Connect with us

ANALIZE

Kompenzacije kap u moru nagomilanih dugova

Objavljeno

 


Privrednici i javni sektor kompenzovali su 13,58 miliona maraka obaveza i potraživanja na drugoj ovogodišnjoj multilateralnoj kompenzaciji, što je, kako kažu upućeni, kap u moru nagomilanih dugovanja.

Prema preliminarnim rezultatima objavljenim na Banjalučkoj berzi, u kompenzaciji koja je sprovedena 12. aprila obaveze i potraživanja kompenzovalo je 420 učesnika koji do sutra do 15 časova mogu ispravljati preliminarne izvještaje. Nakon perioda za ispravke, navode u berzi, učesnici će dobiti konačne izvještaje o multilateralnoj kompenzaciji.

U drugoj rundi kompenzovano je oko tri miliona više u odnosu na prvu rundu prebijanja dugova.

Nebojša Vuković iz Banjalučke berze ističe za “Glas Srpske” da je broj učesnika iz kompenzacije u kompenzaciju manje više isti.

– Ovoga puta kompenzovani iznos veći je za oko tri miliona maraka. Imamo i učesnike iz FBiH koji se dobrovoljno prijavljuju. Od ukupnog broja učesnika na ovoj kompenzaciji 17 je iz FBiH, a s obzirom na to da su oni dobrovoljni učesnici, to je i više nego dobar rezultat. Njima u tim kompenzacijama fali karika, jer recimo Ministarstvo finansija RS učestvuje, dok federalno ne učestvuje. Ukoliko bi se u sistem uključila i Uprava za indirektno oporezivanje (UIO), rezultati bi bili znatno bolji – kazao je Vuković.

Naglasio je da se sistem multilateralne kompenzacije pokazao kao veoma pouzdan i apelovao da se prijavljuje što više učesnika da bi buduće kompenzacije bile još uspješnije.

Reklama

– Ovo je idealan način da budu naplaćena potraživanja bez trošenja gotovine – poručio je Vuković.

Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić rekao je da su obaveze daleko veće od iznosa koji je kompenzovan te da treba raditi na boljoj promociji sistema multilateralne kompenzacije da bi rezultati bili mnogo bolji.

– Manje-više broj učesnika je isti i uglavnom jedni te isti se pojavljuju svaki put. Dobro je da se prijavljuju i privrednici iz FBiH i očekujem da će taj broj u narednom periodu rasti. Ovaj dio što se kompenzuje nije dovoljno veliki da bi doprinio značajnijem popravljanju likvidnosti – rekao je Račić i dodao da se privrednici suočavaju s brojnim problemima, od poskupljenja repromaterijala, nestašice do rasta cijena energenata, te da sve to doprinosi gomilanju dugova.

Sistem multilateralne kompenzacije zasnovan je na prijavljivanju obaveza i potraživanja, a iako je to zakonska obaveza, mnogi subjekti i dalje izbjegavaju da prijave obaveze, čime su umanjeni i efekti prebijanja dugova. Najbolji rezultat postignut je 2017. godine, kada su se privrednici i javni sektor rasteretili za nešto više od 195 miliona, dok je najlošiji rezultat ostvaren lani kada je “prebijeno” 94,5 miliona KM.

Zakon

Zakon o jedinstvenom sistemu za multilateralne kompenzacije i cesije usvojen je 2014. godine na zahtjev Privredne komore Republike Srpske.

Reklama

Samo dvije godine kasnije zakon je pretrpio izmjene da bi na osnovu iskustava iz prve obavezne multilateralne kompenzacije, koja je održana u oktobru 2015. godine, bio unapređen kompletan sistem.

  1. Glas Srpske

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu