Connect with us

TEHNOLOGIJA

Kako je Trump ušao u rat sa Huaweiom

Objavljeno

 


Činjenica da je osnivač Huawiea bio oficir kineske vojske poslužila je SAD-u da optuži tu kompaniju za moguću špijunažu putem svojih uređaja.

Svjedoci smo da je tehnologija odavno ušla u sve pore naših života. Internet koristimo za posao, zabavu i komunikaciju. Revolucija koju su pokrenuli smartfoni – pametni telefoni, koji su i de facto mali računari u našim džepovima, zahvatila je cijelu planetu. Političari su postali zvezde društvenih mreža, a centar političkih sukoba su postale tehnološke kompanije.

Trgovinski rat između Sjedinjenih Američkih Država i NR Kine traje već više od godinu dana. Povod za početak ovog ‘rata’ bilo je obećanje američkog predsednika Donalda Trampa, koje je bilo jedno od ključnih u njegovoj izbornoj kampanji 2016. godine, da će smanjiti vrlo značajan deficit u trgovini Sjedinjenih Država i Kine. Naime, Amerikanci kupuju kineske proizvode ‘od igle do lokomotive’, često i preko interneta, a u ovome naročito prednjači potrošačka elektronika i igračke. Sa druge strane, američki farmeri, koji su izvozili ogromne količine poljoprivrednih proizvoda u Kinu (Kina je najveći svjetski uvoznik hrane) nisu bili konkurentni, a njihovi proizvodi su imali niske cijene. Tako je Donald Tramp 2018. godine ustvrdio da je deficit u trgovini sa Kinom ‘čista pljačka’ te je uveo nove tarife i carine na uvoz kineske robe. Naravno, i Kina je odgovorila sličnim mjerama, a šteta od ovog ‘rata’ se do sada mjeri u stotinama milijardi dolara.

Kako su se Sjedinjene Američke Države sredinom 2019. našle u pat poziciji, pronađen je i novi ‘žrtveni jarac’. Naime, preko devedeset procenata IT tehnologije se danas proizvodi u Kini, a dijelovi i komponente stižu i sa Tajvana, iz Vijetnama i Južne Koreje. Kineske kompanije kao što su Pegatron i Foxconn su originalni proizvođači (OEM manufacturer) vaših Apple iPhone i iPad uređaja, Dell laptopa, a čak se i mnogi Samsung uređaji zapravo proizvode u Kini. Još je za vrijeme administracije predsednika Baraka Obame traženo da se proizvodnja američkih IT giganata vrati (djelimično) u SAD, ali su Apple, Microsoft i Google to odbili, navodeći da bi u tom slučaju smartfoni i laptop računari bili i do 50 posto skuplji.

Tako je Tramp ‘nanišanio’ Huawei – proizvođača broj dva u svijetu kada su u pitanju pametni telefoni – ispred njega je samo Samsung. Huawei je osnovan 1987. godine, a njegov osnivač i CEO Ren Zhengfei je bivši oficir kineske vojske (Kineska narodna armija). On je diplomu inženjera stekao za vrijeme vojne službe, a nakon toga osnovao Huawei. Ova činjenica je poslužila vlastima SAD da optuže Huawei da ima veze sa kineskom vojskom i CK Komunističke partije, te da se njihovi uređaji potencijalno mogu koristiti za špijunažu drugih zemalja.

Uključivanje Googlea u obračun

Reklama

Takođe, u Kini postoji zakon po kome sve kompanije moraju da predaju podatke o uređajima i korisnicima ako vlasti to zatraže. Iako ove tvrdnje nikada nisu dokazane, pod pritiskom SAD, mnoge zemlje, uključujući Veliku Britaniju, Njemačku i druge su djelimično ili potpuno zabranili korišćenje Huawei opreme u svojim mrežama. Treba reći i da je Huawei neprikosnoveni broj jedan kada je proizvodnja opreme za mobilne bazne stanice, 5G internet tehnologiju i kućne uređaje za internet (access endpoint). Velika je vjerovatnoća i da je vaš kućni uređaj za pristup internetu proizvod Huaweija, a samo brendovan pod imenom nekog od telekom operatera.

U ovaj svojevrsni tehnološko-trgovinski obračun ubrzo se uključio i Američki IT gigant Google. Huawei telefoni rade na operativnim sistemu Android, koji je proizvod Googlea, a takođe preko prodavnice aplikacije Play Store mogu odobriti ili ukloniti aplikacije za ovu platformu. Iako u Kini nema Facebooka, Instagrama kao ni Google aplikacija, kineski korisnici ipak zavise od Androida. Tako je Google (zasada) zabranio korišćenje novih verzija Androida na Huawei telefonima, a takođe neće dobijati ni sigurnosne nadogradnje sistema.

Huawei je odmah odgovorio na ovu zabranu – imamo svoj sopstveni operativni sistem, koji razvijamo godinama, i koristiće ćemo ga na našim telefonima za kinesko tržište. Ovo tržište je i inače najveće na svijetu, i prodaje se desetine miliona smartfona godišnje. Uz to, Huawei je lider i kada su mobilne kamere i foto mogućnosti u pitanju te njihovi telefoni koriste sočiva najprestižnije fotografske kompanije na svijetu, švajcarske Leica. Google rizikuje da izgubi desetine miliona korisnika u Kini, gde je Huawei broj jedan po prodaji. Štaviše, mnogi Kinezi su u 2019. godine poneseni ‘ekonomskim patriotizmom’ kupovali isključivo Huawei uređaje, pa je prodato za 28 posto više nego 2018. godine. Poslednji model nazvan Mate 30 Pro po mišljenju skoro svih stručnjaka predstavlja jedan od najmoćnijih smartfona u svijetu, a jedina mana mu je što se ne može lako koristiti van Kine, jer je dosta komplikovano za obične korisnike da instaliraju Facebook i druge popularne aplikacije. Huawei proizvodi i sopstvene procesore pod imenom Kirin, a novi modeli imaju i mogućnosti vještačke inteligencije i računarskog učenja, kao i 5G mogućnosti.

Ova svojevrsna ‘tehnološka sapunica’ ipak još traje – Donald Tramp je nešto pre kraja 2019. najavio mogućnost popuštanja ograničenja za Huawei i druge kineske IT kompanije, a Francuska je dozvolila da se Huawei oprema koriste u 5G mrežama ‘koje nisu od kritične važnosti’. Za to vreme Huawei priprema i novi model P40, za koji se smatra da će imati revolucionarnu bateriju od grafena (graphene battery) koja bi se punila za samo desetak minuta. Da li će na kraju pobediti tehnologija ili Tramp – ostaje nam da vidimo u 2020-toj.

 

Izvor: Al Jazeera

Reklama

TEHNOLOGIJA

Kompanija Richarda Bransona u BiH promijenila vlasnike i identitet

Objavljeno

 

Od

Kompanija Virgin Pulse Bosnia, jedan od vodećih IT firmi u Bosni i Hercegovini, primijenila je ime i vizuelni identitet, nakon spajanja i promijena u vlasničkoj strukturi.

Podsjećanja radi, riječ je o kompaniji koju je osnovao britanski milijarder Richard Branson.

Kompanija Virgin Pulse nedavno je spojena sa drugom kompanijom, HealthComp. Nova kompanija koja je nastala spajanjem ove dvije firme zove se Personify Health, pa je posljedično preimenovana i kompanija u BiH, izvještava BiznisInfo.ba.

Kombinovana vrijednost dvije kompanije je 3 mlrd USD. Obje kompanije se bave unapređenjem zdravlja koristeći najsavremenije tehnologije.

Od spajanja, dvije firme su predstavile prvu i jedinu personaliziranu zdravstvenu platformu – sve na jednom mjestu. Personify Health pomaže firmama da optimiziraju ulaganja u svoje članove dok istovremeno osnažuje ljude da se dublje bave svojim zdravljem.

Nova kompanija ima kompleksnu vlasničku strukturu iza koje stoje veliki ulagači. Većinski vlasnik Personify Healtha je fond New Mountain Capital, div koji upravlja imovinom ukupne vrijednosti od preko 40 mlrd USD. Fond je osnovao Steve Klinsky 1999. godine.

Reklama

Drugi veliki dioničari Personify Healtha su Blackstone, Marlin Equity Partners i Morgan Health.

Kako je BiznisInfo.ba ranije pisao, firma Virgin Pulse Bosnia prošle godine je ostvarila ukupne prihode od oko 32,4 mil KM. To su rekordni prihodi i predstavljanju veliko povećanje u odnosu na 21,4 mil KM iz 2021. godine ili 12,7 miliona iz 2020. godine. Nedavno su dosegli broj od 600 zaposlenih u BiH.

Virgin Pulse Bosnia ima sjedište u Tuzli i ured u Sarajevu. Ova kompanija u BiH se neprestano širi. Riječ je trenutno o jednoj od vodećih kompanija u BiH iz IT industrije. Iz naše zemlje, oni rade sa klijentima širom svijeta.

Virgin Puls je 2018. preuzeo tuzlansku firmu Piksel Interactive koja je tada zapošljavala oko 100 mladih i obrazovanih ljudi. Kompanija, koja se od tada zove Virgin Pulse Bosnia, konstantno se širi. Agencija za promociju stranih investicija proglasila Virgin Pulse jednim od najznačajnijih stranih investitora u BiH u 2021.

biznisinfo.ba

Reklama
Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Miškovićev „Ananas“ ulazi na tržište BiH

Objavljeno

 

Od

Najveća regionalna platforma za elektroničku trgovinu Ananas, članica Delta Holdinga Miroslava Miškovića, planira ove godine ući na tržišta Bosne i Hercegovine i Crne Gore, obznanila je danas na konferenciji za novinare viša potpredsjednica za strategiju i razvoj kompanije Delta Holdinga Marija Desivojević Cvetković.

– Platforma je u prošloj godini otvorila svoje urede u Sjevernoj Makedoniji, a u ovoj godini planiran je izlazak na nova tržišta regije, prije svega Crne Gore već u prvoj polovini godine. Smatramo kako ova zemlja ima veliki potencijal. Također, početkom druge polovine godine planiramo i ulazak na tržište Bosne i Hercegovine – kazala je Desivojević Cvetković.

Ananas na crnogorsko tržište neće ući putem akvizicije postojećeg e-trgovca kako je to uradio u Sjevernog Makedoniji nego izravno. Cvetkovićeva je najavila i širenje na tržišta Albanije i Kosova.

Manager.ba

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Google lansirao Gemini, odgovor na Chat GPT

Objavljeno

 

Od

Google je u srijedu lansirao ono što smatra svojim najvećim i najsposobnijim modelom vještačke inteligencije dok raste pritisak na kompaniju da odgovori kako će unovčiti AI.

Veliki jezički model Gemini uključivaće paket od tri različite veličine: Gemini Ultra, njegova najveća, najsposobnija kategorija; Gemini Pro, koji se prilagođava širokom rasponu zadataka; i Gemini Nano, koji će koristiti za specifične zadatke i mobilne uređaje.

Za sada, kompanija planira da licencira Gemini korisnicima putem Google Clouda za korištenje u vlastitim aplikacijama. Od 13. decembra programeri i poslovni korisnici mogu pristupiti Gemini Pro putem Gemini API-ja u Google AI Studiju ili Google Cloud Vertex AI. Android programeri takođe će moći da grade s Gemini Nano.

Gemini će se takođe koristiti za pokretanje Googleovih proizvoda kao što su njegov Bard chatbot i Search Generative Experience, koji pokušava odgovoriti na upite pretraživanja tekstom u stilu razgovora (SGE još nije široko dostupan).

Gemini Ultra je prvi model koji nadmašuje ljudske stručnjake na MMLU-u , koji koristi kombinaciju 57 predmeta kao što su matematika, fizika, istorija, pravo, medicina i etika za testiranje znanja o svijetu i sposobnosti rješavanja problema, kompanija je rekla u blog postu u srijedu. Navodno može razumjeti nijanse i razmišljanje u složenim temama.

Gemini je rezultat velikih zajedničkih napora timova Googlea, uključujući naše kolege iz Google Researcha – napisao je izvršni direktor Sundar Pichai u objavi na blogu u srijedu. “Izgrađen je od temelja da bude multimodalan, što znači da može generalizovati i neprimjetno razumjeti, djelovati i kombinirati različite vrste informacija uključujući tekst, kod, audio, sliku i video.”

Reklama

Počevši od danas, Googleov chatbot Bard koristit će Gemini Pro za pomoć s naprednim razmišljanjem, planiranjem, razumijevanjem i drugim mogućnostima. Početkom sljedeće godine pokrenuće “Bard Advanced”, koji će koristiti Gemini Ultra, rekli su rukovodioci  u razgovoru s novinarima u utorak. Predstavlja najveće ažuriranje Barda, njegovog chatbota sličnog ChatGPT-u, prenio je SEEbiz.

Nastavite čitati

U trendu