Connect with us

ANALIZE

Kako je Kina prešla put od siromaštva do globalne sile

Objavljeno

 


Kina

PEKING – Kina se u posljednjih 40 godina, zahvaljujući protržišnim reformama, od najsiromašnije zemlje svijeta transformirala u globalnu ekonomsku silu.

Kineski ekonomski rast koji je posljednjih decenija iznosio u prosjeku oko devet odsto godišnje jedinstven je u istoriji.

Od kraja sedamdesetih godina kineski BDP se udeseterostručio te je ta zemlja s 1,4 milijarde stanovnika postala druga ekonomija svijeta – odmah iza SAD-a.

Kineski vođa Deng Ksiaoping 1978. godine pokrenuo je reforme, “drugu revoluciju” kako ih je nazivao koje su dovele do postupne liberalizacije ekonomije i otvaranja prema svijetu.

Postepeno se krenulo u decentralizaciju, smanjenje uticaja centralnog planiranja i povećanje uticaja tržišta, ukidani su veliki poljoprivredni kolektivi, kompanijama je omogućeno da postavljaju vlastite poslovne ciljeve i da zadrže profit koji su mogle koristiti za povećanje plaća i ostale stimulacije radnika, što je dovelo do značajnog rasta produktivnosti.

Navedene reforme uključivale su i napore na jačanju vanjske trgovine. Tokom 80-ih godina osnovano je 12 spoljnotrgovinskih kompanija te su uspostavljene posebne trgovinske zone na jugu Kine u kojima je bio dozvoljen rad privatnih kompanija.

Reklama

Krajem 80-ih kreće i razvoj tržišta kapitala ponovnim otvaranjem Šangajske berze. Novi vjetar u leđa kineskoj ekonomiji stiže 90-ih godina, kada je pokrenuta masovna privatizacija i otvaranje zemlje stranim investicijama.

Brojne strane kompanije otvorile su tokom 90-ih fabrike u Kini zbog (tada još uvijek) jeftine radne snage. Došlo je do procvata privatnog sektora koji je po doprinosu kineskoj ekonomiji 2005. godine nadmašio državni sektor.

Ekonomski razvoj pratilo je poboljšanje standarda pa su stotine miliona ljudi od početka 80-ih godina izašle iz siromaštva.

U apsolutnom siromaštvu prije četiri decenije u Kini živjela je većina stanovništva, preko 80 odsto. Danas u apsolutnom siromaštvu živi tek oko dva odsto stanovništva, a očekuje se da bi ono trebalo biti potpuno iskorijenjeno do 2020.

Nezaposlenost u Kini prošle godine iznosila je oko 4 odsto. Radna snaga iznosi oko 800 miliona ljudi.

Rast BDP-a prošle godine iznosio je 6,8 odsto, a BDP po glavi stanovnika prema paritetu kupovne moći dosegao je 17.000 dolara. Najveći udio u BDP-u od 52,2 odsto ima sektor usluga, a slijedi industrija s 39,5 odsto te poljoprivreda s 8,3 odsto.

Reklama

Ispod linije siromaštva koja je postavljena na oko 400 dolara, danas živi 3,3 odsto stanovništva.

Javni dug iznosi oko 47 odsto BDP-a, dok je budžetski deficit prošle godine bio 4,3 odsto BDP-a.

Kina je najveći svjetski izvoznik, a najveći kupci su im SAD (19 odsto), Hong Kong (12,4 odsto), Japan (6 odsto) i Južna Koreja (4,5 odsto).

 

Izvor: Index.hr

Reklama

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu