Connect with us

ANALIZE

Inflacija koči rast izvoza

Objavljeno

 


Obim robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom u prvom kvartalu ove godine iznosio je 2,863 milijarde maraka, ali je prvi put nakon dužeg vremena uvoz rastao više od izvoza.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, od ukupnog obima robne razmjene na izvoz su se odnosile 1,283 milijarde maraka, a na uvoz preostalih 1,580 milijardi KM.

– Spoljnotrgovinski deficit od januara do kraja marta ove godine iznosio je skoro 297 miliona maraka, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila 81,2 odsto – pokazuju podaci Zavoda za statistiku.

Statističari su izračunali da je u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti lanjski period plasman robe iz Srpske povećan za 34,7 odsto, dok je uvoz povećan za 38,8 odsto. Srpska je najviše izvozila u Srbiju i Hrvatsku, dok je najviše robe uvezeno iz Srbije i Italije.

Najveće učešće u izvozu imala je električna energija, dok su u uvozu prednjačili nafta i ulja dobijena od bitumenoznih minerala.

Ekonomista Marko Đogo ističe za “Glas Srpske” da međugodišnja inflacija, koja se procjenjuje na oko devet odsto, u velikoj mjeri narušava izvoznu konkurentnost Republike Srpske.

Reklama

– Posljedice će biti još izraženije kada se bude posmatrao duži vremenski period. Potrebno je uzeti u obzir strukturu uvoza i izvoza, gdje u uvozu imamo neke proizvode koji su cjenovno neelastični i značajan dio toga su prehrambeni proizvodi, dok, s druge strane, izvozimo sirovine i gotove proizvode čija cijena se ne može povećati srazmjerno rastu cijene sirovine koju uvozimo za njihovu proizvodnju – objasnio je Đogo.

Govoreći o inflaciji i eventualnom povećanju mjesečnih zarada zaposlenih u Srpskoj, Đogo je rekao da ovako visoku inflaciju teško može ispratiti povećanje plata.

– Rast plate od devet ili deset procenata je kumulativan za tri ili četiri godine, a skok inflacije dogodio se gotovo u jednom kvartalu, tako da su veoma male šanse da se životni standard građana ne pogorša u ovakvim okolnostima – naglasio je Đogo.

Istakao je da su sva ova dešavanja dobrim dijelom posljedica kretanja koja nemaju veze sa Republikom Srpskom.

– S jedne strane imali smo početak inflacije kao posljedicu monetarne politike Evropske centralne banke i tu se očekivalo da će oni voditi restriktivnu monetarnu politiku, što bi smanjilo inflatorni šok i pozitivno bi se odrazilo na Srpsku. Nakon toga počeo je sukob u Ukrajini, što više nema veze sa ekonomijom, nego je to političko pitanje i nije isključeno da će sada Evropska centralna banka pod uticajem političara pokušati bar malo da smanji pritisak da nastavi eksplozivnu monetarnu politiku. To će voditi inflaciji, ali će davati bar privid nastavka neke normalne ekonomske aktivnosti – zaključio je Đogo.

Plate i cijene

Reklama

Prema podacima Zavoda za statistiku, prosječna neto plata u martu ove godine iznosila je 1.091 marku i u odnosu na februarsku realno je manja za 2,5 odsto. Najviša prosječna martovska neto plata prema područjima djelatnosti od 1.559 KM bila je u finansijskim i djelatnostima osiguranja, a najmanja od 797 KM u građevinarstvu. Osim toga, statistika pokazuje i da su cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u martu ove godine u odnosu na prethodni mjesec u prosjeku bile više za 2,6 odsto, dok su u odnosu na mart prethodne godine u prosjeku više za 9,1 odsto.

Glas Srpske

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu