Connect with us

LIČNE FINANSIJE

ON bi mogao NJOJ da pomogne i kaže joj koliko zarađuje

Objavljeno

 


kompliment posao biznis ljudi

Ženama bi trebalo omogućiti uvid u zarade muškaraca sa kojima rade ukoliko sumnjaju da postoji razlika u platama, navodi se u saopštenju britanske dobrotvorne organizacije.
Udruženje Foset pozvalo je britanske vlasti da promene zakone kako bi se smanjile nejednakosti u zaradama.

Direktorka Foseta Sem Smeters kaže da držanje informacijama o visini plata u tajnosti, znači da žene ne mogu da znaju da li su plaćeno jednako. „Čak i ako sumnjaju da mušarci zarađuju više, one ne mogu ništa da urade povodom toga. Zato tražimo da se zakon promeni“, kaže Smeters.

Kaže da ženama treba dati pravo da znaju koliko njihove kolege zarađuju, kako bi mogle da se bore protiv nejednakosti. „Muškarci mogu da pomognu tako što će jednostavno reći koleginicama koliko zarađuju. Jednostavno je“, rekla je Smeters.

Zakoni Velike Britanije propisuju da bi muškarci i žene trebalo da budu isto plaćeni za obavljanje jednakih poslova.

Inicijativa Udruženja Foset je stigla nakon što se Laburistička stranka obavezala da će iskoreniti nejednake plate do 2030. godine, ako pobijedi na izborima.

Kako je u Srbiji?

Reklama

Zakonom o zabrani diskriminacije zabranjena je i diskriminacija u oblasti rada, a zakonom je propisano i da svi imaju pravo na jednaku naknadu za rad jednake vrednosti.
Firme, međutim, nisu u obavezi da informacije o visinama plata učine dostupnim zaposlenima. U mnogim firmama, podaci o platama su tajni.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je za Blic rekla da je u državnim firmama situacija nešto drugačija jer su „plate u državnom sektoru regulisane zakonima, a svaki državni organ treba da ima informator u kom su navedene sistematizacija i visina zarada za određena radna mesta.“
Oni koji sumnjaju da su diskriminisani i da primaju nižu platu iako obavljaju isti posao, mogu podneti tužbu kancelariji poverenice.
„Procedura je jednostavna, a obrazac za tužbu se može pronaći na sajtu poverenika. Postupak je potpuno besplatan, a nakon podnete tužbe donosimo mišljenje i preporuke za otklanjanje povrede prava na ravnopravnost, ukoliko se utvrdi da je postojala“, rekla je ona.

Odvratan osećaj

Kej Kolins je radila u firmi za ketering, ali joj se odnos prema poslu promenio nakon slučajnog razgovora sa kolegom u septembru 2015. godine.
Saznala je da on zarađuje 6.000 funti godišnje više nego ona, a da su pri tome na istoj poziciji – oboje su bili šefovi kuhinje. „Tresla sam se od besa“, kaže ona.

Bila je starija i iskusnija od kolege, pa je odlučila da porazgovara sa nadređenom. Šefica joj je rekla da njen kolega ima višu platu jer ima više obaveza, iako je kolega sam rekao da nema.

On je dao otkaz, a Kej ga je dobila. Nakon višegodišnjeg sudskog procesa, dobila je kompenzaciju. „Bilo je to mučenje, bila sam pod velikim stresom“, kaže ona.

Novac koji joj je dodeljen nije bio dovoljan da pokrije troškove suđenja. Kej uskoro puni 60 godina i kaže da se oseća izdano na kraju. Sada brine o bolesnom suprugu, ali ponekad i radi kako bi otplatila hipoteku.
„Osećam se odvratno, kao da su me izdali.“

Reklama

Izvor: Danas

LIČNE FINANSIJE

Svako veče uradite ovo: Najbolji savjeti za uštedu novca

Objavljeno

 

Kako uštedeti više novca je tema koja sve zanima, posebno poslije praznika i kad počnemo da razmišljamo o ljetovanju. (više…)

Nastavite čitati

LIČNE FINANSIJE

Koliko se razlikuje potrošnja goriva po putnom računaru od stvarne potrošnje

Objavljeno

 

Od

Cijene goriva

Zanimljivo je da većina kompjutera u automobilu obmanjuje u korist vozača i pokazuje više u odnosu na ono koliko vozilo zaista troši. (više…)

Nastavite čitati

LIČNE FINANSIJE

Kako da izbjegnete postpandemijsko trošenje i uštedite

Objavljeno

 

Od

Pandemija koronavirusa finansijski je oštetila brojne porodice, ali je i neke osobe naučila da budu štedljive. (više…)

Nastavite čitati

U trendu