Connect with us

ANALIZE

Sa koliko godina su najbogatiji ljudi zaradili prvu milijardu?

Objavljeno

 


Do prošle decenije Bil Gejts držao je titulu osobe koja je najmlađa zaradila prvu milijardu, a tu titulu je preuzeo Mark Zakerberg kada je imao samo 23 godine.

Dok su s jedne strane kompanije širom svijeta u toku pandemije korona virusa podijelile milione otkaza, snizile plate, a mnoge su stavile i ključ u bravu, dio najvećih svjetskih bogataša povećao je svoje bogatstvo za milijarde, odnosno desetine milijardi dolara.

Vrijednost Džefa Bezosa sve je bliža nevjerovatnih 200 milijardi dolara, dok je Mark Zakerberg sa samo 36 godina težak – 100 milijardi dolara, prenosi „Zimo„.

Na „Biznis insajderu“ istražili su koliko su neki od današnjih najvećih svjetskih bogataša imali godina kada su probili granicu od milijardu dolara, a prvi na toj listi, nije teško zaključiti, je osnivač i šef Facebooka.

Ovo je lista deset milijardera sa liste „Biznis insajdera“ na kojem dominiraju osnivači i šefovi tehnoloških kompanija:

10. Opra Vinfri – poznata američka voditeljka danas je teška 2,5 milijardi dolara, a barijeru od jedne milijarde probila je 2003. kada je imala 49 godina. U istoriji će ostati zapamćena kao prva Afroamerikanka koja je samostalno zaradila prvu milijardu dolara, posebno su istakli na „Biznis insajderu“.

Reklama

9. Meg Vitman – klubu milijardera pridružila se nešto ranije nego Opra, 1998. godine kada je imala 42 godine, dok sada njena vrijednost iznosi 5,1 milijardu dolara. Vitman je bila izvršna direktorka e-Baya i Hewlet-Packarda, a trenutno je šefica striming servisa Quibi. Njeno bogatstvo je premašilo milijardu nakon izlaska e-Baya na berzu.

8. Ričard Branson – ako Bransona pitate gdje je bio 1991. godine, reći će vam – tada sam zaradio svoju prvu milijardu. Tada je imao 41 godinu, a sljedećih 19 godina njegovo bogatstvo se popelo na 4,6 milijardi.

7. Ilon Mask – danas se bogatstvo ekscentričnog osnivača Tesle i Space X i jednog od osnivača PayPala približava cifri od 70 milijardi dolara, a svoj prvi milijarderski korak napravio je 2012. godine, kada je imao 41 godinu.

6. Mark Kjuban – poznati investitor kojeg ljubitelji NBA poznaju kao vlasnika Dalas Maveriksa u klub milijardera ušao je godinu dana mlađi u odnosu na Maska i Bransona. Bilo je to 1998. godine nakon što je prodao kompaniju Broadcast.

5. Džef Bezos – najbogatiji čovjek na svijetu postao je milijarder 1999. godine kada je imao 35 godina. Neki analitičari govore kako je on najbolji kandidat da jednom postane i prvi svjetski bilioner, iako su šanse da bi se tako nešto zaista moglo i dogoditi jako male.

4. Bil Gejts – u klub milijardera ušao je kada je imao 31. godinu. U to vrijeme, 1987. godine, bio je najmlađa osoba u istoriji čija je vrijednost premašila milijardu dolara.

Reklama

3. Leri Pejdž – na krilima izlaska Googlea na berzu 2004. godine, Pejdž je postao milijarder. Tada je imao 30 godina.

2. Evan Špigel- suosnivač i šef Snapchata milijarder je postao prije pet godina, a danas ovaj 30-godišnjak vrijedi 4,5 milijardi dolara.

1. Mark Zakerberg – teško da će neko tako skoro zamijeniti šefa Facebooka na mjestu osobe koja je najmlađa probila granicu od milijardu dolara. Kada je postao milijarder, Zakerberg je imao samo 23 godine.

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu