Connect with us

LIČNE FINANSIJE

Kako se izvući iz minusa

Možda ste već nekoliko puta pokušavali svojim prihodima pokriti minus, ali ste ubrzo obeshrabreni i odustali. Zato su se vaši dugovi nastavili gomilati i stvarati vam dodatni stres.

Izaći iz minusa i to u relativno kratkom vremenu je moguće, i mnogi su u tome uspjeli. Ako imate minus na računu, nemojte odgađati. Shvatite situaciju jako ozbiljno, ali budite svjesni da postoji izlaz. Nema univerzalnog recepta, već nekoliko opštih pravila.

Objavljeno

 


1) Odlučite da ćete prestati gomilati dugove.

Bez obzira na razloge zbog kojih ste se u našli u dugu, morate ga platiti čak i ako ostanete bez posla, razbolite se ili ako vam se povećaju troškovi života zbog nekog drugog neočekivanog razloga. Niko drugi neće vratiti vaše dugove, dug je vaša lična obveza, zato – počnite ih vraćati odmah.

Ako želite izaći iz minusa, trošite samo onoliko novaca koliko imate i samo na ono što je nužno: hranu, režije, rate kredita i sl. Plaćajte samo gotovinom jer tada stvarno imate osjećaj koliko trošite. Kreditne kartice izvadite iz novčanika i složite duboko u ladicu, ili, ako ne vjerujete sami sebi, dajte ih prijatelju ili rodbini na čuvanje.

2) Štedite za „crne dane“.

Pitate se zašto štednja za „crne dane“ kad ionako jedva podmirujete svoje troškove? Moguće je da vam se smanji plata ili da dobijete otkaz. Manje strašno, ali vjerojatnije je da vas zaboli zub pa morate zubaru, ili da vam se pokvari hladnjak. Ako nemate novaca u banci, a pojave se nepredviđeni izdaci, kako ćete ih platiti? Većina ljudi u takvim slučajevima koristi kreditne kartice. Ako ste odlučili izaći iz minusa tada se morate zaštiti od dugova, što i jest svrha štednje za „crne dane“.

3) Planirajte rok i iznos otplate minusa.

U minusu ste po dozvoljenom prekoračenju na tekućem računu i želite ga zatvoriti za deset mjeseci – što znači da biste od svojih prihoda trebali izdvajati bar 10% mjesečno. Da biste znali je li to realno i ostvarivo, popišite prije sve svoje prihode i rashode.

4) Stvorite realan i održiv kućni budžet. Držite ga se!

Imati pisani plan svih svojih prihoda i rashoda najbolji je način da se izvučete iz minusa u kratkom vremenu. Lični budžet će vam pokazati na što trošite svoj novac i kako ostvarujete svoje ciljeve. Ako vam na kraju mjeseca ostane novca, znači da ste u plusu, a ako ste u minusu, znači da ste u deficitu. Njega možete pokriti samo na dva načina: povećanjem prihoda i/ili smanjenjem rashoda. Cilj je biti u plusu, kako biste tim novcem platili svoja dugovanja. Znamo da je važno živjeti prema svojim mogućnostima i truditi se da nam prihodi budu veći od rashoda, no problem je u tome što je to mnogima teško. Međutim, moguće je, i to u dva koraka.

Prvo, napravite popis svih svojih troškova i odredite prioritete plaćanja. Budite iskreni prema sebi, detaljno popišite sve na što trošite novac. Ne zaboravite račune koje plaćate jednom ili dvaput godišnje, poput vakcinacije psa ili članarine u sportskom klubu. Dajte prednost onima koji su najvažniji: nužni troškovi poput hrane i stanovanja očito su najvažniji. Morate jesti i imati krov nad glavom. Što je s odlaskom u kafić, članarinom u fitnessu i frizerom? Cigaretama? Zbrojite sve svoje troškove. Naravno, u prioritete plaćanja dodajte planirani iznos otplate minusa i fonda za „crne dane“.

