Connect with us

ANALIZE

Izgledi da eurozona uđe u recesiju uopšte nisu mali

Objavljeno

 


Vlade članica eurozone, zabrinute zbog najlošijih globalnih ekonomskih izgleda u poslednjih deset godina te podstaknute biračkim tijelima, koja još osjećaju bolne posljedice višegodišnje štednje, počele su da povećavaju državnu potrošnju ne bi li podstakle ekonomski rast i inflaciju, no daleko je to od velikih investicionih programa nalik “Nju Dilu” (New Dealu).

Ne treba očekivati čak ni fiskalnu injekciju koju zagovara dosadašnji predsjednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Dragi, barem dok se situacija ozbiljnije ne pogorša, piše Rojters u analizi, prenosi Jutarnji.

“Počelo se govoriti o fiskalnom stimulansu, ali nema dramatičnog skoka naprijed”, rekao je Filip Legrain, savjetnik Evropske komisije za vrijeme evropske dužničke krize 2009. i autor knjige “Evropsko proljeće”, u kojoj analizira evropske ekonomske probleme. “Za sada nema osjećaja hitnosti. To bi se moglo dogoditi kada eurozona uđe u recesiju”.

Ekonomisti smatraju da postoji 25 odsto izgleda da eurozona uđe u recesiju u narendoj godini. Mogućnost Bregzita bez sporazuma o razdruživanju u nedjeljama ili mjesecima koji dolaze takođe bi trebalo da da povod za razmišljanje u 19 članica eurozone.

Zagovornici politika koje potiču ekonomski rast polažu nade u to da će francuski predsjednik Emanuel Makron postati vodeći evropski političar i da će nova predsjednica Evropske centralne banke Kristin Lagard intenzivnije od Dragija lobirati pri sjevernoevropskim vladama da se dopusti veća potrošnja.

Evropski odgovor na krizu prije deset godina – dugogodišnja štednja u kombinaciji s velikim stimulansima centralne banke i još nedovršenim reformama bankarskog sektora – spasio je euro, ali rast mnogih evropskih ekonomija pritom je zamro. Rast u eurozoni iznosio je u drugom kvartalu 2019. svega 0,2 odsto, navodi portal.

Reklama

I dok je stimulativni program ECB u vrijednosti od 2,6 biliona eura možda pridoneo svojevrsnom postkriznom oporavku, veliki rezovi državne potrošnje, smatra se, doprinijeli su sve većem siromaštvu i urušavanju evropske socijalne države. Neugodno iznenađene jačanjem protivsistemskih stranaka širom kontinenta i usporavanjem njemačke privrede najjače u Evropi, koje se nalazi na samom rubu recesije, vlade u eurozoni počele su da djeluju..

Ministri finansija eurozone saglasili su se ovog mjeseca da fiskalna politika mora da “ima ulogu” u zaustavljanju ekonomskog usporavanja, ali su jasno dali do znanja da ne planiraju nikakav koordinirani stimulans poput paketa dogovorenog 2008. nakon kolapsa Lehman Brothersa u vrijednosti od 200 milijardi eura. Kristian Odendahl iz Centra za evropsku reformu rekao je da se iz otpora zajedničkom proračunu unutar eurozone jasno može zaključiti da postoji tek ograničena spremnost da se “protrese” postojeći EU okvir.

Budući da se era njemačke kancelarke približava svom kraju, Makron bi se mogao pozicionirati kao de fakto evropski vođa, pa Francuska već gura ideju “pakta za rast” i otvoreno izražava zabrinutost zbog usporavanja njemačke ekonomije. Mnogi očekuju da će njegova sunarodnjakinja Lagard glasnije od Dragija zahtevati fiskalnu potporu kada preuzme dužnost na čelu ECB idućeg mjeseca.

“Ona će morati da učini puno više od obične monetarne politike da uvjeri vlade da igraju svoju ulogu”, rekao je Legrain, savjetnik EK.

 

Bankar.me

Reklama

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu