Connect with us

BIZLIFE

Princip za dobar život koji potiče iz drevne Kine: Kako da radite manje i budete srećniji

Postavljamo sebi mnoge ciljeve – od toga da smršamo, nađemo (bolji) posao, odselimo se i pronađemo ljubav.

Objavljeno

 


Ali, da li ste ikad pokušali da naučite da budete „mirni“. Kineski koncept wu wei – strategija nedelanja – može da vam pomogne u tome. Wu wei takođe je bitan element uticajne strategije „Umeće ratovanja“, koju obožavaju milioni ljudi širom sveta, posebno oni iz poslovnog sveta.

Ne postoji precizan prevod pojma wu wei, a filozof Alan Vots (Alan Watts) koristi termin „neusiljeno“. Vots veruje da je ovaj koncept važan za učenje kako živeti dobar život, ali nam je svima, u ovom dobu, to teško da razumemo. Naša kultura je okrenuta ka akcijama, radu, naprezanju, stalnom forsiranju stvari, usiljenom ponašanju i delanju. Ko je uopšte nešto zaradio na da nije radio ništa?
Ipak, strpljenje je velika vrlina, a stalna preokupiranost i zauzetost ne vodi nužno ka nečemu dobrom. „Bavila sam se advokaturom u Bruklinu, radeći preko dana privremeni posao a noću crtajući grafite. Bila sam bolesno zabrinuta za budućnost, čak sam i razmatrala da se upišem u medicinsku školu kako bih imala neki rezervni plan, ali već sam se davila u dugu za kredit,“ piše autorka sajta Quartz, i nastavlja kako je primenila wu wei koncept.
„Odlučila sam da prestanem da „guram“ stvari, što nije moj stil. Čitala sam knjigu iznova i iznova od svoje 16-e godine, ali tek sa 40 sam zaista počela da je razumem. Podsetila me je da to što ne preduzimam nikakve akcije može da bude moćan potez, kada se to radi sa namerom. To zahteva hrabrost i uverenost da postoji mesta i za vas u ovom velikom, haotičnom univerzumu. Zato sam sačuvala svoju energiju, znajući da će se stvari promeniti. I ubrzo su se promenile,“ zaključuje autorka. Preselila se iz prenaseljenog Bruklina u planine Santa Kruz. Počela je ponovo da piše, i poželela da se pisanjem i bavi. Ali nije znala kako da se vrati profesiji pisca. I opet nije ništa pokušavala. Naravno, ulagala je napor da bi dobila šta želi, ali ne baš konstantno. Pisala je stalno, i postajala sve bolja. Na kraju je i dobila posao, i to na sajtu Quartz.

Wu wei nas uči da čekamo i posmatramo, jer spolja vidimo jasnije i pravimo mudrije poteze. Kada s namerom ne delamo, čuvamo energiju koju možemo da upotrebimo kada dođe pravi momenat. Wu wei nije lenjost ili neka vrsta „ostavke“. To je važna veština: Sačuvati sebe i samoodržati se, a delovati baš onda kada treba.

 

Izvor: Bizlife

Nastavite čitati

BIZLIFE

Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici

Objavljeno

 

Od

Ashok Tamang se prije godinu i po dana oprostio od supruge, 14-ogodišnje kćeri i tek rođenog sina, kako bi došao raditi kao građevinac u Bosni i Hercegovini.

U Sarajevo je stigao iz Nepala, države u podnožju najvišeg svjetskog planinskog masiva Himalaja.

Tamag je jedan od oko 5.000 stranih radnika u Bosni i Hercegovini, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje- piše Buka.

Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.

Tamang kaže da je iz Katmandua, prijestolnice Nepala, došao da radi u sarajevskoj građevinskom poduzeću “Omega Group”, kako bi sebi i porodici osigurao bolji život.

On je, uz još jedanaest zemljaka iz Nepala, u BiH došao posredstvom nepalske agencije za posredovanje pri zapošljavanju. Trebalo mu je, kaže, više od tri mjeseca da prikupi sve potrebne dokumente, jer građanima Nepala nije lako dobiti vizu za evropske zemlje, piše Radio Slobodna Evropa.

Reklama

Dodaje kako je radio na gradilištima u Prijedoru i drugim gradovima, te da je zadovoljan uslovima rada i smještaja.

Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 eura), Tamang ima plaćen smještaj i tri obroka dnevno. Stoga većinu zarade može poslati u Nepal, gdje mjesečne plate često iznose samo par stotina američkih dolara.

Nisam još išao kući. Planiramo u sljedećih šest mjeseci i nadam se da ću ih vidjeti što prije. Razgovaramo često putem interneta, jer mi jako nedostaju”, kaže Tamang, jedan od oko 80 građana Nepala zaposlenih u BiH.

Buka

Nastavite čitati

PRIVREDA

Konferencija “Forward” sutra u Banjaluci: Digitalne inovacije preduslov rasta

Objavljeno

 

Digitalne inovacije kao preduslov za privredni i društveni rast biće u fokusu ovogodišnje konferencije “Forward”, koja će sutra u Banjaluci okupiti eksperte iz Srpske i regiona s ciljem razmjene iskustava i dobrih praksi te njihove primjene u domaćim malim i srednjim preduzećima. (više…)

Nastavite čitati

LIČNE FINANSIJE

Svako veče uradite ovo: Najbolji savjeti za uštedu novca

Objavljeno

 

Kako uštedeti više novca je tema koja sve zanima, posebno poslije praznika i kad počnemo da razmišljamo o ljetovanju. (više…)

Nastavite čitati

U trendu