Drugo, popišite sve svoje prihode. To je lakše. Ukupni prihodi su vam, kao i većini građana, manji od ukupnih rashoda, što znači da ćete i dalje gomilati dugove. (A odlučili ste da nećete.) Provjerite kako možete povećati prihode – razmislite i o prodaji nekih svojih stvari ili dodatnoj zaradi. Ponovno pogledajte popis svojih troškova i zapitajte se: „Kako mogu smanjiti ovaj trošak?“ Ako na kraju shvatite da ne možete, pozajmite od prijatelja ili rodbine novac (bez kamata) na godinu dana, ali zapamtite da i taj dug morate vratiti. Na kraju, ostaje vam da odete u banku i uzmete gotovinski ili nenamjenski kredite koji je povoljniji od gomilanja visokih kamata dopuštenog prekoračenja!

Reklama

Uspjeli ste! Ukupni prihodi su vam veći od ukupnih rashoda (otplata minusa i fond za „crne dane“ su uključeni). Sada provjerite sami sa sobom (i s ukućanima, ako je potrebno) hoćete li se moći držati plana, je li vaš planirani budžet izlaska iz minusa realan? Upravo je to najvažniji dio, papir sve podnosi, ali svi imamo svoje slabosti. S tim u vezi, važno je biti iskren prema sebi. Ukoliko se ne možete držati plana, znači da on nije ostvariv i da ćete odustati.

5) Realizacija plana izlaska iz minusa.

Napravili ste održivi lični budžet (još jednom provjerili sve stavke), odredili dinamiku i iznos otplate, imate primanja 1.000 KM, evo kako izgleda vaš plan otplate minusa od 500 KM za 10 mjeseci.

Plan izlaska iz minusa za 10 mjeseci 

Ukupni prihodi (plata) 1.000,00 KM
Ukupni rashodi 950,00 KM
– hrana i režije 500,00 KM
– rata stambenog kredita 300,00 KM
– ostali troškovi 100,00 KM
– fond za crne dane 50,00 KM
Razlika / Suficit / za otplatu minusa u 10 rata 50,00 KM

Štediti na tekućem računu kako bi se minus smanjio je, prema iskustvu većine, teško provediva ideja, ali je izvediva. Samo se držite svog plana i prilikom svake potrošnje, provjerite jeste li unutar svog plana. A on je da mjesečno „uštedite“ bar 50 KM i tako postepeno smanjite minus.

Također, u banci ugovorite trajni nalog na štednju u iznosu od 50 KM (fond za „crne dane“) na rok od deset mjeseci počevši odmahnakon što primite platu.

Nakon deset mjeseci izašli ste iz minusa i još imate štednju za „crne dane“ od 500 KM, nije mnogo, ali nije ni malo.

Reklama

Ako iznenada ostanete bez posla, ili primate minimalac, ako ste u međuvremenu blokirani, jasno da ne možete štedjeti za otplatu svojih dugova. Potražite odmah pomoć u centrima za socijalnu pomoć i nevladinim organizacijama koje pomažu blokiranim građanima.

Izvor: Moj posao

Nastavite čitati

LIČNE FINANSIJE

Svako veče uradite ovo: Najbolji savjeti za uštedu novca

Objavljeno

 

Kako uštedeti više novca je tema koja sve zanima, posebno poslije praznika i kad počnemo da razmišljamo o ljetovanju. (više…)

Nastavite čitati

LIČNE FINANSIJE

Koliko se razlikuje potrošnja goriva po putnom računaru od stvarne potrošnje

Objavljeno

 

Od

Cijene goriva

Zanimljivo je da većina kompjutera u automobilu obmanjuje u korist vozača i pokazuje više u odnosu na ono koliko vozilo zaista troši. (više…)

Nastavite čitati

LIČNE FINANSIJE

Kako da izbjegnete postpandemijsko trošenje i uštedite

Objavljeno

 

Od

Pandemija koronavirusa finansijski je oštetila brojne porodice, ali je i neke osobe naučila da budu štedljive. (više…)

Nastavite čitati

U trendu