Connect with us

ANALIZE

IT stručnjaci sa trona skinuli bankare

Objavljeno

 


Najveće plate u januaru imali su zaposleni u oblasti informacija i komunikacija, koji su sa neto prosjekom od 1.521 KM skinuli sa trona radnike u sektoru finansijske i djelatnosti osiguranja, koji su godinama zauzimali prvo mjesto po visini primanja u Srpskoj.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna neto plata u oblasti informacija i komunikacija u januaru ove godine bila je veća za 146 maraka u odnosu na decembar, a za čak 455 maraka u odnosu na januar prošle godine.

Bankari su tako skliznuli na drugo mjesto sa prosječnom platom od 1.477 KM, koja je čak bila niža od decembarske za 125 maraka, dok je u odnosu na januarsku 2020. bila veća tek za 25 KM.

Podaci Zavoda pokazuju da je prosječna neto plata u januaru iznosila 1.042 KM i bila je nominalno veća za 0,4 odsto u odnosu na decembar, a za 8,3 odsto u odnosu na isti mjesec lani.

Ekonomista Aleksandar Ljuboja rekao je za “Glas Srpske” da su ovi podaci dokaz da se informaciono-komunikaciona industrija nameće kao najprofitabilnija od svih postojećih.

– Mi više ne možemo bez digitalnih alata i servisa i naš način života je podređen digitalnom i virtuelnom svijetu, a svi smo svjedoci da se taj svijet razvija do neslućenih dimenzija – kazao je Ljuboja.

Reklama

Činjenica je, kako kaže, da se sve više koristi i konzumira ta vrsta proizvoda i usluga i shodno tome dolazi se do činjenice da su oni koji vladaju znanjem u tehnologiji i razvijaju nove proizvode u toj sferi u poziciji da diktiraju cijene.

– A onda je normalno i da zarade u tom sektoru rastu i one će sigurno rasti i dalje – istakao je Ljuboja.

Kada je riječ o finansijskoj i djelatnosti osiguranja, te platama u tom sektoru koje su bile veće u decembru, Ljuboja ističe da se tradicija 13. plate, koja postoji u zapadnoj Evropi, jednim dijelom prenijela i kod nas.

– Većina bitnih kompanija u tom sektoru u rukama je stranaca, a na taj način oni motivišu radnike pred praznike – rekao je Ljuboja.

Sekretar granskog Udruženja za informaciono-komunikacione tehnologije u Privrednoj komori RS Slobodan Dragičević kaže da podaci o platama govore da je IT sektor jako razvijen.

– Naši stručnjaci rade za razvijena strana tržišta. Strane zemlje trenutno koriste intelektualnu snagu i sposobnosti naših stručnjaka iz ove oblasti za digitalizaciju svoje privrede – rekao je Dragičević. Trenutno tržište rada svuda u svijetu, kako ističe, vapi za IT stručnjacima, a dobre plate prilika su da mladi ostanu ovdje da rade i grade budućnost.

Reklama

Stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS Božana Radošević kaže da je bitno napomenuti da se, kada se govori o visini plata u Srpskoj, ni za jednu radničku platu ne može reći da je visoka.

– Kada govorimo o pojedinim sektorima, poslodavci su, pored toga što je kroz poresku politiku povećana plata, išli u tom pravcu da dodatno povećaju primanja radnicima – kazala je Radoševićeva.

Potražnja

Slobodan Dragičević ističe da analize koje je sproveo njihov sektor za 2020. godinu pokazuju da je za 65 odsto povećano investiranje IKT kompanija u nekretnine.

– To je dobar pokazatelj koji govori da te kompanije žele da ostanu i zaposle što veći broj radnika, za kojima vlada izuzetno velika potražnja. O tome dovoljno govori činjenica da samo od jedne kompanije, kakvih je oko 500 u Srpskoj, imamo zahtjeve da pokušamo pronaći 50 programera – rekao je Dragičević.

Glas Srpske

Reklama

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu