Connect with us

ENERGETIKA

U BiH tokom pandemije smanjena potrošnja struje, proizvodnja iz alternativnih izvora neznatna

Objavljeno

 


Eurostat je objavio da je tokom pandemije koronavirusa smanjena potrošnja struje u Evropskoj uniji. Think tank organizacija Ember je saopćila podatke o proizvodnji struje iz alternativnih izvora energije širom svijeta.

Domaće proizvođače i distributere struje, između ostalog, pitali smo da li se u Bosni i Hercegovini desio pad potrošnje i koliko struje dobijaju iz alternativnih izvora energije.

Od početka godine do 31. jula Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) proizvela je više od tri i po milijarde kilovat sati električne energije. U termoelektranama je proizvedeno više od dvije milijarde i 943 miliona kilovat sati, dok je u hidroelektranama proizvedeno više od 595 miliona i 581.000 kilovat sati električne energije.

Ukazali su na to da u svom, kako su naveli, proizvodnom portfoliju još nemaju vjetroelektrane i solarne elektrane.

Za domaće tržište je prozivedeno mnogo više struje nego za inostrano. Potrošačima u Bosni i Hercegovini je isporučeno više od tri milijarde kilovat sati struje. Na stranom tržištu je prodato 868 miliona i 657.000 kilovat sati energije.

U navedenom periodu, od 1. januara do 31. jula, u EPBiH su zabilježili pad potrošnje električne energije za 0,1 posto u odnosu na isti period prošle godine.

Reklama

ERS zabilježio pad potrošnje struje za više od šest posto

Od početka godine do augusta Elektroprivreda RS-a (ERS) je proizvela tri milijarde i 366 miliona kilovat sati struje. Kako su ukazali, to je povećanje za 3,65 posto u odnosu na isti period 2019.

Kao i u slučaju EP BiH, ERS je najvećim dijelom struju proizvodio u termoelektranama.

„Termoelektrane su u ovom periodu proizvele dvije milijarde i 254 miliona kilovat sati električne energije (18,02 posto više od istog perioda prošle godine), hidroelektrane milijardu i 111 miliona (16,87 posto manje od istog perioda prošle godine)“, istakli su.

Naveli su i podatke za jednu svoju solarnu elektranu naglasivši da je u njoj proizvedeno 144.000 kilovat sati električne energije. Osvrnuli su se i na proizvodnju u solarnim elektranama koje nisu u njihovom vlasništvu.

„U solarnim i biogasnim elektranama koje su privatno vlasništvo, a na teritoriji su RS-a i isporučuju električnu energiju u distributivnu mrežu ERS-a, proizvedeno je u periodu januar – juli 2020. 14 miliona i 30.000 kilovat sati električne energije, što je za 59 posto više od ostvarenog u istom periodu 2019. godine“, obrazložili su.

Reklama

Prema njihovim podacima, potrošnja domaćih konzumenata u prvih osam mjeseci bila je 73 posto, dok je 27 posto plasirano na slobodnom ili organizovanom, berza tržištu.

I u ERS-u su zabilježili pad potrošnje struje ove godine.

„Pandemija koronavirusa je najveći šok na svjetskom nivou, tako i za naš mikro prostor. Mnoge analize pokazuju da će pad potrošnje biti veći usljed pandemije nego usljed finansijske krize iz 2008. godine. Potrošnja električne energije u RS-u je za 6,7 posto manja u odnosu na isti period prethodne godine“, naglasili su.

Objasnili su strukturu ovog gubitka.

„Pad potrošnje odrazio se najviše na uslužne djelatnosti, više od 20 posto smanjene potrošnje. Zdravstvene ustanove imale su, nažalost, blago povećanu potrošnju. Međutim, industrija (prehrambrena, hemijska, mašinska, tekstilna, drvna) se održava gotovo u istom nivou s blagim padom od cca. dva posto nižom potrošnjom električne energije nego za isti posmatrani period prošle godine (mart – maj, period kada je zahvatio najveći talas pandemije u RS-u. Kako je industrija u posmatranom periodu održala obim potrošnje električne energije, u navedenom peirodu očekuje se, usljed neplasiranja proizvoda, povećanja obima zaliha, niža potrošnja električne energije)“, saopćili su iz ERS-a.

