Connect with us

PRIVREDA

Srpska u poziciji da značajno investira

Objavljeno

 


Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da u Republici Srpskoj gotovo nema opštine gdje kapitalni problemi nisu riješeni, kao i da je Srpska došla u poziciju da može značajno da investira.

– Vlast u Republici Srpskoj već godinama se bavi rješavanjem kriza, od one izazvane poplavama, preko krize na globalnom nivou, do one izazvane pandemijom virusa korona, a sada izazvane dešavanjima u Ukrajini – naveo je Dodik.

Dodik kaže da onaj ko hoće da pogleda, može samo da kaže da je Srpska napredna uprkos svemu.

– Rekao bih da smo mi krizna vlast, rješavamo samo krize. A onaj ko hoće da pogleda, reći će da je Republika Srpska napredna, jer mnogo toga ranije nije postojalo – istakao je Dodik.

On je rekao da je na području Istočnog Sarajeva izgrađena zgrada Vlade Republike Srpske, sportska dvorana i bolnica, te da se može reći da je ponikao čitav jedan grad koji nije postojao prije 20 godina.

Dodik je naveo da sve ovo nije bilo moguće prije desetak godina, jer je Republika Srpska bila u obavezi da plaća reparacije kao što je stara devizna štednja, ali i ratna šteta, te druge obaveze koje su odnijele ogroman novac.

Reklama

– Naravno, mi moramo da dižemo standard života na viši nivo, što znači da se moramo baviti ekološkim pitanjima, ne samo da podižemo svijest stanovništva, već da gradimo različite ekološke centre koji omogućavaju da se priroda očuva. To je ono što i činimo – istakao je srpski član Predsjedništva.

On je napomenuo da je za Republiku Srpsku bitno da ima dovoljno energije i hrane, kao i da Srpska ima ozbiljne pretpostavke i za jedno i za drugo.

– Ako ne budemo vodili autentičnu politiku, mogli bismo doći u situaciju da nas neke asocijacije sa strane preuzmu, odnosno da nam preuzmu energiju, tako da moramo ostati samostalni u smislu donošenja odluka o našim perspektivama – naglasio je Dodik za RTV Istočno Sarajevo.

Prema njegovim riječima, Republika Srpska bi trebala da se razvija u tri pravca – prvi je proizvodnja energije koja mora biti dovoljna za Republiku Srpsku, ali i da bude viškova koji će se izvoziti, kako bi Srpska mogla da nastavi sa politikom očuvanja niskih cijena energije na domaćem tržištu.

Kao drugi pravac Dodik je naveo proizvodnju hrane, gdje je akcenat stavljen na obrađivanje vlastitih parcela, ne samo za ličnu prehranu, već proizvodnja zdrave hrane, čiji je značaj prepoznat u cijelom svijetu.

On je pomenuo komercijalnu proizvodnju na području Podrinja, Semberije, Posavine, Lijevča polja, za koje je rekao da je riječ o ozbiljnoj površini koju treba pripremiti.

Reklama

– U Republici Srpskoj ove godine je posijano 20 odsto više pšenice nego što je to bilo prošle godine – rekao je Dodik i dodao da nadležne institucije u Srpskoj ulažu ozbiljan novac.

Srpski član Predsjedništva je istakao da je treći pravac razvoja Republike Srpske edukacija stanovništva u informacionim tehnologijama, bez kojih nema razumijevanja današnjih procesa, te dodao da nakon toga ide sve ostalo, kao što je unapređenje obrazovanja, te razvoj turizma.

– Ulagali smo u Hercegovinu kao turističku destinaciju, gdje je najprepoznatljivije Trebinje. Tu je Višegrad, gdje smo gradnjom Andrićgrada skrenuli pažnju i privukli značajna broj turista, Јahorina, kao dominantan turistički kapacitet, a tu su još turističke destinacije Banjaluka, Foča – naveo je Dodik.

Prema njegovim riječima, Republika Srpska mora privući turiste kako bi njihov broj na godišnjem nivou iznosio dva miliona.

U IZRADA STUDIЈA UREĐENjA SAOBRAĆAЈNE INFRASTRUKTURE SRPSKE

Dodik je izjavio da je u izradi studija saobraćajne infrastrukture Republike Srpske kojom će ova oblast biti potpuno uređena.

Reklama

– Želimo da uradimo da konekcija brze ceste koja ide od Višegrada prema Istočnom Sarajevu povučemo prema Rudom, spustimo teritorijom Republike Srpske prema Foči i dalje prema Trebinju. To će biti prioritet u rangu svih komunikacijskih puteva koji pravimo u Republici Srpskoj – rekao je Dodik.

On je istakao da je nemoguće sve to realizovati za par godina, te da je riječ o generacijskom poslu.

Dodik je naveo i da se radi na projektima izgradnje treće kolovozne trake preko Romanije, izgradnja gondole Pale-Јahorina, rekonstrukcije magistralnih puteva Foča-Tjentište i Foča–Šćepan polje, izgradnji zgrade Rektorata i Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu, te probijanja tunela koji bi se poboljšala komunikacija između opština Istočno Novo Sarajevo i Pale.

– Sve su to živi projekti na kojima se radi. Mora se od nečega krenuti jer je ponekad dovoljno i da se o nečemu govori jer se i tako vrši pritisak da počne da se radi – rekao je Dodik za RTV Istočno Sarajevo.

On je podsjetio kako je u vrijeme kada je bio na čelu Vlade Republike Srpske i izgradnje puta od Istočnog Novog Sarajeva do Јahorine u opštoj nestašici novca bilo teško da se izdvoje sredstava za razliku od danas.

– Kada se sabere mislim da je vlast koju sam ja predstavljao ili partija koju ja predstavljam u ovom dijelu Republike Srpske uložila više od jedne milijarde KM budžetskih sredstava u različite objekte – od Osnovne škole „Petar Petrović Njegoš“ do školske dvorane u Vojkovićima – rekao je Dodik koji je i predsjednik SNSD-a, naglašavajući da će se i dalje tako činiti.

Reklama

On je naveo da je Republika Srpska kada je SNSD došao na vlast imala bruto domaći proizvod od četiri milijarde KM, a danas on iznosi 13 milijardi.

Kad je riječ o odnosima Srbije i Republike Srpske, Dodik je istakao da je to životno pitanje.

– Srbija u nekom državotvornom teritorijalnom smislu naravno percipira Kosovo kao jedno od važnih pitanja. Ali, najvažnije nacionalno pitanje Srbije je Republika Srpska gdje živi milion Srba. To sada u Srbiji razumiju bolje nego što je to bilo ranije – smatra Dodik.

On je ukazao na to da se Srbija promjenila i da danas ima potencijal da nešto učini u smislu razvijanja odnosa.

– Ti odnosi su danas najbolji mogući. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić imao je empatiju i razumijevanje, ali isto tako su budžetska sredstava Srbije povećana i može se tu pomoći – rekao je Dodik.

On je istakao da je podjednako važna i politička podrška Republike Srpske procesima koji su vezani za samu Srbiju, ali i podrška Srbije Dejtonskom mirovnom sporazumu.

Reklama

Preuzeto: RTRS

PRIVREDA

Zaduženost Republike Srpske gotovo dvostruko veća od FBiH

Objavljeno

 

Od

Prvo zaduženje u ovoj godini Vlada Republike Srpske planira već ove sedmice. Zakazana je aukcija šestomjesečnih trezorskih zapisa na Banjalučkoj berzi, putem koje se RS planira zadužiti 10 miliona KM.

Podsjetimo da je Narodna skupština RS krajem prošle godine usvojila odluke o dugoročnom i kratkoročnom zaduženju RS za 2024. godinu kojima je predviđeno da se taj entitet može zadužiti iznosom do 1,2 milijarde KM.

Najavljeno je da će 87. aukcija trezorskih zapisa RS biti održana 25. januara na Banjalučkoj berzi. Planirani iznos emisije je 10 miliona KM sa rokom dospijeća šest mjeseci. Biće to prvo ovogodišnje zaduženje RS.

Maksimalan iznos kratkoročnog duga prema odluci koja je usvojena krajem godine ne može biti veće od 337 miliona KM u ovoj godini, a dugoročno maksimalno 951 milion KM.

Sredstva pribavljena dugoročnim zaduživanjem biće upotrijebljena u skladu sa Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama RS za finansiranje kapitalnih investicija, refinansiranje ukupnog duga ili dijela duga RS, plaćanje uslovnih obaveza po osnovu garancija RS te za finansiranje budžetskog deficita u slučajevima kada Ministarstvo finansija procijeni da će planirani rashodi biti veći od iznosa planiranih prihoda, naveli su iz Vlade.

Ukupan javni dug RS je oko 6,2 milijarde KM što je oko 40 posto BDP-a i vlast ovog entiteta tvrdi da RS nema problema sa otplatom te da je zaduženost na istorijskom minimumu. Opozicija je stava da se i u ovoj godini nastavlja politika neosmišljenog zaduživanja kojima se krpe rupe u budžetu.

Reklama

Neosmiljeno zaduživanje kao što je neosmiljeno bez osnovnih ekonomskih parametara, recimo, podići minimalnu platu u RS. To je vjestačka priča koja služi za jednokratnu upotrebu i zadovoljenje političkih mjera koje služe samo za izbornu priču – smatra Milan Miličević, predsjednik SDS-a.

To zaista zvuči mnogo, ovako kada razmišljate, ali to je opet u okvirima onih normalnih zaduženja BDP-a i dugoročno – kaže Anja Ljubojević, potpredsjednica NSRS.

Zbog priča o sankcijama, podsjeća nas sagovornik, nije isključeno da se Vlada kada je riječ o zaduženju na međunarodnom tržištu okrene dalekoistočnim zemljama.

Zaduženje koje mora da obavi RS nije ozbiljan iznos ni za jednu berzu, tako da je samo pitanje koliko je politička situacija stabilna u smislu investitora koji bi pozajmili taj novac za obveznice, mada je kamata koja je određena vrlo atraktivna i vjerujem da će biti lako naći investitore – ističe ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Ukupan javni dug FBiH je oko 6,4 milijarde KM i veći je za oko 200 miliona KM u odnosu na RS. No, gledano u odnosu na BDP zaduženost RS je gotovo dvostruko veća u odnosu na drugi entitet.

BHRT

Reklama
Nastavite čitati

PRIVREDA

Odobrena akvizicija: Britanci vlasnici Mtel-ove firme „Sky Towers Infrastucture“

Objavljeno

 

Od

Konkurencijsko vijeće Bosne i Hercegovine dopustilo je koncentraciju na tržištu iznajmljivanja telekomunikacijskih tornjeva, odnosno, tržištu pružanja prostora na tornjevima za instalaciju infrastrukture elektronskih komunikacijskih mreža na području Bosne i Hercegovine.

Drugim riječima, Vijeće je odobrilo prodaju Mtelove firme Sky Towers Infrastucture međunarodnom gigantu Actis EU Menagement S à.r.l. Luksemburg, izvještava BiznisInfo.ba.

Kako smo ranije pisali, kompanija Actis, vodeći globalni investitor u održivu infrastrukturu sa sjedištem u Londonu, preuzima veliku mrežu telekomunikacionih stubova u Bosni i Hercegovini koja je pripadala firmi Mtel, odnosno Telekomu Srbija.

Odlukom Konkurencijskog vijeća otklonjena je prepreka za ovu veliku akviziciju.

Kako smo ranije pisali, Telekom Srbija Grupa osnovala je Sky Towers Infrastructure u Srbiji, Crnoj Gori i BiH na koje je prenijela vlasništvo nad antenskim stubovima, kao i nad poslovima njihove izgradnje i održavanja. Sky Towers Infrastructure tako je postao vlasnik antenskih stubova i ostale pasivne telekomunikacione infrastrukture.

Prošlog mjeseca smo objavili da Telekom Srbija sprema prodaju ove infrastrukture, i to ukupno 1.827 ovih stubova, od kojih se 995 nalazi u Srbiji, 725 u Bosni i Hercegovini i 107 u u Crnoj Gori.

Reklama

Telekom Srbije posljednjih godina se agresivno širio u cijelom regionu, uključujući BiH, ali je ujedno drastično uvećao dugove. Iz kompanije su kasnije rekli da se prodaju stubovi, ali ne i oprema za telekomunikacije povezana sa njima, kao što su bazne stanice.

Telekom će i dalje ostati korisnik tih stubova u svojstvu zakupca, a njihovom prodajom će prikupiti značajna sredstva.

BiznisInfo.ba

Nastavite čitati

PRIVREDA

Nakon 44 godine gasi se proizvodnja u Prevent FAD-u

Objavljeno

 

Od

Prevent grupacija odlučila je da ugasi proizvodnju u kompaniji Prevent FAD Jelah i otpusti radnike.

Kako je kazao predsjednik sindikata Prevent FAD-a Enes Roša, firma gasi proizvodnju nakon 44 godine rada, a 59 radnika ostaće bez posla.

Otkaze je već dobilo 35 radnika, a preostala 24 su iz zaštićenih kategorija kojima uprava takođe namjerava dati otkaz.

Prema navodima Roše, iz kompanije su kao razlog za gašenje naveli da proizvodni program nije profitabilan, mada je kompanija ostvarila prošle godine dobit od 2,6 mil KM. Navodno, kompanija planira mašine iz Jelaha izmjestiti u Željezaru Ilijaš.

Povodom odluke o gašenju proizvodnje i otkazima, radnici su protestvovali pred Upravom Preventa u Sarajevu tražeći da im minimalne zakonske otpremnine koje je ponudila Uprava budu uvećane.

Iz Prevent grupacije nisu se oglašavali ovim povodom.

Reklama

Prevent FAD bio je poznat kao proizvođač kočionih diskova koje je izvozio na tržište EU za direktnu ugradnju u vozila VW grupacije.

Prevent je nedavno zatvorio fabriku u Bužimu u kojoj je bez posla ostalo 70 radnika.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu