Connect with us

ANALIZE

Vujičić: Tržište rada se polako oporavlja

Objavljeno

 


Direktor Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske Miroslav Vujičić izjavio je u intervjuu Srni da polako dolazi do oporavka tržišta rada, koje je pretrpjelo velike posljedice usljed virusa korona, i sada je na evidenciji Zavoda oko 20.000 radnika koji su ostali bez posla direktno zbog uticaja epidemije, ali sa druge strane zaposleno je 23.000 lica.

– Virus korona uticao je na kretanje radne snage, određene privredne aktivnosti su bile potpuno zaustavljenje, ali tržište rada se polako oporavlja – rekao je Vujičić.

On je naglasio da su 2020. godinu završili sa ukupno 83.000 nezaposlenih na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, dok je 2019. završena sa 85.000 nezaposlenih na evidenciji, što je za 2.500 manje.

Vujičić je podsjetio da su 2019. godine imali oko 7.000 manje lica na evidenciji nego 2018.

On je naveo da je od 20.000 radnika koji su ostali bez posla, oko 8.000 iz prerađivačke industrije, a naročito su bili pogođeni sektori ugostitetljstvo, usluge, turizam i nešto manje trgovina.

– Interesantno je da su slični pokazatelji radnika koji su dobili posao, samo što je procenat veći u odnosu na lica koja su ostala bez posla – istakao je Vujičić.

Reklama

On kaže da je protekla godina počela dobro kada je riječ o tendenciji smanjenja stope nezaposlenosti, međutim, na sve je uticala korona.

– Od marta smo imali porast otpuštenih radnika u Republici Srpskoj. Prvi mjeseci od početka korone – mart, april i maj bili su veoma nepovoljni za tržište rada. Imali smo od 2.500 do 3.000 više otpuštenih u odnosu na broj zaposlenih radnika – naglasio je Vujičić.

POSAO TRAŽI 11.000 LICA SA VISOKOM STRUČNOM SPREMOM

Prema njegovim riječima, na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nalazi se oko 11.000 lica sa visokom stručnom spremom, a ostatak su oni sa srednjom stručnom spremom, te kvalifikovani i nekvalifikovani radnici.

Vujičić je napomenuo da nema značajnijih promjena u odnosu na prethodne godine kada je riječ o tržištu rada i kvalifikacionoj, odnosno obrazovnoj strukturi.

On je istakao da određene obrazovne djelatnosti lakše pronalaze posao nego ostale, te da je tu slična situacija kao i prethodnih godina jer zanatlije lakše dolaze do posla od ekonomskih tehničara.

Reklama

ZA PROЈEKTE ZAPOŠLjAVANjA IZDVOЈENO 16 MILIONA KM

Vujičić je podsjetio da Zavod za zapošljavanje svake godine sprovodi projekte zapošljavanja, pa je tako bilo i 2020, kada je izdvojeno 16 miliona KM, a plan je da se zaposli oko 3.200 radnika.

– Kao i do sada ciljne grupe su nam demobilisani borci, porodice poginulih boraca, zapošljavanje pripravnika. Fokus nam je bio na privredi i najviše sredstava smo izdvojili za projekat finansiranja posebnih ciljnih grupa u privredi kroz koji smo zaposlili oko 1.200 radnika – rekao je on i dodao da su realizovali i projekat obuke, dokvalifikacije i prekvalifikacije.

Vujičić je rekao da su protekle godine prvi put radili i projekat zapošljavanja u saradnji sa lokalnim zajednicama, gdje su sa gradovima Bijeljinom i Trebinjem zajedno obezbijedili sredstva i na taj način povećali obuhvat lica koja će dobiti posao.

On je istakao da Zavod u saradnji sa Savjetom ministara realizuje i projekat zapošljavnja Roma.

Preuzeto: RTRS

Reklama

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu