Connect with us

ANALIZE

Lani iz Ukrajine i Rusije u BiH stiglo proizvoda za više od 300 miliona KM

Objavljeno

 


Granični prelaz Batrovci

U toku prošle godine iz Ukrajine i Rusije je u Bosnu i Hercegovinu uvezeno proizvoda u iznosu od 302.140.912 KM, podaci su Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Kako se navodi u ovim podacima, u toku 2021. godine proizvoda iz Rusije koji su došli u BiH je u iznosu od 269.663.436 KM, dok je uvoz iz Ukrajine u iznosu od 32.477.476 KM.

„Sa druge strane, u ove zemlje je izvezeno proizvoda u iznosu od 109.899.739 KM, i to u Rusiju 102.476.507 KM, a u Ukrajinu 7.423.232 KM“, stoji u podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Tokom prošle godine iz Ukrajine je najviše uvezeno drva i proizvoda od drveta, kao i drvenog uglja, i to 5.301.069 kilograma ukupne vrijednosti 7.110.472 KM.

„Zatim slijedi uvoz plastičnih masa i proizvoda od plastičnih masa, i to 2.319.289 kilograma vrijednosti 6.560.815 KM“, stoji u podacima UIO BiH.

Iz Rusije je tokom prošle godine najviše došlo mineralnih goriva, mineralnih ulja i proizvoda njihove destilacije, kao i bitumenske materije i mineralnih voskova, i to 412.837.083 kilograma u iznosu od 228.655.178 KM.

Reklama

„Nakon toga slijedi uvoz zrakoplova, svemirskih letjelica i njihovih dijelova, i to 4.480 kilograma u iznosu od 12.642.764 KM“, navodi se u ovim podacima.

Što se tiče izvoza, u Rusiju smo tokom prošle godine najviše plasirali farmaceutske proizvode vrijednosti 81.339.933 KM, a zatim jestivo voće i orašaste plodove, koru agruma, dinje i lubenice u iznosu od 8.831.486 KM.

„U Ukrajinu je 2021. godine izvezeno najviše farmaceutskih proizvoda, i to u iznosu od 3.028.757 KM, te proizvoda od željeza i čelika vrijednosti 1.634.391 KM“, ističe se u podacima UIO BiH.

Tokom 2020. godine iz Ukrajine je uvezeno proizvoda u iznosu od 18.444.681 KM, a 2019. vrijednosti 18.632.095 KM.

„Iz Rusije smo u toku 2020. godine uvezli proizvoda od 177.337.499 KM, a godinu ranije vrijednosti 189.277.179 KM“, stoji u ovim podacima.

Nemanja Vasić, potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, istakao je za „Nezavisne novine“ da je još neizvjesno kako će se odvijati situacija u vezi s uvozom i izvozom iz ovih zemalja zbog ratnog stanja u Ukrajini.

Reklama

„Ukoliko dođe do blokade Ukrajine, onda će biti nemoguće i uvoziti, ali i izvoziti proizvode u ovu državu. Kada je u pitanju Rusija, sigurno će doći do poskupljenja energenata zbog ove situacije i otežanog transporta, a Bosna i Hercegovina je dosta zavisna od energenata iz Rusije, posebno goriva i plina“, naglasio je Vasić.

Prema njegovim riječima, i izvoz u Rusiju će biti dosta teži jer će putevi kojima će se transportovati roba biti duži, a prevoz skuplji.

„U svakom slučaju, možemo očekivati dosta otežanu razmjenu s ovim državama, kao i manji obim trgovinske razmjene i poskupljenja“, zaključio je Vasić.

Nezavisne novine

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu