Connect with us

PREDUZETNIŠTVO

Radiš tri dana nedjeljno, plaćaju te za pet: Zašto sve više kompanija smanjuje radnu sedmicu

Objavljeno

 


Kompanija sa Novog Zelanda čiji zaposleni rade četiri dana nedjeljno a plaćaju ih pet, kaže da je eksperiment bio toliko uspješan da se nadaju trajnoj promjeni.

Firma Perpetual Guardian, koja se bavi fondovima, testamentima i nekretninama, navodi da je promjena dovela do poboljšanja produktivnosti njenih 240 zaposlenih koji sada više vremena provode sa porodicom, vježbaju, kuvaju i bave se baštovanstvom.

Firma je sprovela eksperiment – smanjivši radnu nedjelju sa 40 na 32 sada – u martu i aprilu ove godine i pozvala stručnjake da prouče rezultate.

Džerod Har, profesor sa oklandskog Univerziteta tehnologije, kaže da su zaposleni prijavili 24-postotno poboljšanje ravnoteže posla i privatnog života i da su se sa posla vraćali puni energije.

“Supervizori su naveli da je osoblje bilo kreativnije, da su bili više prisutni, dolazili na vrijeme, nisu išli na duge pauze ili izlazili ranije“, kaže Har. “Obim posla koji bi uradili im se zapravo nije promijenio dok su radili četiri umjesto pet dana.“

Slični eksperimenti u drugim zemljama su testirali koncept smanjenja radnih sati kao način poboljšavanja individualne produktivnosti. U Švedskoj, u Geteborgu uveden je, probe radi, šestosatni radni dan i zvaničnici su došli do zaključka da su zaposleni završavali isti obim posla, pa čak i više. Ali kada je 2000. Francuska uvela obaveznu radnu nedjelju od 35 sati, kompanije su se žalile da je konkurentnost smanjena i da gube novac jer moraju da unajmljuju dodatnu radnu snagu.

Reklama

U slučaju kompanije Perpetual Guardian, zaposleni su rekli da ih je promjena motivisala da pronađu načine da povećaju produktivnost dok su u kancelariji. Sastanci su sa dva sata smanjeni na pola sata, na primjer.

“Shvatili su da su gubili vrijeme i počeli su pametnije da rade a ne više“, rekao je Har.

Endru Barns, osnivač kompanije, kaže da vjeruje da je on prvi poslodavac koji radnike plaća za 40 sati rada nedjeljno dok oni rade 32. Druge firme koje su dozvolile radnicima da rade kraće učinile su to tako da oni moraju da sabiju 40 sati rada u manje dana ili da rade za manju platu.

On kaže da će od politike kuće najviše koristi imati zaposlene majke, jer se one koje se vraćaju sa porodiljskog često odlučuju za kraće radno vrijeme a rade ekvivalent pune radne nedjelje.

Temi Barker, klijent menadžer u firmi, slaže se s tim.

Majka dvoje djece iz Oklanda Barker kaže da slobodan dan svake nedjelje provodi završavajući tekuće poslove i odlazeći na sastanke, zbog čega ima više vremena za porodicu vikendima.

Reklama

Tokom kompanijske probe shvatila je da je često skakala sa zadatka na zadatak na poslu i da joj je koncentracija opadala.

“Pošto je fokus na produktivnosti, trudim se da uradim po jednu stvar i da joj se vratim svaki put kada osjetim da sam odlutala“, rekla je ona. “Na kraju svakog dana, osjećala sam se kao da sam uradila mnogo više.“

Ministar za rad Ijan Lie Galoej kaže da previše Novozelanđana radi prekovremeno i da je “sjajno vidjeti kompaniju koja je pronašla bolji način“.

 

Izvor: Bankar.me

Reklama

PRIVREDA

Bihaćka plantaža američke borovnice sa 6000 sadnica opravdava svoje postojanje

Objavljeno

 

Od

Sanela i Nusret Sušić u bihaćkom prigradskom naselju Vikići podignuli su plantažu američke borovnice sa 6000 sadnica na površini dva i pol dunuma koja ovih dana opravdava svoje postojanje. U ovaj obiteljski projekt supružnici Sušić uložili su više od 300 000 KM. (više…)

Nastavite čitati

PREDUZETNIŠTVO

Knjige koje će vam pomoći da izgradite preduzetnički duh

Objavljeno

 

Od

Dobri preduzetnici moraju da imaju hrabrosti da bi uspeli, ali deluje da je tu hrabrost sve teže posedovati. Između globalne recesije i pandemije koja se ubrzava, tržište može izgledati mnogo više neprijateljski nastrojeno prema vama nego ikada. (više…)

Nastavite čitati

BIZLIFE

Ovih šest stvari svaki dobar šef MORA da zna!

Pred vama su neki od načina na koje možete da napravite dobar poslovni tim i budete šef kog će ljudi cjeniti.

Objavljeno

 

Biti šef jeste prijatna, ali i vrlo izazovna pozicija. Mnogi mladi menadžeri u poslu ponekad nisu svesni svih strana ove pozicije. Ne očekuju da, kao lideri, upravo oni moraju da naprave tim koji je kvalitetan i kojem veruju. To je prvi preduslov da menadžer ne mora ubuduće da razmišlja o tome zašto je neko ostao duže na pauzi ili da li će sastanak proći u najboljem redu ako mu šef ne prisustvuje. (više…)

Nastavite čitati

U trendu