Connect with us

BIZLIFE

Provjerite: Da li ste rođeni za rad u velikoj kompaniji

Objavljeno

 


Ako želite posao u Appleu ili bilo kojoj drugoj velikoj kompaniji, trebalo bi da obratite pažnju na to šta Tim Kuk (Cook), izvršni direktor traži od kandidata za posao.

Kukov fokus prilikom zapošljavanja jesu ljudi “koji neće da prihvate status quo i oni koji nisu zadovoljni stanjem kakvo jeste”. Ukratko, on traži ljude koji misle drugačije, piše Blizlife.

Kako navodi Kuk, neko ko pruži svoj doprinos je velika prednost svake kompanije.

BizLife donosi pitanja koja možete postaviti sebi kako biste provjerili da li imate osobine koje favorizuje Tim Kuk i najverovatnije većina direktora velikih i uspješnih kompanija.

Da li želite da oblikujete svijet?

Prvo razmislite da li ste zadovoljni stanjem stvari ili imate nemiran um koji želi da mijenja i oblikuje svijet oko sebe. Znate da imate ovaj kvalitet ako vidite stvari koje mogu da poboljšaju situaciju i ako imate hrabrosti da krenete u akciju.

Reklama

Ako sistem može da se poboljša, proces da se promijeni, a karijera da napreduje, nemojte da se zatvorite.

Zato je Kuk dao primjer ovog dinamičnog razmišljanja.

Kada je prihvatao poziciju u Appleu, rekao je da je to učinio zato “što je sagledao kakve probleme ova kompanija ima i odlučio da može dati svoj doprinos”. Njegov zadatak bio je da unaprijedi proizvodnju i distribuciju, i u tome je itekako uspio.

Da li ćete rizikovati?

Druga karakteristika odbijanja da se prihvati status quo je spremnost na rizik. Morate biti spremni da se odreknete komfor zone, radi stvaranja onoga što može da se desi. Morate da budete spremni da idete protiv popularnih vjerovanja i načina djelovanja. I morate da budete spremni da zacrtate tok svoje karijere na način koji može da bude rizičan.

Kukova odlučnost da riješi Appleove probleme za njega je predstavljala veliki rizik u karijeri. Kada mu je Stiv Džobs 1998. ponudio mjesto višeg potpredsjednika Appleovog poslovanja širom svijeta, Apple je bio u velikim problemima.

Reklama

Samo godinu dana ranije, Microsoft je uložio 150 miliona dolara da održi Apple na površini. Nakon što su prihvatili ovu ponudu, Kuku je okruženje govorilo da treba da ostane u drugoj kompaniji gdje je bio mladi direktor sa sigurnom karijerom.

– Jedan izvršni direktor kog sam konsultovao rekao mi je da bih bio budala ako odem iz Compaqa u Apple – rekao je.

Da li vjerujete u budućnost?

Treća stvar koja će vam biti potrebna ako želite da odbijete status quo kao vjerovanje. Kada je Kuka pitao učenik šestog razreda kako je postao izvšni direktor Applea, objasnio je da nije imao pojma čime će se baviti u budućnosti.

– Nikada nisam sanjao da budem izvršni direktor kompanije Apple. Nikada nisam mislio da je to moguće: Životni poziv dobio sam početkom 1998. godine od Stiva Džobsa. Ali uvijek sam vjerovao u maksimu: “Pripremat ću se i jednog dana će mi se ukazati šansa”.

A onda je i objasnio: “Ako vrijedno učite, odlično obavljate posao i vjerujete da će se te stvari sakupiti i voditi vas na putovanje, to će biti najnevjerovatnije putovanje na kom ste ikada bili”.

Reklama

Da li slušate svoj stomak?

Konačno, neprihvatanje statusa quo zahtijeva hrabrost. Kako je objansio Kuk, kada je prihvatio Džobsovu ponudu, slušao je svoj stomak, odnosno intuiciju.

Ako smatrate da imate još mnogo toga da ponudite u nekoj drugoj ulozi, drugoj kompaniji ili drugoj karijeri, krenite. Ako osjećate da možete da promijenite stvari u kompaniji sa kojom radite, učinite to. Budite hrabri, izgovorite i pretvorite probleme u rješenja. Ne sahranjujte svoje ideje zato što drugi nisu spremni za njih ili zato što se bojite da se istaknete.

Kuk je rekao: “Mi u Appleu tražimo ljude koji zaiste žele da promijene svijet i ulože sebe u to”.

Pogledajte oko sebe i vidjet ćete mnogo stvari koje bi mogle da imaju korist od promjena. Preduzmite korake da izvršite ove promjene. A ako budete imali razgovor za posao i ako vas pitaju da im kažete nešto o problemima koje ste riješili, imat ćete veoma dobar odgovor, zaključio je Kuk.

Biznisinfo

Reklama

BIZLIFE

Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici

Objavljeno

 

Od

Ashok Tamang se prije godinu i po dana oprostio od supruge, 14-ogodišnje kćeri i tek rođenog sina, kako bi došao raditi kao građevinac u Bosni i Hercegovini.

U Sarajevo je stigao iz Nepala, države u podnožju najvišeg svjetskog planinskog masiva Himalaja.

Tamag je jedan od oko 5.000 stranih radnika u Bosni i Hercegovini, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje- piše Buka.

Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.

Tamang kaže da je iz Katmandua, prijestolnice Nepala, došao da radi u sarajevskoj građevinskom poduzeću “Omega Group”, kako bi sebi i porodici osigurao bolji život.

On je, uz još jedanaest zemljaka iz Nepala, u BiH došao posredstvom nepalske agencije za posredovanje pri zapošljavanju. Trebalo mu je, kaže, više od tri mjeseca da prikupi sve potrebne dokumente, jer građanima Nepala nije lako dobiti vizu za evropske zemlje, piše Radio Slobodna Evropa.

Reklama

Dodaje kako je radio na gradilištima u Prijedoru i drugim gradovima, te da je zadovoljan uslovima rada i smještaja.

Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 eura), Tamang ima plaćen smještaj i tri obroka dnevno. Stoga većinu zarade može poslati u Nepal, gdje mjesečne plate često iznose samo par stotina američkih dolara.

Nisam još išao kući. Planiramo u sljedećih šest mjeseci i nadam se da ću ih vidjeti što prije. Razgovaramo često putem interneta, jer mi jako nedostaju”, kaže Tamang, jedan od oko 80 građana Nepala zaposlenih u BiH.

Buka

Nastavite čitati

PRIVREDA

Konferencija “Forward” sutra u Banjaluci: Digitalne inovacije preduslov rasta

Objavljeno

 

Digitalne inovacije kao preduslov za privredni i društveni rast biće u fokusu ovogodišnje konferencije “Forward”, koja će sutra u Banjaluci okupiti eksperte iz Srpske i regiona s ciljem razmjene iskustava i dobrih praksi te njihove primjene u domaćim malim i srednjim preduzećima. (više…)

Nastavite čitati

LIČNE FINANSIJE

Svako veče uradite ovo: Najbolji savjeti za uštedu novca

Objavljeno

 

Kako uštedeti više novca je tema koja sve zanima, posebno poslije praznika i kad počnemo da razmišljamo o ljetovanju. (više…)

Nastavite čitati

U trendu