Connect with us

TRŽIŠTA

U Hrvatskoj 50.000 ljudi dugotrajno bez posla, nedostaje 67 hiljada radnika

Objavljeno

 


Radnici

U prvi dan jula Hrvatska ulazi s približno 38 hiljada zaposlenih više nego prošle godine, ali i oko 16 hiljada slobodnih radnih mjesta za koja se radnici moraju svijećom tražiti.
Hrvatska berza rada bila je sve do prije nekoliko godina neiscrpan rezervoar radnika koji se tek s vremena na vrijeme dopunjavao uvoznim kvotama za deficitarna zanimanja u brodogradnji, građevini i metalnoj industriji. Posljednje dvije godine stvari su se stubokom promijenile pa je ove godine Vlada povećala kvote za strance na 68 hiljada, piše Večernji list.

Broj nezaposlenih spustio se na nivo na kojem je bio osamdesetih godina prošlog vijeka– oko 116.000 – ali za polovinu nezaposlenih moglo bi se reći da su grupa tranzicijskih gubitnika.

Prema strukturi s kraja aprila ove godine, u evidenciji nezaposlenih nalazi se nešto više od 12 hiljada osoba koje su bez posla osam i više godina, još deset hiljada radnika na berzi je od pet do osam godina, oko 15 hiljada bez posla je od dvije do pet godina, a u grupaciju dugotrajno nezaposlene osobe – u koju prema međunarodnoj metodologiji ulaze svi koji se ne mogu zaposliti unutar godine dana – ulazi i oko 13 hiljada građana koji su bez posla između jedne i dvije godine! Po međunarodnim je kriterijima, dakle, svaka druga nezaposlena osoba u Hrvatskoj dugotrajno nezaposlena, dok se za ljude koji čekaju posao do godine dana može reći i da su se obrazovali za kriva zanimanja.

„Što se tiče dugotrajno nezaposlenih, sad je puno povoljnija slika nego u prethodnom razdoblju ekonomskog rasta, do 2008. godine, kada je dugotrajno nezaposlenih bilo i do 60%. Od kada se od 2017. oporavak zahuktao, njihov udio je stabilan ili se smanjuje. Sada je taj udio rekordno nizak, oko 44%. Osnaženo je zapošljavanje, ili barem prekidi u nezaposlenosti i kod dugotrajno nezaposlenih te ne tavore na HZZ-u“, kaže sociolog Teo Matković koji uočava da je smanjenje nezaposlenosti dosta snažno u svim dobnim grupama, pa i stariji radni kontingent ima koristi od oporavka tržišta rada, ali nešto manje od drugih.

„I ako se broj nezaposlenih starijih od 50 smanjio s 90.744 u 2014. na 53.550 u 2017., taj je pad nešto sporiji nego za ostale dobne skupine te se udio starijih među nezaposlenima povećao s 27,7% na 34,9% između 2014. i 2018.“, navodi Matković.

Tržište traži sobarice, kuhare, čistačice, vozače, građevinske radnike, informatičare, a na berzi je više hiljada raznih kemijskih, šumarskih, poljoprivrednih i dr. tehničara, oko 7 hiljada administrativnih radnika, oko 3,6 hiljada knjigovođa, oko 3 hiljade komercijalista, oko 2,5 hiljade drugih ekonomskih stručnjaka, oko 1700 računovođa, hiljadu nezaposlenih pravnika, nešto više od hiljadu nastavnika srednjih škola, ali i tačno 7527 trgovaca od kojih njih oko 5 hiljada ulazi u grupaciju kratkotrajno nezaposlenih.

Reklama

Dakle, od slobodnih radnih mjesta, trgovaca na berzi ima više, što se ne bi moglo reći za logopede ili nutricioniste kojih uopšte nema u evidenciji nezaposlenih, liječnike specijaliste, kojih je na berzi sedmero, doktore opšte prakse, kojih je 61, ali njih 34 prijavljeno je do tri mjeseca, ili farmaceute kojih je 23 i većinom su na burzi nekoliko mjeseci. Krovopokrivači se i na berzi moraju svijećom tražiti i prijavljen je samo 21, zidara je samo 327, tesara i stolara 144,…

 

Izvor: seebiz.eu

TRŽIŠTA

Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU

Objavljeno

 

​Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

TRŽIŠTA

Kako će funkcionisati digitalni evro

Objavljeno

 

Digitalni evro projekt je „digitalizacije“ evropske zajedničke valute a takav bi novac bio elektroničko sredstvo plaćanja kojim bi se mogli služiti svi u evropodručju. (više…)

Nastavite čitati

U trendu