Kao jedini pozitivni efekat smanjenja potrošnje energije naveli su smanjenje emisije ugljendioksida. Potcrtali su da je potrošnja domaćinstva na nivou prošlogodišnje.

Reklama

Podatke smo pokušali dobiti i od Elektroprivrede HZHB, ali do objavljivanja teksta nisu odgovorili na naš upit.

Klix.ba

ENERGETIKA

Traži se koncesionar za solarnu elektranu Nova kod Trebinja – Investicija od 14 mil KM i godišnje proizvodnje od 17,7 GWh

Objavljeno

 

Od

Ministarstvo energetike i rudarsta Republike Srpske je raspisalo javni poziv za dodjelu koncesije za izgradnju solarne elektrane Nova na područja grada Trebinja.

Riječ je o solarnoj elektrani instalisane snage od 12.249 MW i procijenjene godišnje proizvodnje od 17,7 GWh.

Lokacija solarne elektrane je planirana na lokalitetu Zubačkog platoa, do koje se dolazi odvajanjem sa regionalnog puta Trebinje-Herceg Novi na oko 12 km od grada Trebinja.

Izgradnja je planirana na površini od oko 15 hektara, a biće priključena na postojeću eletroprenosnu mrežu izgradnjom priključnog dalekovoda.

Procijenjena vrijednost investicije iznosi 14,1 mil KM, dok će se proizvedena električna energija prodavati na tržištu, ističe se u pozivu.

Koncesija se dodijeljuje na maksimalnih 50 godina, dok jednokratna koncesiona naknada iznosi 423.000 KM a naknada za korištenje iznosi 0,0055 KM po proizvedenom KWh.

Reklama

Rok za dostavljanje ponuda je 30 dana od dana objavljivanja javnog poziva (5. mart 2024.).

eKapija

Nastavite čitati

ENERGETIKA

Sarajevska Elektroprivreda u teškoj situaciji, rudnici ne ispručuju dovoljno ugljena

Objavljeno

 

Od

Uprava i uposlenici Elektroprivrede BiH (EPBiH) će s Vladom FBiH i dalje činiti maksimalne napore na iznalaženju rješenja za izuzetno tešku situaciju u kojoj se kompanija nalazi.

Izostanak rješenja bit će ozbiljna prijetnja integritetu i stabilnosti elektroenergetskog sustava, ali i funkcioniranja drugih segmenata FBiH, priopćili su iz JP Elektroprivreda BiH.

JP Elektroprivreda BiH unatoč problemima s kojima se zbog nedostatka dovoljnih količina ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH suočava u omogućavanju kontinuiteta proizvodnje električne energije, osigurava urednu opskrbu više od 800 tisuća kupaca i očuvanje integriteta elektroenergetskog sustava.

Smanjenje isporuka ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH prema termoelektranama u Tuzli i Kaknju datira od 2019. godine i traje u kontinuitetu do danas. Trenutne isporuke su drastično niske. Rezultat je ozbiljno ugrožavanje rada termoelektrana, pad proizvodnje električne i toplinske energije za zagrijavanje gradova Tuzla, Lukavac i Kakanj.

Elektroprivreda BiH je 2018. godine proizvela 7.245,4 GWh električne energije. Godinu kasnije zabilježen je značajan pad zbog nedostatka ugljena i ostvarenje od 6.033,8 GWh. U 2022. godini proizvedeno je svega 5.849,2 GWh ili 1.396 GWh manje u odnosu na 2018. Za 11 mjeseci ove 2023. ostvarena proizvodnja je iznosila 4.834 GWh i na kraju godine će biti ispod 5.500 GWh.

Bez obzira na nepovoljne okolnosti s raspoloživim količinama ugljena, Elektroprivreda BiH nije dozvolila urušavanje elektroenergetskog sustava i opskrbe. Nedostajuće količine ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH nadomještene su kupovinom od trećih osoba kako ne bi bilo ugrožena opskrba prvenstveno domaćih kupaca. Međutim, navedeni ostvareni proizvodni rezultati doveli su do značajnog smanjenja bilansnih viškova namijenjenih za prodaju na tržištu i ostvarenju prihoda po tom osnovu. Situacija je neminovno utjecala na financijsko poslovanje kompanije i negativne rezultate”, navodi se u priopćenju.

Reklama

Iako se na financijske efekte poslovanja utjecati i primjena odluka Vlade FBiH o ograničavanju povećanja cijena za opskrbu tržišnih kupaca tijekom 2022. i ove godine, koje su u konačnoj primjeni rezultirale cijenama znatno nižim od tržišnih, Elektroprivreda BiH je provedbom odluka iskazala spremnost za provođenje mjera zaštite gospodarstva BiH i njezine konkurentnosti.

Prosječna cijena Elektroprivrede BiH za tržišnu opskrbu za 10 mjeseci ove godine bila je 77 eura po MWh, dok je proizvodna cijena iz termoelektrana iznosila u prosjeku 85 eura po MWh. U zemljama regije, cijena po MWh za tržište kretala se od 230 do 414 eura što je slučaj u Hrvatskoj, Sloveniji od 197 do 250 eura, a u Srbiji od 130 do 150,9 eura.

Dajući svoj doprinos u zaštiti domaćih gospodarstvenika, sprečavanju značajnijeg povećanja cijena proizvoda i usluga bh. kompanija, i zadržavanjem cijena za javnu opskrbu na razini iz 2015. godine, Elektroprivreda BiH je potvrdila društveno odgovorno djelovanje u zaštiti gospodarstvenika i standarda građana”, priopćeno je iz Službe za komunikacije EPBiH.

Nastavite čitati

NOVOSTI

Lager iz Posušja postao vlasnik firme AT Solar

Objavljeno

 

Od

Kompanija Lager iz Posušja, koja je jedna od najvećih firmi u BiH, kupila je još jednu firmu. Naime, Lager je postao vlasnik firme AT Solar iz Bosanskog Petrovca, čiji je raniji vlasnik bio Aleksandar Aćimovac, piše BiznisInfo.ba.

Kompanija AT Solar iz Bosanskog Petrovca planira da na području ove opštine izgradi tri solarne elektrane. Sve tri solarne elektrane naziva AT1, AT2 i AT3 će imati snagu od 20 MW, prema idejnom projektu.

Ovo je druga slična akvizicija Lagera u ovoj godini. U julu ove godine smo objavili da su preuzeli firmu Promondis Energy iz Sanskog Mosta koja je bila u vlasništvu istoimene njemačke kompanije čiji je vlasnik investitor Berthold Brentrup. Promondis Energy stoji iza projekta izgradnje solarnog parka Bjelajski Vaganac vrijedog 60-ak miliona eura.

Vlasnik Lager je Milenko Bašić iz Posušja.

Lager iz Posušja je firma koja je zauzela visoko treće mjesto po neto dobiti, odnosno čistoj zaradi u 2022. godini u Federaciji BiH. Ova firma je u prošloj godini zaradila čak 64,9 miliona maraka.

Lager je niz godina regionalni lider u prodaji i servisiranju građevinskih mašina i rudarske opreme te generalni zastupnik najvećih svjetskih proizvođača građevinskih mašina.

Reklama

Osim toga, posljednjih godina pokrenuli su realizaciju nekoliko projekata u energetskom sektoru. Između ostalog, Lager je investirao i izgradio najveću vjetroelektranu u Hrvatskoj – VE “Krš-Pađene” na području Grada Knina.

U Lagerovom vlasništvu je i veliki rudnik uglja u Sanskom Mostu.

biznisinfo.ba

Nastavite čitati

U trendu