Connect with us

BIZLIFE

Zašto je ZONA KOMFORA NAJOPASNIJE MJESTO u kom možete da živite

Napravite sebi novi životni cilj danas – budite otvoreni. Otvorenog uma, ideja, duha, otvoreni ka drugim ljudima i sudbini… Dok to ne uradite nećete shvatiti koliko puta ste na sebe nesvjesno stavili znak ’zatvoreno’, a možda su pred vama bile velike šanse.

Objavljeno

 


Možemo biti tvrdoglavi i zatvorenog uma, možemo da ne slušamo druga mišljenja i da ne gledamo iz druge pespektive bez osude. Možemo se čuvati i zatvarati svoja srca, a sve to radimo iz straha od toga da budemo povrijeđeni. Možemo biti nezainteresovani, možemo se truditi da ne budemo mnogo uključeni u velike događaje i ostati zamrznuti u svakodnevici. Na taj način ćemo zaboraviti da postoji čitav jedan svijet napolju.

Veoma je teško otvoriti se. To je dugotrajan proces na kome morate da radite. Ipak, stavite na papir šta ste imali od svoje zatvorenosti, koliko ste šansi propustili i šta vam se sve lepo desilo kada ste odlučili da izađete iz poznate regije.

Neka otvaranje počne radoznalošću. Budite radoznali za nove ljude, mjesta, dešavanja, kulture, iskustva, hranu i tako dalje. Za sve. Drugim rečima imajte volju da kažete ne svemu što je nepoznato. Ono što je najvažnije – jedini način da to uradite jeste da izađete iz svoje zone udobnosti.

Živite. Obratite pažnju na ovu riječ koja je pažljivo odabrana. Sigurno ste mnogo puta čuli da je bitno da iskoračite iz zona komfora. Ipak, ovde ne pričamo o tome već o činjenici da treba da spakujete svoje stvari i zauvijek napustite tu zonu. Ostavite za sobom plišane igračke, navike, detinjstvo i smelo krenite ka samoostvarenju.

Problem sa zonom sigurnosti je što ne znamo uvek da nas je uvukla u svoje polje. Kada smo u njoj mi dobijamo potrebnu dozu zadovoljstva. Autor teksta koji je objavio Successrekao je da je jednom čuo da čovek kao odrasla osoba u prosjeku proživi 22.000 dana. Nekima to deluje mnogo, ali otvorenima i radoznalima to zvuči kao izazov i poziv da je još samo 22 hiljade dana da otkriju svet ostalo. Spremni? Krenite! Da li zaista želite da neki dan provedete kao prethodni?

Svima je jasno da računi moraju da se plaćaju, a da imate i porodicu. Ipak postoji način da se živi punim plućima čak i sa svakodnevnim obavezama. Pomislite koliko vremena imate nakon posla. Uostalom, kada jednom izađete iz zone sigurnosti sve će vam biti jasno.

Spremite se da će u početku biti veoma čudno da budete otvoreni. Naročito sa drugim ljudima može biti neprijatno. Ponekad ovaj izlazak može izgledati kao hod bosom nogom po zaleđenom jezeru. Vremenom postaje lakše. Vaš mozak na to reaguje kao na učenje novog jezika, što više vežbate prirodnije teče. Sve dok jednog dana ne shvatite da ste razmišljali ili sanjali na novom jeziku, potpuno nesvesno.

Reklama

Izađite iz zone udobnosti i otkrijte novi svijet. Rad na sebi i samoostvarenje nemaju cijenu. Postavite sebi pitanje: Ko želim da budem za 10 godina?

Izvor: BIZLife

Nastavite čitati

BIZLIFE

Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici

Objavljeno

 

Od

Ashok Tamang se prije godinu i po dana oprostio od supruge, 14-ogodišnje kćeri i tek rođenog sina, kako bi došao raditi kao građevinac u Bosni i Hercegovini.

U Sarajevo je stigao iz Nepala, države u podnožju najvišeg svjetskog planinskog masiva Himalaja.

Tamag je jedan od oko 5.000 stranih radnika u Bosni i Hercegovini, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje- piše Buka.

Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.

Tamang kaže da je iz Katmandua, prijestolnice Nepala, došao da radi u sarajevskoj građevinskom poduzeću “Omega Group”, kako bi sebi i porodici osigurao bolji život.

On je, uz još jedanaest zemljaka iz Nepala, u BiH došao posredstvom nepalske agencije za posredovanje pri zapošljavanju. Trebalo mu je, kaže, više od tri mjeseca da prikupi sve potrebne dokumente, jer građanima Nepala nije lako dobiti vizu za evropske zemlje, piše Radio Slobodna Evropa.

Reklama

Dodaje kako je radio na gradilištima u Prijedoru i drugim gradovima, te da je zadovoljan uslovima rada i smještaja.

Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 eura), Tamang ima plaćen smještaj i tri obroka dnevno. Stoga većinu zarade može poslati u Nepal, gdje mjesečne plate često iznose samo par stotina američkih dolara.

Nisam još išao kući. Planiramo u sljedećih šest mjeseci i nadam se da ću ih vidjeti što prije. Razgovaramo često putem interneta, jer mi jako nedostaju”, kaže Tamang, jedan od oko 80 građana Nepala zaposlenih u BiH.

Buka

Nastavite čitati

PRIVREDA

Konferencija “Forward” sutra u Banjaluci: Digitalne inovacije preduslov rasta

Objavljeno

 

Digitalne inovacije kao preduslov za privredni i društveni rast biće u fokusu ovogodišnje konferencije “Forward”, koja će sutra u Banjaluci okupiti eksperte iz Srpske i regiona s ciljem razmjene iskustava i dobrih praksi te njihove primjene u domaćim malim i srednjim preduzećima. (više…)

Nastavite čitati

LIČNE FINANSIJE

Svako veče uradite ovo: Najbolji savjeti za uštedu novca

Objavljeno

 

Kako uštedeti više novca je tema koja sve zanima, posebno poslije praznika i kad počnemo da razmišljamo o ljetovanju. (više…)

Nastavite čitati

U trendu