Connect with us

ANALIZE

Javni sektor jači za 2.242, a privatni za tek 36 radnika

Objavljeno

 


Ukupan broj zaposlenih u Republici Srpskoj u prvom kvartalu ove godine bio je neznatno veći u odnosu na isti period lani, ali najnoviji statistički podaci ukazuju da je najviše novih radnih mjesta otvoreno u javnom sektoru.

U Srpskoj je na kraju marta bilo 275.358 zaposlenih, od kojih 81.269 u državnim institucijama i preduzećima, što je, kako pokazuju evidencije Zavoda za statistiku RS, za 2.242 više nego u istom periodu lani. S druge strane, kada je riječ o privatnom sektoru, na kraju prvog tromjesečja bilo je 162.712 radnika, što je tek za 36 više nego lani. Broj radnika u zadružnim preduzećima, kako pokazuju evidencije zavoda, stagnira, dok ih je u mješovitim preduzećima evidentirano 1.979 manje nego prošle godine.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić kaže da mješovitim preduzećima pripada “Elektroprivreda RS”, gdje je veliki broj radnika dobio otpremnine.

– Većina je našla novi posao i to uglavnom u javnom sektoru. I dalje je prisutan negativan trend prekomjernog zapošljavanja u javnom sektoru, gdje je ionako godinama prisutan višak radnika, čime se svima šalje pogrešna poruka, a posebno onima koji tek završavaju školovanje – istakao je Trivić. On kaže da je ipak potrebno pozitivno posmatrati svaki, pa i minimalan porast broja radnika u privatnom sektoru.

– I pored korone imamo barem taj minimalni rast broja zaposlenih, što je posebno ohrabrujuće u ovom teškom periodu – naveo je Trivić.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da se, iako su vlasti u BiH obećale Svjetskoj banci da neće biti zapošljavanja u javnom sektoru, to nije desilo.

Reklama

– Sve to će mnogo koštati njene građane i već košta. Nedovoljno je investicija i programa podrške realnom sektoru, uvozimo sve što možemo proizvesti, a domaća poljoprivreda je zanemarena – istakao je Pavlović.

Posljednji presjek Republičkog zavoda za statistiku pokazuje da je u odnosu na isti period lani bilo dosta oscilacija u broju zaposlenih kada se posmatraju pojedinačni sektori. U prerađivačkoj industriji je na kraju marta ove godine bilo 313 radnika manje nego lani u istom mjesecu, dok ih je u sektoru koji pokriva trgovinu na veliko i malo, te popravku motornih vozila i motocikala bilo manje za 1.132.

Pad broja radnika je vidljiv i u djelatnostima koje se odnose na pružanje smještaja, pripremu i posluživanje hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo, gdje je u odnosu na prošlogodišnji mart na kraju istog mjeseca 2021. godine broj zaposlenih bio manji za 720.

S druge strane, broj zaposlenih u područjima u koja se računaju javna uprava, odbrana, obavezno zdravstveno osiguranje, obrazovanje te zdravstvena zaštita i socijalni rad veći je za gotovo 1.500 u odnosu na presjek iz marta 2020. godine.

Stručna sprema

Kada je riječ o stepenu obrazovanja, od ukupnog broja zaposlenih u Srpskoj, 62.973 je sa visokom, a 111.432 sa srednjom stručnom spremom.

Reklama

– Kvalifikovano je 27.424, a nekvalifikovano 11.256 zaposlenih – podaci Zavoda za statistiku RS.

Glas Srpske

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu