Connect with us

ANALIZE

Oporavak prije 2022. samo u Srbiji, Litvaniji i Turskoj

Objavljeno

 


Prema novim projekcijama koje je objavio Bečki institut za međunarodne ekonomske studije (wiiw), oporavak istočnoevropskih ekonomija bit će spor i ovisit će o uspjehu u suzbijanju pandemije bez pribjegavanja dugim blokadama, kao i o nastavku vladinih mjera podrške.
Ovo su glavni zaključci jesenske ekonomske prognoze za centralnu, istočnu i jugoistočnu Evropu (CESEE).

Većina CESEE zemalja podnijela je prvi talas pandemije bolje od zapadne Evrope, ali mnoge ekonomije u regiji i dalje su teško patile – posebno one koje se oslanjaju na turizam (Hrvatska i Crna Gora) i one koje imaju veliku ovisnost o vanjskoj trgovini (manje zemlje Višegradske grupe i Slovenija).

Istorijski velike intervencije politike širom regije pomogle su da se djelimično nadoknade najgore ekonomske i socijalne posljedice pandemije.

Ubrzani drugi talas pandemije rezultirao je ponovnim uvođenjem strogih blokada, a to bi se moglo pojačati u narednim mjesecima, čineći ponovni pad ekonomske aktivnosti gotovo izvjesnim.

Srednjoročni izgledi su krajnje neizvjesni. Nakon procijenjenog smanjenja od 4,5% ove godine, regija bi trebala porasti za 3,1% 2021. i 3,3% 2022. godine. Najbolji rezultat u 2021. godini imaće Hrvatska i Crna Gora, dok će oporavak biti znatno prigušeniji u Bugarskoj i Ukrajini. Bjelorusija će zabilježiti još jednu godinu recesije.

Čak i u ovom benignom scenariju, samo Litvanija, Srbija i Turska vratit će nivo ekonomske aktivnosti iz 2019. prije 2022. godine.

Reklama

Izgledi za gornje prognoze očito su negativni, kako u kratkom, tako i u srednjoročnom periodu. Osim što postoji mogućnost za oštrije mjere ograničenja u zimskim mjesecima, pandemija će ostaviti trajne posljedice u obliku pada potražnje za mnogim uslugama, poput aviondustrije, ugostiteljstva i rekreacije.

Značajna vladina podrška biće potrebna i dalje u cijelom regionu.

– To bi trebalo da bude uglavnom izvodljivo u zemljama CIE članicama EU, ali bi moglo da bude problematičnije u nekim zemljama zapadnog Balkana, kao i u Ukrajini i Moldaviji, koje imaju visok nivo javnog duga prema BDP-u, ili koje su u velikoj mjeri zavisne od spoljne pomoći – zaključuje Bečki institut.

Biznisinfo

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu