Connect with us

ANALIZE

Moody’s potvrdio kreditni rejting BiH

Objavljeno

 


Međunarodna rejting agencija Moody’s Investor Service potvrdila je kreditni rejting Bosne i Hercegovine, koji glasi „B3“ sa stabilnim izgledima.

U obrazloženju odluke o potvrđivanju rejtinga i stabilne prognoze, analitičari agencije Moody’s navode sljedeće ključne faktore ocjenjivanja:

  • Stalni strukturalni izazovi i dalje utiču na srednjoročne izglede rasta u Bosni i Hercegovini, ograničavajući ekonomsku snagu zemlje;
  • Umjereni nivoi duga i fiskalno ograničavanje posljednjih godina pružaju fiskalni prostor da odgovore na ekonomske šokove poput pandemije koronavirusa;
  • Slabe institucije dijelom odražavaju složen sistem upravljanja i podjele političkog okruženja, te i dalje ometaju efikasno donošenje politika.

Analitičari agencije Moody’s očekuju da će na ekonomiju ove godine znatno uticati pandemija koronavirusazbog obuzdavanja širenja koronavirusa, pada trgovine i smanjenja novčanih doznaka. Uticaj je, također, prisutan i u oblasti turizma. U izvještaju ove agencije navodi se kako se za Bosnu i Hercegovinu ove godine predviđa pad realnog BDP-a za 5,5%, nakon što je u 2019. godini zabilježio rast od 2,9%, te da će u 2021. godini rast realnog BDP-a iznositi 3,5%.

Analitičari, dalje, navode da je proteklih godina Bosna i Hercegovina očuvala oprezan fiskalni stav, bilježeći od 2016. godine manji budžetski višak, koji se uglavnom odražava u održivom rastu indirektnih poreza, ali također i u suzdržavanju od trošenja. Moody’s očekuje da će ove godine Bosna i Hercegovina zabilježiti fiskalni deficit od 4,6% BDP-a u odnosu na 2,2% viška koji je zabilježen 2019. godine. Pogoršanje odražava uticaj ekonomskih kontrakcija na prihodovnoj strani i fiskalnih mjera koje su vlasti usvojile kako bi ublažile učinak koronavirusa u odnosu na rashode.

Treći faktor koji je uticao na potvrdu kreditnog rejtinga Bosni i Hercegovini zasnovan je na institucionalnim ograničenjima. Složen sistem upravljanja i podjele u političkom okruženju ometaju efiksano donošenje odluka. U isto vrijeme, kako navodi Moody’s, aranžman valutnog odbora osigurava efikasno sidro za makroekonomsku stabilnost i uživa visok nivo kredibiliteta. Moody’s očekuje da Bosna i Hercegovina ostane posvećena i dosljedna u provođenju valutnog odbora, pri čemu bi bilo kakve intervencije u pogledu valutnog odbora potkopale ovaj aranžman i potencijalno ugrozile buduću pomoć Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Stabilni izgledi kreditnog rejtinga Bosne i Hercegovine odražavaju očekivanja analitičara agencije Moody’s da će kreditni rejting zemlje ostati isti u narednih 12 do 18 mjeseci, uprkos očekivanom ekonomskom i fiskalnom pogoršanju usljed pandemije koronavirusa. Moody’s očekuje da će likvidnost i vanjski rizici uveliko biti ublaženi podrškom međunarodnih finansijskih institucija, naročito MMF-a i Evropske unije (EU).

Prema navodima analitičara, kreditni rejting može biti povećan ukoliko dođe do implementacije reformi koje bi ojačale upravljanje zemljom i rješavanje dugogodišnjih strukturalnih ekonomskih izazova koji povećavaju srednjoročne izglede za rast. Tome bi doprinijela i kontuinuirana saradnja sa MMF-om i EU. S druge strane, analitičari upozoravaju da do smanjenja kreditnog rejtinga može doći u slučaju fiskalnog pogoršanja, povećanja rizika likvidnosti, kao i u slučaju zastoja ili odstupanja od reformske agende, uključujući i snažnu integraciju Bosne i Hercegovine u EU.

Reklama

Biznisinfo

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu