Connect with us

ENERGETIKA

Đokić: Srpska će i dalje biti faktor u energetskom sektoru u regionu

Objavljeno

 


Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić poručio je da je cilj da Srpska i dalje bude faktor u energetskom sektoru regiona s obzirom na svoje kapacitete i planove u tom smislu.

– Najvažniji plan je razvoj našeg energetskog sistema, te izgradnja novih proizvodnih objekata, ali i unapređenje načina upravljanja energijom nakon što je proizvedemo i distribuišemo krajnjem potrošaču i korisnicima – rekao je Đokić novinarima u Banjaluci uoči tematske stručne rasprave „Distributivna djelatnost – izazovi na novom putu“, koju organizuje resorno ministarstvo.

On je istakao da je energetski sistem Srpske ozbiljno krenuo u proces tranzicije, kao i u restrukturisanje javnog preduzeća „Elektroprivreda Srpske“.

Đokić je rekao da je u pet distributivnih firmi ovog velikog preduzeća sproveden proces restrukturisanja i reorganizacije, odnosno da su razdvojene djelatnosti – proizvodna, mrežna i snabdijevanje.

– To je sada nova konfiguracija odnosa u našem energetskom sistemu, što u prvim mjesecima primjene daje pozitivne rezultate. Naravno, sistem je potrebno i dalje dograđivati i popravljati u smislu unapređenja poslovanja – rekao je Đokić.

On je najavio da u narednom periodu slijedi i restrukturisanje proizvodnih preduzeća po sličnom modelu.

Reklama

– Meni je važno da smo kao Vlada imali hrabrosti donijeti novi Zakon o električnoj energiji, a završna faza primjene ovog akta krenuće početkom naredne godine. U tom smjeru, imali smo intenzivne odnose i dobru komunikaciju sa našim partnerima i organizacijama iz međunarodne zajednice poput Američke agencije za međunarodni razvoj – naveo je on.

Đokić je dodao da je važna saradnja bila i sa Sekretarijatom Energetske zajednice na planu sprovođenja smjernica i direktiva EU, a sve sa ciljem da se energetski sektor regiona uskladi sa standardima i da u budućnosti funkcioniše na tržišnim principima.

Direktor Projekta asistencije energetskom sektoru USAID-a Mak Kamenica rekao je da je cilj usklađivanje energetskog sektora u BiH sa propisima EU radi povezivanja regionalnih tržišta, kao i da lokalni potrošači mogu birati od koga i po kojim uslovima žele kupovati struju.

– Elektroprivreda Srpske je prva u BiH koja je krenula u proces razdvajanja djelatnosti, a slično će uslijediti i u Federaciji BiH – rekao je Kamenica.

Cilj današnje stručne rasprave jeste da se rasvijetle svi aspekti zakonom propisanog nivoa nezavisnosti operatora distributivnih sistema, kroz iskustva kompanija u okruženju koja su već prošla proces razdvajanja djelatnosti.

Učesnici ovog skupa su i predstavnici rukovodstva Elektroprivrede Srpske, Regulatorne komisije za energetiku Srpske, EBRD-a u BiH, operatora distributivnih sistema iz Srbije, Sjeverne Makedonije, Ukrajine, Gruzije i drugi.

Reklama

Preuzeto: RTRS

ENERGETIKA

Traži se koncesionar za solarnu elektranu Nova kod Trebinja – Investicija od 14 mil KM i godišnje proizvodnje od 17,7 GWh

Objavljeno

 

Od

Ministarstvo energetike i rudarsta Republike Srpske je raspisalo javni poziv za dodjelu koncesije za izgradnju solarne elektrane Nova na područja grada Trebinja.

Riječ je o solarnoj elektrani instalisane snage od 12.249 MW i procijenjene godišnje proizvodnje od 17,7 GWh.

Lokacija solarne elektrane je planirana na lokalitetu Zubačkog platoa, do koje se dolazi odvajanjem sa regionalnog puta Trebinje-Herceg Novi na oko 12 km od grada Trebinja.

Izgradnja je planirana na površini od oko 15 hektara, a biće priključena na postojeću eletroprenosnu mrežu izgradnjom priključnog dalekovoda.

Procijenjena vrijednost investicije iznosi 14,1 mil KM, dok će se proizvedena električna energija prodavati na tržištu, ističe se u pozivu.

Koncesija se dodijeljuje na maksimalnih 50 godina, dok jednokratna koncesiona naknada iznosi 423.000 KM a naknada za korištenje iznosi 0,0055 KM po proizvedenom KWh.

Reklama

Rok za dostavljanje ponuda je 30 dana od dana objavljivanja javnog poziva (5. mart 2024.).

eKapija

Nastavite čitati

ENERGETIKA

Sarajevska Elektroprivreda u teškoj situaciji, rudnici ne ispručuju dovoljno ugljena

Objavljeno

 

Od

Uprava i uposlenici Elektroprivrede BiH (EPBiH) će s Vladom FBiH i dalje činiti maksimalne napore na iznalaženju rješenja za izuzetno tešku situaciju u kojoj se kompanija nalazi.

Izostanak rješenja bit će ozbiljna prijetnja integritetu i stabilnosti elektroenergetskog sustava, ali i funkcioniranja drugih segmenata FBiH, priopćili su iz JP Elektroprivreda BiH.

JP Elektroprivreda BiH unatoč problemima s kojima se zbog nedostatka dovoljnih količina ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH suočava u omogućavanju kontinuiteta proizvodnje električne energije, osigurava urednu opskrbu više od 800 tisuća kupaca i očuvanje integriteta elektroenergetskog sustava.

Smanjenje isporuka ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH prema termoelektranama u Tuzli i Kaknju datira od 2019. godine i traje u kontinuitetu do danas. Trenutne isporuke su drastično niske. Rezultat je ozbiljno ugrožavanje rada termoelektrana, pad proizvodnje električne i toplinske energije za zagrijavanje gradova Tuzla, Lukavac i Kakanj.

Elektroprivreda BiH je 2018. godine proizvela 7.245,4 GWh električne energije. Godinu kasnije zabilježen je značajan pad zbog nedostatka ugljena i ostvarenje od 6.033,8 GWh. U 2022. godini proizvedeno je svega 5.849,2 GWh ili 1.396 GWh manje u odnosu na 2018. Za 11 mjeseci ove 2023. ostvarena proizvodnja je iznosila 4.834 GWh i na kraju godine će biti ispod 5.500 GWh.

Bez obzira na nepovoljne okolnosti s raspoloživim količinama ugljena, Elektroprivreda BiH nije dozvolila urušavanje elektroenergetskog sustava i opskrbe. Nedostajuće količine ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH nadomještene su kupovinom od trećih osoba kako ne bi bilo ugrožena opskrba prvenstveno domaćih kupaca. Međutim, navedeni ostvareni proizvodni rezultati doveli su do značajnog smanjenja bilansnih viškova namijenjenih za prodaju na tržištu i ostvarenju prihoda po tom osnovu. Situacija je neminovno utjecala na financijsko poslovanje kompanije i negativne rezultate”, navodi se u priopćenju.

Reklama

Iako se na financijske efekte poslovanja utjecati i primjena odluka Vlade FBiH o ograničavanju povećanja cijena za opskrbu tržišnih kupaca tijekom 2022. i ove godine, koje su u konačnoj primjeni rezultirale cijenama znatno nižim od tržišnih, Elektroprivreda BiH je provedbom odluka iskazala spremnost za provođenje mjera zaštite gospodarstva BiH i njezine konkurentnosti.

Prosječna cijena Elektroprivrede BiH za tržišnu opskrbu za 10 mjeseci ove godine bila je 77 eura po MWh, dok je proizvodna cijena iz termoelektrana iznosila u prosjeku 85 eura po MWh. U zemljama regije, cijena po MWh za tržište kretala se od 230 do 414 eura što je slučaj u Hrvatskoj, Sloveniji od 197 do 250 eura, a u Srbiji od 130 do 150,9 eura.

Dajući svoj doprinos u zaštiti domaćih gospodarstvenika, sprečavanju značajnijeg povećanja cijena proizvoda i usluga bh. kompanija, i zadržavanjem cijena za javnu opskrbu na razini iz 2015. godine, Elektroprivreda BiH je potvrdila društveno odgovorno djelovanje u zaštiti gospodarstvenika i standarda građana”, priopćeno je iz Službe za komunikacije EPBiH.

Nastavite čitati

NOVOSTI

Lager iz Posušja postao vlasnik firme AT Solar

Objavljeno

 

Od

Kompanija Lager iz Posušja, koja je jedna od najvećih firmi u BiH, kupila je još jednu firmu. Naime, Lager je postao vlasnik firme AT Solar iz Bosanskog Petrovca, čiji je raniji vlasnik bio Aleksandar Aćimovac, piše BiznisInfo.ba.

Kompanija AT Solar iz Bosanskog Petrovca planira da na području ove opštine izgradi tri solarne elektrane. Sve tri solarne elektrane naziva AT1, AT2 i AT3 će imati snagu od 20 MW, prema idejnom projektu.

Ovo je druga slična akvizicija Lagera u ovoj godini. U julu ove godine smo objavili da su preuzeli firmu Promondis Energy iz Sanskog Mosta koja je bila u vlasništvu istoimene njemačke kompanije čiji je vlasnik investitor Berthold Brentrup. Promondis Energy stoji iza projekta izgradnje solarnog parka Bjelajski Vaganac vrijedog 60-ak miliona eura.

Vlasnik Lager je Milenko Bašić iz Posušja.

Lager iz Posušja je firma koja je zauzela visoko treće mjesto po neto dobiti, odnosno čistoj zaradi u 2022. godini u Federaciji BiH. Ova firma je u prošloj godini zaradila čak 64,9 miliona maraka.

Lager je niz godina regionalni lider u prodaji i servisiranju građevinskih mašina i rudarske opreme te generalni zastupnik najvećih svjetskih proizvođača građevinskih mašina.

Reklama

Osim toga, posljednjih godina pokrenuli su realizaciju nekoliko projekata u energetskom sektoru. Između ostalog, Lager je investirao i izgradio najveću vjetroelektranu u Hrvatskoj – VE “Krš-Pađene” na području Grada Knina.

U Lagerovom vlasništvu je i veliki rudnik uglja u Sanskom Mostu.

biznisinfo.ba

Nastavite čitati

U trendu