drugom godinom.

– Evidentno je da su potrošači prepoznali koji su to domaći proizvodi. Uvijek je važno kupovati domaće, a u vremenu krize najvažnije. Osim toga, kriza je pokazala i da imamo domaće kapacitete, da možemo sami da proizvedemo i zadovoljimo potrebe potrošača jer u takvim vremenima svako se okreće sebi. Kvalitet domaćih proizvoda je sigurno, ako ne iznad, onda u rangu kvaliteta svjetskih – rekao je Blagojević.

Proizvođači tvrde da bi kampanje poput ove trebalo neprestano da traju, te da se i na taj način stimuliše domaća proizvodnja i podstiče kupovina domaćih proizvoda.

Vlasnik mljekare “Pađeni” iz Bileće Nenad Vukoje ističe da se vidi blago povećanje interesovanja za domaće proizvode, ali da zbog pandemije veliki dio njihovih kupaca lani nije radio.

Reklama

– Naši najveći klijenti su hotelijeri, koji lani nisu radili, a nije bilo ni dijaspore, pa o većoj prodaji ne možemo govoriti. Kampanje koje podstiču kupovinu domaćih proizvoda su dobre i treba ih kontinuirano sprovoditi, da građani vide gdje i kako proizvodimo naše mliječne proizvode i da na osnovu toga i biraju naš brend – kazao je Vukoje.

Vlasnik kompanije “Frukta trejd” iz Dervente Duško Reljić rekao je da pomaka ima, ali da i dalje treba podsticati kupovinu domaćih proizvoda.

– Naši proizvodi su uvijek uspijevali da nađu put do kupaca, a nadam se da će u narednom periodu biti i prepoznatljiviji, jer po kvalitetu sigurno mogu da pariraju evropskim – istakao je Reljić.

Najbolji

Vladimir Blagojević ističe da se kampanja nastavlja i u ovoj godini.

– Iduće sedmice u okviru tradicionalnog izbora najuspješnijih u privredi Srpske, koji će Komora realizovati kroz televizijsku emisiju, izabraćemo i deset domaćih proizvoda koji su se istakli svojim kvalitetom i zaslužili da ponesu epitet “najbolje iz Srpske” – rekao je Blagojević.

Reklama

Glas Srpske

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu