Connect with us

ANALIZE

Alarmantno stanje: Čak 40.000 građana napustilo zemlju prošle godine

Objavljeno

 


Iz Hrvatske se prošle godine odselilo gotovo 40.000 ljudi, a u nju se u isto vrijeme doselilo nešto više od 26.000 ljudi.

Kada se podvuče crta, Hrvatska je na planu migracija prošlu godinu zaključila s demografskim minusom većim od 13.000 ljudi.

To su novi podaci državne statistike, prema kojima je trend masovnog iseljavanja iz zemlje nastavljen i prošle godine.

Trend iseljavanja iz Hrvatske, potvrđuju podaci DZS-a, intenzivirao se u jeku posljednje recesije, a dodatni je zamah dobio nakon što su ušli u Evropsku uniju.

Vrhunac iseljeničkog talasa bio je u 2017. godini, kada se iz Hrvatske iselilo više od 47.000 ljudi, a prošla je godina po iseljeničkoj dinamici od pristupanja EU bila na drugom mjestu.

Nepotpuni podaci

Reklama

Iako su ti podaci sami po sebi alarmantni, demografi upozoravaju da su nepotpuni. Drugim riječima, stvaran broj iseljenih veći je od zvanično iskazanog iz jednostavnog razloga što mnogi novi gasterbajteri ne odjavljuju prebivalište.

Po pravilu, ističu stručnjaci, novi iseljenici se odlučuju da pričekaju s odjavljivanjem prebivališta dve ili tri godine, dok ne vide kako će se snaći u novoj sredini.

To su nepotpuni podaci – ocenjuje i poznati demograf Anđelko Akrap.

Ažurnije podatke objavljuju strane statističke službe. Tako se, na primer, prema podacima DZS-a, prošle godine u Nemačku iselilo oko 22.000 Hrvata, dok je nemačka statistika nedavno objavila da se u tu zemlju u 2018. doselilo gotovo 58.000 Hrvata, ili dva i po puta više.

Oba podatka, upozoravaju demografi, valja uzeti s rezervom.

Naime, hrvatska statistika iskazuje samo one koji su i zvanično prijavili odlazak iz zemlje, dok Nemačka u podatke o useljenim Hrvatima ubraja i Hrvate iz BiH i Srbije koji imaju hrvatski pasoš.

Reklama

Problem rad na određeno

Bez obzira na to, činjenica je da je većina Hrvata koji su lani napustili domovinu sreću potražila upravo u Nemačkoj. Velik broj otišao je i u Austriju, a trend iseljavanja u tu zemlju dodatno će, upozoravaju demografi, dobiti na zamahu kada ona sledeće godine širom otvori svoje tržište rada.

S druge strane, čini se da iseljavanje u Irsku polako jenjava, dok, s druge strane, raste iseljavanje u Švedsku.

„Ljudi traže bolje plaćene poslove. Teško je očekivati da će plate u Hrvatskoj biti kao one u Nemačkoj, ali moraju biti više nego sada. Naš velik problem su i ugovori o radu na određeno vreme, kao i sezonsko zapošljavanje, koje ne rešava probleme“, upozorava Akrap.

Kada se migraciona slika zemlje gleda regionalno, onda su lani sve županije, osim Istarske, Splitsko-dalmatinske i Zadarske, imale veći broj odseljenih u inostranstvo od onih koji su u njih doselili iz inostranstva.

 

Reklama

Izvor: Novac.hr

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu