Connect with us

ANALIZE

MMF smanjio procjene ekonomskog rasta u BiH na 2,8 odsto: Pokidani lanac snabdijevanja usporio oporavak

Objavljeno

 


MMF

Međunarodni monetarni fond (MMF) smanjio je procjene ekonomskog rasta BiH u ovoj godini na 2,8 odsto, a prema riječima upućenih, oporavak ekonomije i privrede i dalje usporava pandemija virusa korona, koja je dovela do poremećaja u lancima snabdijevanja.

MMF je u aprilu ove godine prognozirao rast od 3,5 odsto za ekonomiju u BiH, međutim, u novom polugodišnjem izvještaju Svjetski ekonomski izgledi procjene su smanjene. Iz ove međunarodne finansijske institucije podsjećaju da su aprilske prognoze bile zasnovane na činjenici da će u drugoj polovini godine vakcine protiv virusa korona biti široko dostupne. S obzirom na to da vakcinacija u BiH nije išla tom dinamikom, procjene rasta su smanjene.

U izvještaju je navedeno da je globalna proizvodna aktivnost pogođena nedostatkom ključnih komponenti, kao što su poluprovodnici, zatim nedostatkom teretnih kontejnera, ali i radne snage.

Procjene su snižene, kako pojašnjavaju u MMF-u, zbog poremećaja u lancima snabdijevanja koji su pogodili velike ekonomije i upozoravaju da bi poremećaji u lancu isporuke mogli donijeti rizik od daljeg rasta inflacije. MMF za iduću godinu predviđa rast ekonomije BiH od 3,2 odsto.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS SWOT Saša Grabovac rekao je za “Glas Srpske” da se pokazalo da je u vrijeme pandemije teško praviti bilo kakve procjene, jer se kasnije može ispostaviti da one uopšte ne odgovaraju stvarnom razvoju događaja, bilo da su pozitivne ili negativne.

– Niko nije očekivao da će doći do takvog rapidnog rasta cijena gasa, nafte i električne energije. To je samo još jedna potvrda da živimo u vremenu koje je nezahvalno za bilo kakvu vrstu prognoza, jer je veoma teško procijeniti kako će se pandemija razvijati, a od toga direktno zavise i ekonomski pokazatelji – istakao je Grabovac.

Reklama

Da je situacija neizvjesna saglasan je i predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić, koji je istakao da dio poslodavaca u Srpskoj ima poteškoće prilikom obezbjeđenja sirovine.

– Privrednici se suočavaju sa nedostatkom i poskupljenjem sirovine, drastično višim cijenama transporta i sve se to odražava na njihovo poslovanje. Za sada proizvodnja nije smanjena, ali se može očekivati da do toga dođe u narednom periodu – rekao je Trivić.

Naglasio je da zbog svih izazova koje je nametnula pandemija niko sa sigurnošću ne može znati šta će se dogoditi, ni MMF ni mi i dodao da će sve zavisiti od rješenja problema transporta iz Kine i proizvodnje sirovina.

– Svaka prognoza je pogrešna prognoza – poručio je Trivić.

Region

Međunarodni monetarni fond snizio je procjenu rasta crnogorske ekonomije na sedam odsto, sa devet koliko je prognozirao u aprilu. Sa druge strane prognoze za Srbiju su bolje pa je MMF povećao prognozu rasta sa šest na 6,5 odsto. Rast BDP-a Hrvatske bi prema oktobarskom izvještaju trebalo da iznosi 6,4 odsto, a Sjeverne Makedonije četiri odsto.

Reklama

Glas Srpske

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu